Jak wybrać ścieżkę kariery i dlaczego jest ona ważna

Pomyśl o swoich aspiracjach zawodowych i o tym, jak bardzo byłbyś zadowolony ze swojej idealnej pozycji. Zastanów się nad swoją definicją sukcesu i tym, jak chcesz się czuć pierwszego dnia wymarzonej pracy.

Czy kiedykolwiek zapisałeś wymagania, których musisz przestrzegać, aby przygotować się na to stanowisko? Jakie certyfikaty musisz posiadać, aby ubiegać się o to stanowisko? Jakie rodzaje firm potrzebują tekiego stanowiska?

Aby uzyskać idealne zatrudnienie, może być konieczne spełnienie pewnych standardów. Możesz lepiej przygotować się do tej pracy, będąc wcześniej świadomym tych wymagań. Wykształcenie wyższe, specjalistyczny certyfikat lub doświadczenie zawodowe to tylko niektóre przykłady tego. Tworzenie i podążanie ścieżką kariery jest jedną z najlepszych metod, aby przygotować się do wymarzonej pracy.

Ścieżka kariery może pomóc w tej sytuacji. Ścieżka kariery to z góry określona seria zatrudnienia, która pozycjonuje Cię do awansu zawodowego w Swojej dziedzinie. W tym artykule porozmawiamy o wielu ścieżkach pracy, a także o umiejętnościach potrzebnych do zaprojektowania własnej ścieżki zawodowej.

Ścieżka kariery co to?

Ścieżka kariery to długoterminowa strategia, która obejmuje pewne zawody prowadzące do pożądanych zawodów. Osobista ścieżka kariery i organizacyjna ścieżka kariery to dwa różne rodzaje ścieżek kariery.

Korporacyjna ścieżka kariery

Ścieżka kariery, którą projektujesz ze swoim bezpośrednim szefem, to organizacyjna ścieżka kariery, powszechnie określana jako drabina kariery lub pionowy plan kariery. Celem jest wspinanie się po drabinie korporacyjnej.

Kilka opcji kariery jest dostępnych dla osób, które nie chcą pracować w zarządzaniu, mimo że wiele z nich prowadzi do pracy w zarządzaniu.

Ramy dla ścieżek kariery zostały już stworzone przez wiele firm dla ich pracowników. Oto, jak może wyglądać procedura: Ze swoim menedżerem projektujesz swoją ścieżkę zawodową. Wspólnie wyznaczycie cele na swoje życie zawodowe. Cele te przygotują Cię do następującego etapu ścieżki kariery, w tym:

 • pomoc w unikalnych pracach projektowych
 • udział w kursie online
 • uzyskanie certyfikatów
 • pomoc współpracownikom
 • obserwowanie współpracownika przez jeden dzień

Powinieneś regularnie badać swoje kamienie milowe i cele, aby być na bieżąco ze swoją ścieżką kariery. Ponadto musisz ocenić swoją ścieżkę kariery co najmniej raz na trzy miesiące ze swoim bezpośrednim przełożonym. Zaplanuj czasy, aby sprawdzić swoje postępy wraz z kierownictwem.

Personalna ścieżka kariery

Ścieżka zawodowa, którą projektujesz dla siebie, nazywana jest osobistą ścieżką kariery. Opiera się na samoocenie twoich umiejętności, pasji, zainteresowań, hobby i wartości. Twoja kariera może być zbudowana na osobistej ścieżce kariery bez wiązania się z konkretną firmą.

Zrób listę swoich mocnych stron, a następnie swoich zainteresowań i hobby, jeśli jesteś gotowy, aby zacząć planować swoją ścieżkę kariery. Następnie wymień kwestie, które są dla Ciebie najważniejsze.

See also  Niesubordynacja - definicja, przykłady

Rozważ każdą pozycję na swojej liście i sektory, które mogą skorzystać z Twojego talentu. Na przykład, jeśli lubisz pracować z dziećmi, pomyśl o karierze w edukacji. Spójrz na ścieżkę kariery dla pielęgniarek pediatrycznych lub lekarzy, jeśli wolisz opiekę zdrowotną od nauczania.

