Paraliż Analityczny – jak wywiera wpływ na życie?

Co to jest paraliż analityczny?

Paraliż analityczny to potoczne słowo używane do opisania uczucia niemożności podjęcia decyzji z powodu nadmiernego przemyślenia problemu. Często ma to miejsce, gdy zarządzasz zbyt wieloma zmiennymi i stale zdobywasz wiedzę na temat odpowiedzi, zamiast podejmować działania i decydujesz.

Pierwotna przyczyna paraliżu analitycznego? Niepokój. Dokonanie wyboru jest trudne – co w przypadku, gdy dokonasz złego wyboru? Tego rodzaju myślenie powoduje paraliż oceny. Dzieje się tak dlatego, że celem naszego umysłu jest za każdym razem właściwe preferencje, nawet jeśli obecnie nie ma z pewnością doskonałego rozwiązania. Niezdecydowanie może być objawem syndromu oszusta – jeśli czujesz się tak, jakbyś chciał być perfekcjonistą w obrazach, podjęcie pierwszorzędnej decyzji może wysłać cię do paraliżu analitycznego.

Spójrzmy na przykład – masz za zadanie znaleźć restaurację dla swojej grupy, aby zjeść kolację, podczas gdy twój menedżer jest w mieście, a także chcesz pozostawić doskonałe wrażenie. Powinieneś przypomnieć sobie ograniczenia dietetyczne swojej grupy, prywatne wybory i nie zapominaj o wpływie, jaki preferencje restauracji mogą mieć również na twojego przełożonego. W ogólnym rozrachunku nie ma osoby “dokładnej” restauracji do wyboru. Ale rozważenie wszystkich tych rzeczy może spowodować niezdecydowanie i napięcie.

Badanie paradoksu wyboru

Psycholog Barry Schwartz ukuł słowo “paradoks wyboru”. Ten paradoks stwierdza, że posiadanie większych alternatyw pozwala nam uzyskać lepsze konsekwencje, ale może powodować większe napięcie, niezdecydowanie, paraliż i niezadowolenie z pozostałej selekcji.

Analiza paraliżu w działaniu

Teoretyzowali, że podejmujesz decyzję, nawet tak małą, jak zakup słoika dżemu, wymaga intelektualnej elektryczności. Im więcej musimy zbadać i ocenić, tym więcej mentalnej elektryczności potrzeba. Najprostszą odpowiedzią w tym przypadku może być teraz nie kupowanie czegoś w ogóle.

Jak wykryć i przezwyciężyć paraliż analityczny

Paraliż analityczny może wystąpić, niezależnie od tego, czy ktoś lub instytucja rozważa główne finansowanie, przepustkę do zmiany stylu życia lub gdzie pójść na lunch.

Według Psychology Today podstawową przyczyną jest lęk. Pochodzi z kompulsywnego ważenia nieskończonego zakresu zmiennych, nawet wyobrażając sobie wady wszystkich z nich. W końcu niemożliwe jest odkrycie doskonałego wyboru z relaksu. Rozpoznanie, że napięcie powoduje paraliż, może pomóc.

Robert Taibbi, autor bloga i specjalista od sprawności umysłowej, wskazuje, że ludzie są szczególnie podatni na paraliż ewaluacyjny w naszej technologii, podczas gdy wszelkie trudności można zbadać aż do wyczerpania. Sugeruje radzenie sobie z techniką poprzez dokonywanie i działanie na sekwencji mniejszych wyborów, które prowadzą do zasadniczego. I zastanów się, że możesz poprawić i ulepszyć po drodze.

“Paraliż wyboru” jest pokrewnym zespołem. Konsumenci stojący przed kilkoma alternatywami podejmują decyzję łatwiej niż w obliczu znacznego wyboru.

