Manipulacja: co to jest?

Manipulacja to praktyka stosowania pośrednich taktyk w celu kontrolowania zachowań, emocji i relacji.

Używanie szkodliwego wpływu na innych jest manipulacją. Aby osiągnąć to, czego chcą, ludzie, którzy manipulują innymi, atakują ich mentalne i emocjonalne aspekty. Osoba, która manipuluje, znana również jako manipulator, ma na celu ustanowienie nierównowagi sił i wykorzystanie ofiary do uzyskania dominacji, kontroli, korzyści i / lub przywilejów kosztem ofiary.

Rzadka manipulacja jest powszechną praktyką. Technicznie jest to manipulacja, jeśli powiesz przyjacielowi, że wszystko jest “w porządku”, podczas gdy jesteś naprawdę przygnębiony, ponieważ wpływa to na to, jak cię widzą i jak na ciebie reagują.

Jednak manipulacja może mieć również bardziej szkodliwe skutki i często wiąże się z przemocą emocjonalną, szczególnie w bliskich związkach. Większość osób ma złą opinię na temat manipulacji, szczególnie gdy zagraża ona fizycznemu, emocjonalnemu lub psychicznemu samopoczuciu ofiary.

Nie jest to zdrowa tendencja do manipulowania innymi, mimo że jest to powszechna motywacja dla tych, którzy to robią. Ten pęd do kontrolowania swojego środowiska i otoczenia często wynika z głęboko zakorzenionego strachu lub zmartwienia. Bycie manipulowanym może spowodować, że osoba doświadczy różnych negatywnych konsekwencji, podczas gdy angażowanie się w manipulację może uniemożliwić manipulatorowi połączenie się z jego prawdziwym ja.

Chociaż manipulacja może wystąpić zarówno w bliskich, jak i przypadkowych związkach, jest bardziej powszechna w tych pierwszych. Każdy ma pewną zdolność wpływania na innych, aby osiągnąć swoje cele. Ale każda próba wpłynięcia na czyjeś emocje w celu przekonania ich do działania lub poczucia określonego sposobu jest uważana za manipulację.

Jak przestać być manipulowanym

Każdy jest odpowiedzialny za swoje działania i wybory. Ludzie, którzy stosują strategie manipulacyjne, są w stanie zmienić swoje zachowanie.

Niektóre metody zapobiegania manipulacji emocjonalnej obejmują:

 • wykrywanie i rozpoznawanie niebezpiecznych zachowań
 • przyjęcie odpowiedzialności za swoje czyny i wkład
 • odkrywanie lepszych, zdrowszych metod wyrażania potrzeb i pragnień

Uzyskanie pomocy ekspertów może pomóc manipulatorom w podejmowaniu różnorodnych decyzji. Terapia może być bezpiecznym miejscem do odkrywania pomysłów, emocji i działań, jednocześnie ucząc się rozpoznawać problemy i poprawiając umiejętności komunikacyjne, relacyjne i rozwiązywania problemów.

Wpływ manipulacji na zdrowie psychiczne

Manipulacja może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne osoby, jeśli pozostaje bez kontroli. W związkach intymnych uporczywa manipulacja może również wskazywać na nadużycia emocjonalne, które w pewnych przypadkach mogą mieć skutki równoważne z traumą, zwłaszcza gdy manipulator sprawia, że ofiara czuje się winna lub upokorzona.

Ofiary manipulacji mogą:

 • Czuć się przygnębione
 • stać się niespokojne
 • rozwinąć szkodliwe mechanizmy radzenia sobie
 • Zawsze dążyć do zwycięstwa nad osobą manipulującą.
 • Fałszować swoje emocje
 • Przedkładaj potrzeby innych nad swoje własne
 • masz problemy z zaufaniem innym ludziom

Porady dotyczące konfrontacji z osobami manipulującymi

Może być trudno poradzić sobie z działaniami innych ludzi, gdy manipulacja staje się trująca. Wykazano, że manipulacja w pracy obniża wydajność, natomiast manipulacja ze strony bliskich może poddać w wątpliwość rzeczywistość. Jeśli uważasz, że jesteś wykorzystywany w jakiejkolwiek formie relacji, możesz uznać za przydatne, aby:

 • Postanowić nie dawać komuś emocjonalnej reakcji, jeśli próbuje on ją od Ciebie uzyskać. Na przykład, jeśli przymuszający przyjaciel jest znany z tego, że schlebia ci przed żądaniem nadmiernej przysługi, oprzyj się chęci odegrania się, a zamiast tego z szacunkiem odpowiedz i poprowadź dyskusję dalej.
 • Bądź pewny. Możliwe jest, że ktoś może manipulować inną osobą, sprawiając, że kwestionuje ona swoje umiejętności, instynkty, a nawet rzeczywistość. Jeśli tak się stanie, pomocne może być trzymanie się swojej narracji; ale jeśli zdarza się to często w bliskim związku, najlepiej byłoby zakończyć relację.
 • Poradzić sobie z problemem. W miarę jak się to dzieje, nazywaj działania manipulacyjne. Zamiast rzucać oskarżające komentarze, skup się na tym, jak działania drugiej osoby wpływają na ciebie. Dzięki temu podkreślisz, że nie dasz się nabrać na ich techniki manipulacji.
 • Trzymaj się tematu. Druga osoba może próbować umniejszyć problem lub zagmatwać sytuację, podnosząc inne kwestie jako odwrócenie uwagi, gdy wskażesz na zachowanie, które sprawia, że czujesz się manipulowany. Zawsze pamiętaj i trzymaj się swojego głównego argumentu.
See also  Pracoholizm - jak rozpoznać problem i jakie są jego przyczyny?

Kto jest podatny na manipulacje?

Prawdopodobnie w którymś momencie swojej kariery będziesz pracował z kimś, kto manipuluje innymi, aby osiągnąć cele. Na każdym szczeblu w miejscu pracy mogą pojawić się manipulanci (podwładni, współpracownicy lub szefowie).

Badania wykazały, że różne cechy osobowości wykorzystują różne techniki manipulacji lub manipulowania. Na przykład ci, którzy osiągają wysokie wyniki w ekstrawersji (towarzyscy, gremialni) i mają większą potrzebę pilnowania swojego publicznego wizerunku, mają tendencję do stosowania szerszego zakresu technik wpływu. Natomiast osoby, które posiadają wysoki poziom inteligencji emocjonalnej (zdolność rozumienia potrzeb i uczuć innych osób) wraz z podwyższonym i przesadnym poczuciem własnej wartości (narcystyczne, służące sobie idee) są bardziej skłonne do stosowania technik manipulacyjnych.

Jakie strategie stosują manipulatorzy?

Przeanalizuj kilka dobrze znanych strategii, które manipulatorzy stosują, aby zmienić twoje wrażenie o nich lub przekonać cię do działań, które mogą nie leżeć w twoim najlepszym interesie, aby pomóc ci dostrzec manipulację.

Wywoływanie zwątpienia w siebie

Twoje kierownictwo głośno lub jawnie namawia cię do zrobienia czegoś, krytykuje cię lub w inny sposób dręczy. (Dlaczego zawsze coś psujesz?) Może sprawić, że zwątpisz w swoje niekorzystne wyobrażenia o sobie. Może to również przybrać formę mikroagresji, cichego traktowania (ignorowanie i unikanie) lub pasywnej agresji, której celem jest sprawienie, abyś poczuł się źle i wzbudził zwątpienie w swoje możliwości, abyś zachował się inaczej. (Czy szczerze wierzysz, że działałaś w naszym najlepszym interesie, Jen?).

Ta strategia jest często stosowana, aby skłonić cię do rezygnacji z robienia czegoś. Wróć do przykładu z początku tego artykułu, aby zaobserwować, jak szef krytykuje zachowania, wyraża swoje niezadowolenie i wzbudza wątpliwości co do umiejętności podwładnego.

Nadmierny urok

Twój szef może używać pochlebstw, komplementów, drobnych przysług i nadmiernego uznania publicznego, aby skłonić Cię do podjęcia obowiązków spoza zakresu obowiązków. Często żądania dalszego zatrudnienia pojawiają się po otrzymaniu publicznego uznania i chwały. (Wan wykazał się przywództwem poprzez swoje wysiłki w projekcie XYZ; mam nadzieję, że zrobi to samo dla projektu ABC, przyjmując go). Może to sprawić, że poczujesz się pod presją, aby odpowiedzieć “tak”, nawet jeśli byłoby to szkodliwe dla twojej równowagi psychicznej lub zawodowej.