Aby określić idealną pracę dla Ciebie, możesz wziąć udział w teście osobowości lub kwestionariuszu ścieżki kariery.

Masz całkowitą kontrolę nad tym, jak rozwija się Twoja praca, gdy masz osobistą ścieżkę kariery. Bardziej czasochłonna, ale potencjalnie bardzo satysfakcjonująca ścieżka zawodowa to taka, która jest osobista. Musisz wykazać się inicjatywą, aby znaleźć narzędzia wspierające rozwój kariery. Zrób kilka badań na tematy, które pomogą Ci znaleźć następną pracę. Nawet jeśli są zatrudnieni przez inną firmę, nawiąż kontakty z osobami w swojej dziedzinie.

Dlaczego wybór ścieżki kariery jest tak ważny?

Ścieżki kariery są narzędziem wykorzystywanym przez firmy do poprawy zaangażowania i utrzymania pracowników. Kiedy istnieje jasna ścieżka kariery, pracownicy są bardziej skłonni do pozostania w organizacji. Kiedy istnieje jasna ścieżka kariery w firmie, pracownicy są dodatkowo zachęcani do rozwoju. W rezultacie organizacja ma mniejszą rotację, a jednocześnie osiąga swoje krótko- i długoterminowe cele.

Rotacja pracowników jest spowodowana brakiem awansu zawodowego, wynika z badań Glassdoor. Po kilku latach pracownicy, którzy nie otrzymują podwyżki lub zmiany tytułu, częściej odchodzą z pracy. Pracodawcy, którzy zapewniają tego rodzaju awans zawodowy, są znacznie bardziej atrakcyjni dla pracowników. Jest to szczególnie prawdziwe dzisiaj, gdy coraz więcej osób pracuje zdalnie.

Dodatkowo rotacja pracowników może być bardzo kosztowna. Koszt zastąpienia pracownika może osiągnąć nawet 21 procent rocznego dochodu tej osoby, jeśli weźmie się pod uwagę wydatki na wyszukiwanie, zatrudnianie, szkolenie i wdrażanie. Według jednego z badań programy rozwoju kariery mogą pomóc firmom zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy.

Jak widać, korporacje przykładają dużą wagę do tworzenia ścieżek kariery. Co jednak jest w tym dla ciebie?

Twoje kolejne kroki są widoczne w Twojej ścieżce kariery.

Nie musisz się martwić, kiedy dostaniesz kolejny awans. Możesz zobaczyć konkretne kolejne kroki, które możesz podjąć w swojej karierze, mając ścieżkę kariery. Będziesz także musiał zdobyć wiedzę i doświadczenie niezbędne do tego na trasie.

Twoja motywacja i wyniki rosną.

Bardziej prawdopodobne jest, że będziesz dążył do własnych celów zawodowych niż ktoś, kto nie ma jasnej ścieżki kariery. Ponieważ Twoje cele zawodowe wykraczają poza bieżącą pracę lub projekt, będziesz bardziej produktywny.

Jeśli Twój obecny pracodawca wspiera Twój plan kariery, możesz się tego dowiedzieć.

Po stworzeniu ścieżki kariery możesz zapytać swoją obecną firmę o dostępność takich szans.

Zapytaj swój zespół kierowniczy, czy będziesz musiał się przenieść, jeśli na przykład następny etap Twojej kariery ma siedzibę w innym miejscu.

Jeśli jedno ze stanowisk na Twojej ścieżce kariery nie jest oferowane przez obecnego pracodawcę, zapytaj, czy może je dla Ciebie rozwinąć. Jeśli nie mogą, Twój awans zawodowy w tej firmie może być ograniczony.

See also  Motywowanie Pozafinansowe - rozpal pasję i pęd do sukcesu

Łatwo będzie ustalić, czy awans zawodowy jest możliwy w obecnej firmie po utworzeniu ścieżki kariery. Będziesz także świadomy kroków niezbędnych do realizacji długoterminowych celów zawodowych.

Cztery różne ścieżki kariery

Opcje pracy oparte na wiedzy, umiejętnościach, przedsiębiorcy i freelancerach to cztery główne kategorie. Każdy rodzaj ścieżki kariery zaspokaja określony zestaw umiejętności, które pomagają w wykonywaniu pracy.