Przykłady paraliżu analitycznego

Być może najbardziej znany przypadek paraliżu ewaluacyjnego w działaniu jest zdefiniowany w pliku dotyczącym eksperymentu psychologicznego klienta znanego jako Jam Study. Pewnego dnia badacze rynku zaopatrzyli szafki targowe w 24 style dżemu i zaprosili kupujących do spróbowania jednego lub więcej, a następnie wybrania jednego do zakupów. Następnego dnia zarybiono tylko sześć odmian. Okazało się, że klienci byli 10 razy bardziej skłonni do zakupu dżemu w przypadku, gdy oferowano im najprostsze sześć rodzajów zamiast 24.

To samo zjawisko zostało powtórzone za pomocą badań dotyczących czekolady, inwestycji finansowych i szybkich randek. Zamiast zadowalać się tak dużą ilością alternatyw, doświadczamy gorączki, że dokonamy złego wyboru, pozostaniemy, aby tego żałować i obwiniać siebie. Skonfrontowani ze zbyt wieloma wyborami, zastygamy w bezruchu.

Jak paraliż analityczny wpływa na decyzje konsumentów?

Paraliż analityczny jest ściśle związany z “paraliżem pożądania”. Psychologowie, którzy przyglądają się zachowaniom klientów, doszli do wniosku, że mniej wyborów może być lepsze niż więcej wyborów.

Sklep z 1000 butelek białego wina może naprawdę oszołomić klientów i odejść od nich, nie mogąc wybrać jednego. Niewielki wybór białego wina, być może sklasyfikowany z pomocnymi zaleceniami dotyczącymi serwowania, uzyskuje większą sprzedaż.

Skutki paraliżu ewaluacyjnego

Paraliż analityczny może mieć na nas długotrwałe skutki, które mają wpływ na naszą codzienność. Na to właśnie musicie uważać.

Zmniejszona wydajność w krytycznych psychicznie obowiązkach

Nasze biegowe wspomnienia są częścią naszego umysłu, która pozwala nam uświadomić sobie zapisy, których potrzebujemy, aby wypełnić obowiązki podczas pracy nad nimi. Ma to kluczowe znaczenie dla myślenia poznawczego na wysokim poziomie, takiego jak zdobywanie wiedzy lub rozwój. Kłopot? Nasze robocze wspomnienia są skończonym zasobem, więc chociaż używamy jej nadmiernej ilości, trudniej jest ją uświadomić.

Jason Sattizahn z University of Chicago, Jason Moser z Michigan State University i Sian L. Beilock odkryli związek między pojemnością pamięci operacyjnej a ogólną wydajnością w 2016 roku. Załoga stwierdziła, że wysoki stres, sytuacje generujące napięcie (w tym nadmierne przemyślenie wyboru) mogą skutkować niższą ogólną wydajnością w trudnych poznawczo obowiązkach.

Nadmierne myślenie zmniejsza twoją kreatywność

Grace Hawthorne i Allan Reiss przyjrzeli się obiektywnemu stopniowaniu kreatywności uczniów. Aby tego spróbować, zeskanowali mózgi uczonych za pomocą rezonansu magnetycznego, podczas gdy uczeni ukończyli twórcze przedsięwzięcie – rysując łańcuch pikseli, w twardym i szybkim czasie, oparty całkowicie na niektórych frazach ruchowych. Następnie uczniowie zostali poproszeni o uszeregowanie każdego podpowiedzi przede wszystkim w oparciu o to, jak trudne było rysowanie.

See also  Matryca Eisenhowera - wyjaśnienie, zastosowanie, przykłady

Podczas trudniejszych rysunków w korze przedczołowej pojawiała się większa rozrywka – część umysłu związana z zadawaniem pytań. Im bardziej uczniowie myśleli o swoim rysunku, tym trudniejszy stawał się rysunek. W przypadku znacznie mniej trudnych ujęć było więcej rozrywki wewnątrz móżdżku, części umysłu, która często koreluje z funkcjami motorycznymi. Główny twórca badania, Manish Saggar, teoretyzował: “Im bardziej to rozważasz, tym bardziej to zepsujesz”.