See also  Pierwsza praca

Porównania wewnątrz grupy

Twój szef może często komplementować innych, którzy z tobą pracują (powinieneś wziąć przykład z Andrzeja. On naprawdę wie, jak uzyskać akceptację swoich pomysłów) lub mówić o rodzaju idealnego pracownika, aby pomóc Ci zidentyfikować typ osoby, na której powinieneś wzorować swoje zachowanie. Ta zwodnicza strategia ma na celu podważenie Twojego zaufania i wywarcie presji, abyś działał zgodnie z ich życzeniami.

Błędne informacje

Dzieje się tak, gdy szef celowo przekazuje ci fałszywe informacje o współpracownikach, aby negatywnie kształtować twoje opinie o nich. Mogą krytykować innych (sugestie Iry nigdy nie są możliwe do zrealizowania) i ciągle dostarczać ci błędnych informacji, których nie możesz niezależnie sprawdzić. (Wierzę, że Ji-Woo mógł przypisać sobie zasługi za koncepcję, ponieważ napisy nie były zawarte w żadnej konkretnej sekwencji). Im bardziej rozpowszechniają fałszywe informacje, tym bardziej wydają ci się one przekonujące. Jedną z metod, którą manipulator może zdobyć Twoje zaufanie i sprawić, że poczujesz się wdzięczny, że pracujesz dla niego, a nie dla innych osób, o których Ci mówi, jest zrobienie tego.

Zmniejsz swoją podatność na manipulację

To smutne, że związki partnerskie, w których druga osoba dobrze cię zna, są wtedy, gdy manipulacja jest najbardziej prawdopodobna. Według badań, intymne relacje są bardziej podatne na manipulację, ponieważ strony są świadome swoich wad, chęci i pragnień. Gdybyśmy jednak izolowali się od wszystkich ze strachu przed manipulacją, byłby to samotny świat.

Co w takim razie zrobić? Poznanie pewnych strategii, które zmniejszą Twoją wrażliwość i zwiększą Twoją odporność poznawczą na manipulację, to najlepszy kierunek działania.

Na początek zastanów się nad następującymi pytaniami:

 • Czy masz silne pragnienie zjednywania sobie ludzi?
 • Czy często martwisz się, że kogoś urazisz?
 • Czy podejmujesz jakieś działania, aby powstrzymać tę jedną osobę przed irytacją lub złością?
 • Czy zawsze martwisz się o to, co ta jedna osoba myśli i czuje?
 • Czy szukasz u nich bardziej niż u innych akceptacji i aprobaty?
 • Czy walczysz, aby czegoś odmówić? A może odkrywasz, że mówisz “tak”, kiedy tak naprawdę chcesz powiedzieć “nie”?
 • Czy często znajdujesz siebie wyjaśniając zachowanie tej osoby i dając im korzystny obrót?
 • Czy znajdujesz siebie odrzucając ich złe intencje i dając im korzyści z wątpliwości, wymyślając rozsądne wyjaśnienie dla ich zwodniczego zachowania, gdy inni wskazują na wady tej osoby?
 • Czy wierzysz, że pozostawanie w obecnych związkach jest twoją jedyną opcją?
 • Czy musisz utrzymywać i strzec związków nawet wtedy, gdy wyrządzają ci one krzywdę?

Jesteś szczególnie wrażliwy na manipulację, jeśli odpowiedziałeś “tak” na większość pytań.

Zacznij budować opór na maniulację

Następnym krokiem jest podjęcie działań. Zacznij od wykonania poniższych czynności, aby wyjść z manipulacyjnych relacji i zabezpieczyć się przed kolejnymi manipulacjami:

Skomponuj dowód.

Czasami nie zatrzymujemy się, aby rozpoznać, że żyjemy w związkach opartych na wyzysku. Poświęć trochę czasu na obserwację działań zarówno swoich, jak i drugiej osoby. Poproś o pomoc, jeśli potrzebujesz wyjaśnienia swoich obserwacji. Obserwacje innych nigdy nie są w stanie określić, czy jesteś wprowadzany w błąd, ale czasami wychwytują informacje, które nieświadomie ignorujesz lub odrzucasz. Z pomocą tych rozmów możesz opracować kontrfakty dla tego, co widzisz. Określ dokładność (Jak bardzo wiarygodna jest ta informacja? Jak wiele innych osób ma takie same przekonania? ), oraz prawdziwość (Czy Twoja relacja jest oparta na osobistych doświadczeniach i faktach, czy na poglądach i przekonaniach?) informacji, których używasz do oceny innych ludzi.