Wiedza

Opcje kariery oparte na wiedzy umożliwiają wykonywanie pracy przy użyciu wiedzy, którą zgromadziłeś w czasie. Ścieżka kariery oparta na wiedzy jest śledzona przez pracowników w dziedzinie marketingu, księgowości i zasobów ludzkich. Inżynierowie i specjaliści IT to jeszcze dwa przykłady.

Umiejętności

Zawody oparte na umiejętnościach wymagają wiedzy o tym, jak działa dana funkcja pracy. Talenty te są często praktyczne, ręczne lub związane z usługami. Wraz z wykonawcami, artystami i szefami kuchni w restauracjach, wiele z tych stanowisk znajduje się w branży budowlanej.

Wiele pozycji jest wielofunkcyjnych, jak być może zauważyłeś. Możliwe, że Twój zawód wymaga zarówno pracy opartej na wiedzy, jak i umiejętnościach. Prawnicy, pracownicy służby zdrowia i personel administracyjny należą do tej kategorii.

Przedsiębiorców

Przedsiębiorca wypełnia niszowy popyt rynkowy lub rozwiązuje problem, oferując własne towary lub usługi. Przedsiębiorca ma dwie opcje: może iść sam lub założyć firmę i zatrudnić pracowników. BetterUp był jedną z wielu firm, które zaczęły od przedsiębiorcy naprawiającego problem konsumencki.

Freelance

Aby wykonać określone zadanie lub projekt, ludzie korzystają z niezależnych wykonawców (znanych również jako freelancerzy). Liczne usługi są świadczone przez niezależnych wykonawców, takich jak projektowanie graficzne, doradztwo, naprawa domu i fotografia.

Pięć umiejętności, aby rozwinąć swoją karierę

Konkretne umiejętności, które przygotują Cię do następnej funkcji, będą rozwijane w miarę podążania ścieżką kariery. Podczas gdy niektóre umiejętności będą bardziej rozpowszechnione w wielu branżach, inne będą bardziej specyficzne dla branży.

Twój postęp zawodowy zakończy się sukcesem w takim stopniu, w jakim posiadasz następujące umiejętności.

Adaptacja

Jak już wcześniej wskazano, nie każde stanowisko na ścieżce kariery będzie reprezentować awans. Ruch boczny może czasami mieć taki sam wpływ jak ruch pionowy. Zachowaj otwarty umysł na dostosowanie trajektorii pracy i ćwicz możliwość adaptacji.

Komunikacja

Bez względu na biznes, komunikacja jest kluczową umiejętnością dla każdego na ścieżce kariery. Nie będziesz już tylko rozmawiać ze swoimi współpracownikami w miarę rozwoju kariery. Kadra kierownicza wyższego szczebla, klienci zewnętrzni, potencjalni pracownicy, partnerzy itp. mogą należeć do osób, z którymi się komunikujesz.

Umiejętność skutecznego komunikowania się zademonstruje zarówno twoją gotowość do następnego kroku w twoim zawodzie, jak i twoją zdolność do tego, działając jako silny lider. Miękka zdolność komunikacji

Przywództwo

Możesz w końcu awansować w swoim zawodzie do roli, która wymaga zarządzania zespołem. Możesz rozwijać swoją ścieżkę pracy, mając doskonałe zdolności przywódcze. Zastanów się nad swoimi byłymi przełożonymi i mentorami. Jakie cechy posiadali ci przywódcy, którzy mieli na ciebie największy wpływ? Jakie filozofie przywództwa chcesz zastosować w zespołach, którymi będziesz kierować?

Rozwiązywanie problemów

Praca, którą wykonujesz, zmieni się z pracy zadaniowej na rozwiązania oparte na strategii, jak znajdziesz w większości ścieżek kariery. Twoja umiejętność rozwiązywania problemów będzie pomocna w tym ruchu.