Jak przemyślane decyzje trzymają cię ponownie

Opóźnianie działania podczas nadmiernego czytania zapisów praktycznie nie pomaga w temacie wykonywania zadań. W rzeczywistości badanie LexisNexis z 2010 r. potwierdziło, że średnio pracownicy spędzają ponad 1/2 swoich dni roboczych na otrzymywaniu i radzeniu sobie z danymi, zamiast wykorzystywać je do wykonywania swojej pracy!

Niestety, to dopiero początek strasznych wiadomości. Badania z zakresu psychologii i neurologii pokazują, że paraliż analityczny zbiera znacznie większe żniwo w produktywności i dobrym samopoczuciu niż po prostu źle spędzony czas.

Oto cztery już nie tak oczywiste metody, które nadmiernie zastanawiają się nad twoimi decyzjami:

Nadmierne myślenie obniża wydajność w wypełnianiu psychicznie niepokojących obowiązków

Krótko mówiąc, nasza pamięć operacyjna pozwala nam rozpoznać informacje, których potrzebujemy, aby zakończyć sprawy w międzyczasie, w którym je wykonujemy. Niestety, nasza pamięć do biegania jest ograniczona. Możesz uważać to za pamięć naszego umysłu komputera. Po zużyciu nic dodatkowego nie może się zmieścić.

Badania wielokrotnie wykazały, że sytuacje stresujące i wywołujące lęk powodują niższą wydajność w zakresie poznawczo niepokojących obowiązków – zadań, które maksymalnie zależą od wspomnień operacyjnych. Co więcej, dodatkowi współpracownicy muszą dobrze wykonywać wyzwanie, tym bardziej cierpi na tym ich wydajność. Naukowcy zakładają, że każde napięcie i ciśnienie generują rozpraszające myśli w przybliżeniu scenariusz, który pochłania część pojemności pamięci roboczej, którą w każdym innym przypadku można wykorzystać do ukończenia wyzwania.

Kiedy nadmiernie analizujesz stan rzeczy, powtarzające się myśli, napięcie i zwątpienie zmniejszają ilość pamięci bieżącej, którą masz do dyspozycji, aby ukończyć trudne obowiązki, powodując jeszcze większy spadek produktywności.

Nadmierne myślenie zabija twoją kreatywność

Niedawne badania Stanforda sugerują, że nadmierne zastanawianie się nie najlepiej utrudnia nam wykonywanie obowiązków poznawczych, ale powstrzymuje nas również przed osiągnięciem naszego potencjału twórczego.

Grace Hawthorne, profesor w Instytucie Projektowania Uniwersytetu Stanforda, połączyła siły z naukowcem behawioralnym Allanem Reissem, aby odkryć sposób naukowego pomiaru kreatywności za pomocą obrazowania umysłu:

“Uczestnicy wewnątrz spojrzenia zostali umieszczeni bezpośrednio w użytecznej maszynie do obrazowania rezonansu magnetycznego z niemagnetycznym tabletem i poproszeni o przyciągnięcie serii zdjęć opartych całkowicie na słowach akcji (jako instancja, głosowanie, wydech, salut) z 30 sekundami na każdą frazę. (Narysowali także zygzakowatą linię, aby ustalić podstawową funkcję umysłu dla wyzwania rysowania). Autorzy później uszeregowali każdą frazę fotografii na podstawie trudności do narysowania. Pigułka przekazała rysunki naukowcom z wydziału, którzy ocenili je w 5-punktowej skali kreatywności, a naukowcy ze School of Medicine przeanalizowali skany fMRI pod kątem wzorców hobby umysłowego.

Odkrycia te pokazują, że nadmierne przemyślenie problemu utrudnia wykonanie wspaniałej innowacyjnej pracy.

