Jak napisać list motywacyjny?

Jak napisać list motywacyjny? Po pierwsze, z informacji zawartych w liście musi wynikać, że spełniasz wymagania pracodawcy. Często są one podane w ogłoszeniu o pracę, dlatego tworząc swój list motywacyjny warto zapoznać się z ofertą i na jej podstawie stworzyć poszczególne punkty. Po drugie, zadbaj o to, aby Twój list motywacyjny był spójny – powinien składać się z pojedynczych akapitów. Dobrze też aby CV i list motywacyjny mieli spójny układ. List motywacyjny nie powinien być nudny i męczący dla osoby rekrutującej, ale powinien go zaintrygować i zachęcić do współpracy. 

Jak napisać list motywacyjny? Przykład listu motywacyjnego

List motywacyjny to dokument, dzięki któremu możesz albo zapisać się w pamięci rekrutera, albo raz na zawsze zrujnować swoje szanse. Dlatego warto włożyć trochę wysiłku w jego napisanie. Pośpiech i stres na pewno nie będą dobrym doradcą – łatwo popełnić błąd i przypadkowo wysłać list motywacyjny do innej firmy. Przykładowy list motywacyjny można łatwo znaleźć w Internecie, ale poniżej omówimy szczegółowo punkt po punkcie najważniejsze elementy dobrego i skutecznego listu motywacyjnego.

Naglowek

  • twoje imię i nazwisko
  • numer telefonu,
  • adres e-mail.

Jeśli znasz imię osoby, do której chcesz wysłać list, wpisz je również w nagłówku.

Pierwszy akapit.

Powinieneś odpowiedzieć na następujące pytania:

  • W jakim celu piszesz?
  • Skąd dowiedziałeś się o danej ofercie? (np. z portalu internetowego lub gazety – wówczas należy podać datę publikacji),
  • Jaki jest numer ogłoszenia? Niektóre firmy rekrutują wiele osób w tym samym czasie na różne stanowiska – numer referencyjny pomaga im prawidłowo posegregować otrzymane aplikacje.
See also  Czym jest przywództwo transformacyjne?

Akapit drugi:

  1. Bardzo ważny punkt: wytłumacz, dlaczego właśnie ty nadajesz się na to stanowisko,
  2. Powiedz, o swoich umiejętnościach ale nie powtarzaj tego, co już napisałeś w swoim CV. (jeśli w swoim CV napisałeś, że byłeś asystentem projektu, możesz tylko dodać, że dzięki tej pracy nauczyłeś się nowych umiejętności (wymień je), nauczyłeś się pracować w zespole itp.) Możesz również poinformować, że więcej szczegółów na ten temat zawarte zostały w Twoim CV,
  3. Napisz o swoich doświadczeniach. Na przykład, wspomnij, że często prowadziłeś prezentacje podczas studiów, umiesz więc biegle posługiwać się programem Microsoft Word, Excel, Powerpoint. Wybór “cech”, które warto wymienić, zależy oczywiście od stanowiska, o które się ubiegasz.

Trzeci akapit:

Wyjaśnij, co motywuje Cię do pracy w tej firmie. Pamiętaj, że samo stwierdzenie, że motywacją są “możliwości rozwoju” i “praca w prestiżowej firmie” nie wystarczy. Musisz być konkretny! Napisz, dlaczego interesujesz się daną branżą, dlaczego chcesz pracować akurat w tym dziale.

Podpis

Nie zapominaj o tym. W przypadku przesłania wniosku faksem lub pocztą, musi być to podpis odręczny. Do listu zazwyczaj dołączana jest klauzula wyrażająca zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach rekrutacyjnych.

Składanie zgłoszeń

Podstawowa zasada jest taka, że jeśli wysyłasz wiele aplikacji, zawsze zapisuj, do jakiej firmy, kiedy i na jakie stanowisko aplikowałeś. Adres e-mail jest ważny: imię.nazwisko@domena.pl wygląda znacznie lepiej niż np.kocham@spać.pl.