See also  Jak napisać oficjalne e-maile: poradnik w 5 krokach

Rozważ kwestię nadmiernych obrotów jako ilustrację. Można to rozwiązać, zatrudniając dwóch nowych współpracowników ds. Marketingu, zgodnie z koordynatorem ds. Zasobów ludzkich. Koordynator zrealizuje plany rekomendowane przez dyrektora ds. zasobów ludzkich. Poprzez ewolucję ścieżki pracy umiejętności rozwiązywania problemów staną się coraz ważniejsze.

Zarządzanie czasem

Nie zawsze chodzi o to, ile pracy możesz wykonać w ciągu dnia lub tygodnia, jeśli chodzi o zarządzanie czasem. Pracodawcy biorą również pod uwagę dane wyjściowe, które tworzysz w określonym czasie. Twoja zdolność do zarządzania czasem zostanie zademonstrowana przez sposób ustalania priorytetów i przypisywania zadań.

Dostępnych jest kilka narzędzi internetowych, które pomagają w zarządzaniu czasem. Liczne książki o zarządzaniu czasem są również dostępne do wglądu.

Typowe ścieżki kariery

Pomocne jest przejrzenie próbek trajektorii kariery dla różnych branż, aby zrozumieć swoje opcje. Pamiętaj, że niektóre ścieżki kariery są bezpośrednie i obejmują określone zawody, które awansują na drabinie kariery i często są wykonywane w tej kolejności.

Oto kilka przykładów:

 • Administracja: kierownik biura, asystent wykonawczy i asystent administracyjny
 • Komunikacja: Asystent ds. Public Relations; Przedstawiciel ds. Public Relations; Zastępca Dyrektora ds. Public Relations; Dyrektor ds. Komunikacji.
 • Reklama: Koordynator Konta Reklamowego; Account Executive; Senior Account Executive; Account Executive; Asystent Account Executive.
 • Obsługa klienta: Regionalny Kierownik Sprzedaży, Główny Sprzedawca Konta, Sprzedawca Wewnętrzny, Sprzedawca Zewnętrzny i Przedstawiciel Obsługi Klienta
 • Od redakcji: Starszy redaktor, Starszy asystent redaktora, zastępca redaktora, redaktor i asystent redakcyjny
 • Wykształcenie (zmiana kariery): Nauczyciel—Sprzedawca ubezpieczeń—Trener nowych agentów Edukacja do edukacji (zmiana kariery): Nauczyciel—Koordynator programu nauczania—Zastępca dyrektora—Dyrektor
 • Inżynieria: Kierownik projektu, Młodszy inżynier, Starszy inżynier i konsultant techniczny
 • Handel detaliczny: Sprzedawca detaliczny — Asystent kierownika — Kierownik działu — Kierownik sklepu — Kierownik regionalny
 • Zasoby ludzkie: Asystent ds. Zasobów ludzkich — Asystent ds. Świadczeń — Specjalista ds. Świadczeń — Zastępca dyrektora ds. Zasobów ludzkich — Dyrektor ds. Zasobów ludzkich

Kwalifikacje do ścieżki kariery

Niektórzy ludzie celowo i starannie organizują swoje ścieżki pracy. Niektórzy ludzie radzą sobie z rzeczami po jednym zadaniu na raz, dostosowując się, gdy zmieniają się ich cele i preferencje. Obie strategie – lub ich połączenie – mogą być skuteczne. Możesz przygotować się na udaną ścieżkę kariery w następujący sposób:

Pracuj nad swoją ścieżką kariery od razu.

Nigdy nie jest za wcześnie, aby rozważyć opcje pracy. Poza tym nigdy nie jest za późno! Stworzenie ścieżki kariery jest idealnym pierwszym krokiem, jeśli jesteś entuzjastycznie nastawiony do rozwoju swojej kariery zawodowej. Ponadto literatura zawodowa może nauczyć Cię więcej o możliwych ścieżkach pracy.

Przeanalizuj swoją obecną wiedzę, zainteresowania i doświadczenie, aby rozpocząć. Następnie rozważ swój pożądany zawód. Krokami na ścieżce kariery będą stanowiska i umiejętności, które musisz zdobyć, aby przejść z obecnej pozycji do idealnej roli.

[Ocen: 1 Ilość Ocen: 5]