Nadmierne myślenie zjada twoją siłę woli

Co wyjaśnia te zaskakujące odkrycia? Sędziowie doświadczali tego, co psychologowie nazywają zmęczeniem selekcyjnym. Każdy wybór, którego dokonujemy, od tego, czy uderzyć w drzemkę, przez strój, który założymy, po to, co zjemy na lunch, czerpie z identycznego ograniczonego zasobu samokontroli. Możesz myśleć o sile woli jako o mięśniu. Im bardziej go obsługujesz, tym bardziej się zużywa, pozostawiając uczucie przytłoczenia i wyczerpania. Dlatego tak wielu dietetyków zaczyna od silnego początku dnia od zdrowego śniadania i lunchu, tylko po to, by po południu ulec pokusie śmieciowych posiłków z pokoju wraków w miejscu pracy.

Czynności, które podejmujemy mechanicznie, takie jak mycie zębów, wymagają niewielkiej samokontroli. Jednakże, podczas gdy martwimy się o wybór, bardzo szybko zużywamy nasz ograniczony zapas samodyscypliny, powodując, że czujemy się wyczerpani i przytłoczeni.

To zmęczenie decyzyjne nie tylko hamuje naszą zdolność do definitywnego zbadania stanu rzeczy, ale dodatkowo sprawia, że znacznie częściej wybieramy niezdrowe posiłki, ćwiczymy i odkładamy na bok projekty w pragnieniu oglądania telewizji. W szybkiej, nadmiernej analizie wybór sprawia, że o wiele trudniej jest dokonać godnych uwagi, długoterminowych wyborów w pewnym momencie.

Nadmierne myślenie sprawia, że jesteś znacznie mniej zadowolony

W 1956 roku ekonomista Herman Simon stworzył okres “zadowalający”, aby wyjaśnić styl podejmowania wyborów, który “przedkłada wystarczająco dobre rozwiązanie nad najbardziej pożądaną odpowiedź”. Jak opisuje to Gretchen Rubin z The Happiness Project: “Zadowoleni dokonują wyboru, gdy ich kryteria są spełnione; Kiedy znajdą ośrodek lub sos do makaronu, który ma cechy, których chcą, są zadowoleni. “

W ocenie “Maksymalizatorzy muszą dokonać przyjemnego możliwego wyboru; Pomimo faktu, że widzą rower, który spełnia ich potrzeby, nie mogą dokonać wyboru, dopóki nie przetestują każdej opcji. “

Badania pokazują, że to, czy jesteś satysfakcjonujący, czy maksymalizatorem, będzie miało duży wpływ na twoje szczęście i samopoczucie. Cztery ekskluzywne badania zakończone przez Swarthmore College badały mentalne wyniki tych dwóch wzorców dokonywania wyborów. Zauważyli oni, że:

 • Maksymalizatorzy wyrażali znacznie mniej przyjemności życiowej, szczęścia, optymizmu i płytkości, a znacznie więcej wyrzutów sumienia i depresji niż zadowoleni.
 • Maksymalizatorzy częściej wchodzą w interakcje w ocenie społecznej i kontrfaktycznych pytaniach (tj. Co by było, gdybym wybrał alternatywę szerokiej gamy 2 jako alternatywę?) i umiejętne więcej wyrzutów sumienia i mniej szczęścia po podjęciu decyzji o nabyciu.
 • Maksymalizatorzy doświadczyli większego boomu w negatywnym nastroju, gdy nie osiągnęli tak dobrych wyników jak ich rówieśnicy.

Chociaż studiowanie każdej ostatniej opcji w poszukiwaniu zadowalającego wyboru może dodatkowo prowadzić do obiektywnie lepszego wyniku w niektórych sytuacjach, maksymalizacja w końcu prowadzi do większego napięcia i żalu, a mniej szczęścia i zachwytu wraz z twoimi wyborami.

See also  Strategia firmy - definicja, przykłady i korzyści opracowywania skutecznej strategii biznesowej

Kilka prostych podejść, aby zapobiec czytaniu i zacząć działać

Ok, więc zdajemy sobie sprawę z technologicznego know-how i cieszymy się, że nadmierne przemyślenie decyzji zwiększy napięcie i zabije twoją produktywność, ale co możemy z tym zrobić? Poniżej znajduje się kilka sponsorowanych przez naukę, zatwierdzonych przez ekspertów strategii, które możesz zacząć wykorzystywać te dni, aby zatrzymać paraliż ewaluacyjny, skutecznie dokonywać wyborów i ostatecznie uzyskać dodatkowe wyniki przy znacznie mniejszym stresie.