See also  Ile dni ma rok?

Miej wiarę w siebie

Ponieważ ofiary manipulacji są zmotywowane do utrzymania związku (albo dlatego, że lubią tę osobę, albo wierzą, że nie mają innych opcji), często mają przeczucie, że coś jest nie tak, ale decydują się to zignorować z obawy przed zdenerwowaniem manipulatora (tj. nie chcą angażować się w konflikt lub niezgodę).

Potraktuj zakłopotanie lub irytację tej osoby jako znak, że musisz się zatrzymać i pomyśleć przed kontynuowaniem. Nawet jeśli masz tendencję do ufania i optymizmu w stosunku do innych, nie ma potrzeby, abyś myślał, że wszyscy są niezawodni i optymistyczni, gdy wszystkie dowody wskazują na coś innego. Zapytaj swojego przełożonego, czy ktoś inny z zespołu może to zrobić, podczas gdy ty będziesz monitorować, na przykład jeśli pochwali cię, a następnie przedstawi czasochłonną prośbę, z którą nie możesz sobie poradzić. Jeśli twierdzą, że znakomici pracownicy nigdy nie zerkają na zegarki, zastanów się, czy porządny kierownik zignorowałby twoje morały i poglądy na temat równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Czy ci się to podoba, czy nie, jest tam mnóstwo przebiegłych osób, które w pewnym momencie będą próbowały tobą manipulować, stosując wymienione powyżej strategie. Jesteś świadomy, że masz możliwość dokonania dziś zmian. Wszyscy kierujemy się naszymi przeszłymi doświadczeniami i przypuszczeniami, ale jeśli pozostaniesz zainteresowany i zakwestionujesz swoje domyślne założenia, możesz zabezpieczyć zarówno swoje zdrowie, jak i tożsamość.

Technologia i manipulacja emocjonalna w sprzedaży

Pomimo powszechnie uznanego Międzynarodowego Kodeksu Etyki Sprzedaży i Marketingu, branża sprzedaży jest konkurencyjna, a większość agentów dołoży wszelkich starań, aby zdobyć biznes klienta. Łatwo jest przekroczyć linię i użyć technik manipulacji, aby zwiększyć wyniki sprzedaży, biorąc pod uwagę obfitość marek, towarów i usług.

Ale czy możliwe jest stworzenie planu manipulacji przy jednoczesnym przestrzeganiu etyki sprzedaży? Oczywiście musi istnieć połączenie technologii i manipulacji emocjonalnej. Ten post pokaże Ci, jak to osiągnąć.

Manipulacja a perswazja

Taktyka manipulacji jest często stosowana w sprzedaży, ale powinieneś starać się używać jej w mniej niesławnej metodzie perswazji. W ten sposób możesz kontynuować udane działania sprzedażowe bez narażania ich morale. Być może zastanawiasz się, jak te dwie idee różnią się od siebie.

Zdolność lub możliwość podjęcia decyzji przez kupującego jest niesprawiedliwie zmniejszana lub eliminowana przez manipulację, rodzaj nieetycznej działalności sprzedażowej. Przeciwnie, perswazja może mieć wpływ na wybór klienta, ale ten wybór nadal należy do klienta.

Mówiąc najprościej, manipulatorzy często wyolbrzymiają prawdziwą sytuację, fałszywie przedstawiają produkty klientom lub pomijają kluczowe szczegóły. Bez fałszywych twierdzeń, perswazja jest bardziej talentem, którego używasz, aby przekonać klienta, że Twoja marka jest niezawodna i wysokiej jakości.

Podsumowanie

Osoba angażuje się w manipulację, gdy stosuje szkodliwe i kontrolujące taktyki, aby uniknąć odpowiedzialności, zamaskować swoje prawdziwe motywy lub zasiać wątpliwości i zamieszanie. Zdrowie psychiczne osoby może zostać poważnie uszkodzone przez techniki manipulacji, takie jak gaslighting, kłamstwo, oskarżanie, krytykowanie i upokarzanie. Działania te są częste i mogą mieć miejsce w różnych relacjach, w tym platonicznych, romantycznych, rodzinnych i biznesowych. Ludzie, którzy chcą zmienić swoje zachowanie lub którzy dochodzą do siebie po związku z manipulatorem, mogą znaleźć zasoby i pomoc.

[Ocen: 1 Ilość Ocen: 5]