Przeczytaj uważnie ogłoszenie zanim wyślesz swoją aplikację i postępuj zgodnie z instrukcjami pracodawcy: jeśli prosi o przesłanie CV i listu motywacyjnego z numerem referencyjnym, zanotuj to. Jeśli pracodawca nie prosi o przesłanie listu i CV w języku angielskim – nie dołączaj wersji angielskiej.

Pamiętaj, że nazwa pliku, w którym zapisujesz swoje CV i LM, jest widoczna również dla rekrutera – nazwij go więc odpowiednio. Lepsza nazwa: nazwa.cv.doc Wygląda to znacznie lepiej niż np. Cvstare.piotrka.nazwafirmy.doc

See also  Macierz Ansoffa - jak wybierać strategię firmy? | Elementarz Marketera 12

Treść wiadomości e-mail

Bądź uprzejmy, tzn. pamiętaj o podstawowych formach grzecznościowych, takich jak “Szanowni Państwo”, “Z poważaniem”. Możesz zaznaczyć, gdzie znalazłeś ogłoszenie i że w załączniku przesyłasz niezbędne dokumenty, a co najważniejsze, podpisz się.

Jak napisać dobry list motywacyjny – 4 wskazówki

Nie korzystaj z gotowych szablonów

Wiele osób korzysta z gotowych szablonów tekstów znalezionych w Internecie. Wyobraź sobie, co może myśleć i czuć rekruter, który po raz dziesiąty czyta niemal identyczne treść. Nie popełniaj tego błędu i dowiedz się, jak napisać list motywacyjny. Korzystaj z przykładów listów motywacyjnych dostępnych w Internecie tylko jako inspiracji do własnego projektu.

Wyślij swoją wiadomość z oficjalnego adresu mailowego

Użyj zaufanej domeny, takiej jak gmail.com. W przeciwnym razie Twoja wiadomość może trafić do spamu. Upewnij się również, że podajesz ten sam adres e-mail w swoich danych kontaktowych – zarówno w CV, jak i w liście motywacyjnym.

Unikaj pustych haseł w liście motywacyjnym

Popularne zwroty typu “kreatywny, napędzany, pozytywnie  nastawiony, wysokie umiejętności interpersonalne” nic nie wnoszą. Podczas pisania, skup się na swoich umiejętnościach i osiągnięciach, popierając je przykładami.

Dołącz referencje

Jeśli posiadasz referencje od poprzednich pracodawców, warto je dołączyć.

Czego należy unikać przy pisaniu listu motywacyjnego?

  1. Błędy stylistyczne, interpunkcyjne i ortograficzne
  2. Nieestetycznego, nieczytelnego formatu listu motywacyjnego
  3. Brak informacji o tym, czego dotyczy aplikacja (np. numer referencyjny i stanowisko)
  4. Dublowania informacji w CV
  5. Brak wyjaśnienia, dlaczego ubiegasz się o to właśnie stanowisko
  6. Wskazywania tylko własnych korzyści (szczególnie materialnych) z zatrudnienia w tej firmie
  7. Przyznawania się do niewiedzy, niekompetencji, braków w innym zakresie
  8. Roszczeniowego czy zbyt pewnego siebie tonu listu motywacyjnego
  9. Stosowania żargonu, niezrozumiałych czy zbyt wyszukanych słów

Zakończenie listu przewodniego

Ostatnia część listu motywacyjnego jest równie ważna jak wszystkie powyższe. Podsumuj swoją aplikację i wyraź nadzieję na spotkanie z rekruterem. List motywacyjny może przekonać lub zniechęcić rekrutera. Pamiętaj, że taka osoba na co dzień styka się z wieloma dokumentami aplikacyjnymi, a więc od razu rozpozna „gotowca” ściągniętego z sieci. Upewnij się, że Twój list motywacyjny stawia Cię w dobrym świetle i prezentuje Cię jako wiarygodnego i kompetentnego pracownika. Żeby tak się stało, Twoja treść musi być przekonująca, no i przede wszystkim musi odnosić się do Twoich faktycznych osiągnięć.

[Ocen: 1 Ilość Ocen: 5]