Zorganizuj swój dzień pod kątem wyborów, które pamiętają maksimum.

Celowo ograniczaj ilość informacji, które konsumujesz

W przypadku każdego kłopotu, z którym mamy do czynienia, istnieje naprawdę nieskończona dostawa faktów, w które moglibyśmy się zagłębić. Obecnie mam otwarte 35 ekskluzywnych zakładek dla tego biuletynu (właściwie, w większości przypadków dla tego tekstu), a to już nawet nie liczy okien, które mam otwarte dla innych aplikacji. Dlatego tak ważne jest, aby podejść do badań z intencją.

Jako prawnik, legalny rząd, profesor college’u regulacji, profesor wydziału przedsiębiorstw handlowych i płodny autor, Bob Pozen otrzymuje niesamowitą kwotę wykonaną w ciągu dnia. Jednym z sekretów i technik jego produktywności jest skuteczne manipulowanie danymi, określając najpierw to, czego chce się z nich nauczyć, a następnie analizując pod kątem tych konkretnych statystyk. Czytanie z konkretnym celem w myślach pozwala mu przejść przez ogromne ilości płyt bez bicia.

Innym sposobem konsumowania faktów bez gubienia się w nieskończonej analizie jest ustawienie ograniczenia ilościowego za każdym razem, gdy przeprowadzasz badania. Określ liczbę zasobów, których użyjesz w pierwszej kolejności. Uczyń tę strategię jeszcze bardziej skuteczną, ograniczając się tylko do tej liczby zakładek.

Ustaw deadine i zachowaj odpowiedzialność.

Prawo Parkinsona stwierdza, że obrazy rozszerzają się, aby wypełnić czas, który mu przeznaczyłeś. Jeśli zapewnisz sobie godzinę na wyzwanie, zajmie to godzinę. Jeśli dasz sobie 15 minut na ukończenie równego wyzwania, zajmie to 15 minut. To samo dotyczy dokonywania wyborów. Ustawienie ograniczenia czasowego może zmusić Cię do podjęcia decyzji w sposób bardziej prawidły.

Chwytanie polega na tym, że niezwykle trudno jest oszukać siebie, aby uwierzył, że narzucone sobie terminy są prawdziwe. (Uwierz mi, próbowałem.) Znajdź sposób, aby zachować odpowiedzialność za terminy. Beth Belle Cooper napisała obecnie super artykuł na blogu Zapier o tym, jak zapobiec brakującym datom granicznym. Moja ulubiona rada: upublicznij datę zamknięcia. Powiedz współpracownikowi lub znajomemu, który pomoże ci utrzymać odpowiedzialność za datę zamknięcia decyzji, a nawet zobowiązać się do terminu w mediach społecznościowych.

Poznaj swój główny cel.

Blogerka Celestine Chua odkryła, że identyfikacja i pozostawanie szczerym dla co najmniej jednego ważnego celu jako przesłanki do podejmowania decyzji ułatwia jej triumf nad skłonnością do nadmiernego myślenia.

“Wielu ludzi często chce ze mną współpracować w moim przedsięwzięciu. Od sprzedaży ich towarów, po promowanie ich kampanii, tworzenie ścieżki dla ich portalu, po tworzenie nowej prezentacji zbiorowej, są to przykłady boisk, które otrzymuję co tydzień.

Moje kryteria tej decyzji są proste: reklama dla PE. Czy zyskam jakąkolwiek ekspozycję na PE z tego zaangażowania? To pytanie, które sobie zadaję. Jeśli rozwiązaniem jest “nie” i szczerze starają się uzyskać bezpłatną reklamę z minimalnym / żadnym wkładem w ich zaprzestanie, to zwykle jest to “nie” – krótkie i łatwe. Nie opiera się na ogromnych liczbach, które cytują (np. “Mamy ponad 30 najlepszych blogerów biegających z nami”), wysokie zyski, jakie osiągają dzięki tej współpracy (np. “Zakładamy wielu klientów”) i sposób, w jaki są “dużą peruką” (np. “Wydawałem się wcześniej w New York Times”); żadne z nich nie są tak istotne, jak zwiększenie ekspozycji PE na mnie.

Znając mój cel stopu, pozwala mi to być szybkim i zdecydowanym, ponieważ mogę teraz zbadać opcję, która pomoże mi rozpoznać mój cel zaprzestania działalności. “

Podobnie Brenna Loury, szefowa reklamy w Doist, ma zwykły projekt, który przypomina jej, aby sprawdzać nasze pięć najważniejszych pragnień marketingowych jako organizacji na początku każdego dnia pracy. W rezultacie nasze główne pragnienia są stale szczytem umysłu, podczas gdy ona musi zdecydować, co traktować priorytetowo lub w obliczu trudnej decyzji dotyczącej przedsięwzięcia lub marketingu. Wszystko, co nie jest zgodne z naszymi współczesnymi celami, zostaje odroczone lub usunięte.

Co jest dla Ciebie najważniejszym elementem moim zdaniem i zawodowo? Będzie to konkretny cel (np. Rozwój mojej listy e-mail) lub krytyczna cena, którą musisz przeżyć w swoim życiu (np. Zdrowie, przyjaźń, krąg krewnych). Teraz zapisz go i odkryj sposób, aby przypomnieć sobie, aby często to sprawdzać. Kiedy natkniesz się na trudną decyzję, unikaj paraliżu analitycznego, zadając sobie pytanie, która alternatywa jest wyjątkowa wraz z maksymalnym niezbędnym celem lub kosztem.

Wyjdź z własnej głowy i porozmawiaj o tym z kimś innym

W TED Talk zatytułowanym “Dlaczego podejmujemy okropne decyzje”, psycholog Daniel Gilbert wyjaśnia błędy poznawcze, które sprawiają, że jesteśmy okropni w dokonywaniu racjonalnych wyborów i przewidywaniu wyboru, aby można było być najszczęśliwszym na dłuższą metę.

“Wykazano, że ludzie przeceniają to, jak smutni będą po otrzymaniu okropnych wyników kontroli, niepełnosprawności lub odmowie reklamy, i przeceniają to, jak zadowoleni mogą być po triumfie w nagrodzie, rozpoczęciu romantycznego związku lub zemście w opozycji do tych, którzy ich skrzywdzili”.

W rzeczywistości badania dowiodły, że różni ludzie, nawet zupełnie obcy, są wyżsi w przewidywaniu naszej przyszłej przyjemności z wybranym wyborem niż my sami.

Kiedy jesteśmy sparaliżowani przez konkretną selekcję, sięganie po opinię innej osoby, a właściwie opinię wszystkich i różnych innych, może prowadzić do wyboru, z którego jesteśmy bardziej zadowoleni, niż gdybyśmy sami dokonali wyboru.

Następnym razem, gdy raz po raz zajmiesz się zastanawianiem nad konkretnym problemem, harmonogram spotkania ze współpracownikiem, przełożonym, mentorem lub kumplem. Konieczność przekazania swoich rozważań komuś innemu zmusza cię do syntezy informacji, które gromadzisz, w jasny, zwięzły sposób (lub jako minimum bardziej czysty i zwięzły, niż wtedy, gdy wszystko odbija się od twojej własnej głowy). Ponadto, posiadanie zewnętrznej walidacji swoich myśli od kogoś, kogo opinię szanujesz, może być właśnie tym, czego potrzebujesz, aby zatriumfować nad zwątpieniem w siebie i zbudować wiarę w siebie, aby to zrobić.

See also  Trudny klient - kim jest, jak z nim radzić?

Podchodź do problemów z nastawieniem iteracyjnym.

Decyzje są najtrudniejsze, podczas gdy niepewność jest najlepsza. Często opieramy nasze alternatywy na założeniach, które mogą, ale nie muszą być poprawne. Staramy się kompensować to za pomocą kopania dodatkowo i dalej w badaniach, jednak bardziej regularnym niż nie najlepszym sposobem na rozpoznanie, czy nasze założenia są dokładne, jest bezwzględne podjęcie działań.

Na szczęście istnieje czysty sposób na przetestowanie naszych założeń, bez konieczności pełnego decydowania się na dany kurs. Nazywa się to podejściem iteracyjnym. Ta koncepcja jest najbardziej związana z tworzeniem oprogramowania, szczególnie w szybko zmieniających się Stanach Zjednoczonych z kilkoma aktywami.

Leo Babauta, specjalista od produktywności i uważności, zaadaptował iteracyjne podejście do pisania swojej nowej książki elektronicznej. Oto jak wyglądał jego przepływ pracy:

 • Napisz minimalnie wykonalny e-book dla testerów alfa
 • Otrzymuj komentarze, ulepszaj.
 • Szybko powtarzaj ich opinie.
 • Zabierz pomysły do większej organizacji.
 • Użyj wszystkich komentarzy, aby zapisać e-booka.
 • Otrzymuj opinie i powtarzaj nawet po napisaniu książki.

Stosując to podejście, Leo odkrył, że dzięki zastosowaniu podejścia iteracyjnego był dodatkowo zachęcany do pisania, napisał ebook szybciej, a na dłuższą metę stworzył ostatni produkt, który był bardziej użyteczny i odniósł sukces, niż gdyby napisał e-book w izolacji.

Możemy również zyskać zalety techniki iteracyjnej, aby przerwać impas paraliżu analizy. Postrzeganie decyzji jako ostatecznej podnosi stawkę i powoduje, że utkniemy, próbując znaleźć odpowiednią odpowiedź. W ocenie postrzeganie każdego wyboru jako eksperymentu do zbadania daje nam swobodę szybkiego wybrania czegoś, ponieważ rozumiemy, że jesteśmy w stanie to później poprawić. Iteracyjne podejmowanie decyzji nie jest najlepsze, jednak może również skutkować wyższymi wynikami, ponieważ nasze eksperymenty testują i modyfikują nasze wybory w świecie rzeczywistym.

Zacznij zanim poczujesz się gotowy.

James Clear daje prawdopodobnie najlepszą radę na przezwyciężenie paraliżu i podjęcie działań w kierunku swoich pragnień: weź przykład z Richarda Bransona i zacznij wcześniej, niż czujesz się gotowy.

Branson założył tak wiele firm, przedsięwzięć, organizacji charytatywnych i ekspedycji, że naprawdę nie jest już możliwe, aby czuł się przygotowany, wykwalifikowany i przygotowany do rozpoczęcia ich wszystkich. W rzeczywistości nie jest prawdopodobne, aby miał kwalifikacje lub organizację do rozpoczęcia któregokolwiek z nich. W żadnym wypadku nie latał samolotem i nie rozpoznawał czegoś związanego z inżynierią samolotów, ale poza tym rozpoczął działalność lotniczą. Jest naprawdę doskonałym przykładem tego, dlaczego “wybrani” wybierają samych siebie.

Zbieranie i analizowanie coraz większej liczby statystyk jest kuszącym sposobem na triumf nad niepewnością, która wiąże się z podejmowaniem wielkich marzeń. Łatwo jest oszukać samych siebie, myśląc, że robimy rozwój. W końcu działanie jest tym, co decyduje o naszym pozostałym spełnieniu lub porażce. Więc następnym razem, gdy zostaniesz złapany w tryb oceny, pamiętaj, że ludzie sukcesu zaczynają się, zanim poczują się wyposażeni i zrelaksują się po drodze.

Podejmij właściwą decyzję.

Kuszące jest zgodzić się z tym, że istnieje wielki wybór i będziemy wychowywać to, co jest daleko, po prostu studiując głębiej i zadając trudniejsze pytania. Prawda jest taka, że opcje przed tobą będą podobnie uzasadnione. Nie możesz też w żaden sposób zdecydować, że to świetny wybór.

Zbyt często zapominamy, że dokonanie wyboru jest najlepszym krokiem pierwszym. Ed Batista ze Stanford Business School ujął to w ten sposób w swoim artykule dla Harvard Business Review:

“Zanim dokonamy jakiegokolwiek wyboru – głównie takiego, aby być trudnym do cofnięcia – jesteśmy zrozumiale irytujący i skupiamy się na znalezieniu “miłej” opcji z powodu szansy na “niepoprawność”. Ale pochodną tego sposobu myślenia jest to, że

Często to nasza pewność siebie i poświęcenie się naszym wyborom decydują, czy ostatecznie mogą one być “właściwe”. W obliczu trudnej decyzji zapytaj siebie, która opcja będzie bardziej zainspirowana do triumfu. Zamiast przyłapać się na nadmiernej analizie problemu, aby znaleźć doskonałe rozwiązanie, wykorzystaj swój czas i moc powstającą z konkretnym, wykonalnym planem, aby twój wybór zakończył się sukcesem.

4 wskazówki dotyczące przezwyciężania paraliżu analitycznego

Jeśli zdajesz sobie sprawę, że nadmiernie analizujesz ważne wybory lub spędzasz ogromną ilość czasu stresując się niewłaściwymi preferencjami, strategie te pozwolą ci iść naprzód, podejmować działania i dokonywać wyższych wyborów.

 • Wyznacz sobie termin, aby podjąć decyzję. Jeśli nie masz żadnego harmonogramu, podczas gdy wybór chce zostać dokonany, możesz spędzić ogromną ilość czasu na gorączkowaniu z boku na bok wśród jedynych w swoim rodzaju alternatyw, a na dłuższą metę w żadnym wypadku nie podejmujesz decyzji. Wysokiej jakości trasa ruchu? Ustal sobie termin lub konkretny czas, w którym wybór ma zostać dokonany.
 • Zawęź swoje alternatywy wcześnie. Jeśli masz niesamowitą ilość alternatyw, pozbądź się niektórych właściwych. Dowiedz się, jaki ma być oczekiwany wynik tej decyzji, a następnie usuń wszystkie opcje, które nie pasują do kwalifikacji tego wyniku.
 • Ćwicz szybkie dokonywanie wyborów. Impulsywność nie jest ciągle przerażającym aspektem. Jeśli jesteś stale nękany paraliżem analitycznym, ćwicz, aby małe wybory były szybkie. Nieistotne rzeczy, takie jak decydowanie, w którym zjesz obiad lub jaki kierunek wybierzesz, aby dostać się do obrazów, pomogą ci być bardziej zdecydowanym podczas dokonywania większych wyborów.

Podsumowanie

Paraliż analityczny to niezdolność do podjęcia decyzji z powodu nadmiernego myślenia lub obfitości wyboru. Jeśli jesteś dotknięty niezdecydowaniem, oto kilka wskazówek, w jaki sposób możesz walczyć z paraliżem ewaluacyjnym, gdy się pojawi.

Twój budzik włącza się rano i nadszedł czas, aby przygotować się do pracy. Co zdecydujesz się założyć tego dnia? Zakładasz sweter lub kurtkę? Co jeśli jest zbyt ciepło na kurtkę – być może zamiast tego powinieneś zrobić lżejszą warstwę. Biuro jest zwykle trochę bezkrwawe, może trzeba p.C. Kolejny płaszcz. Ale który z nich musisz nosić? Dokonanie takiego wyboru jest trudne, a czasami możesz skończyć tak przytłoczony, że nie przyniesiesz kurtki pod żadnym względem.

Jeśli twoje procesy zakupowe przygotowane rano brzmią trochę tak, możesz mieć paraliż analityczny.

[Ocen: 1 Ilość Ocen: 5]