Prokrastynacja – co to jest?

Praktyka niepotrzebnego opóźniania dokonania wyborów lub działań jest znana jako prokrastynacja. Prokrastynacja występuje, gdy ktoś celowo odkłada zrobienie czegoś, na przykład opóźnia pracę nad zadaniem do ostatniej chwili.

Prokrastynacja jest powszechnym problemem, który dotyka 50% studentów i 20% dorosłych w sposób przewlekły. Jest to związane z szeregiem problemów, w tym gorszymi wynikami w nauce, gorszą sytuacją zawodową i finansową, pogorszeniem samopoczucia emocjonalnego, pogorszeniem zdrowia psychicznego, pogorszeniem zdrowia fizycznego i opóźnionym początkiem leczenia związanego z problemem.

Prokrastynacja występuje w różnych formach, może się zdarzyć z różnych powodów i ma różne wyniki. Jednak główne cechy prokrastynacji, które odnoszą się do większości jej form, są następujące:

  • Wiąże się to z niepotrzebnym czekaniem.
  • Wydajność prokrastynatora lub zdrowie emocjonalne zazwyczaj cierpią w wyniku opóźnienia, a te negatywne skutki są zazwyczaj przewidywalne z góry. W rezultacie ogólnie przyjmuje się, że prokrastynacja jest czynnością nieprzystosowawczą, a nie adaptacyjną.
  • Chociaż nie zawsze, opóźnienie jest niezamierzone, co oznacza, że dzieje się to pomimo najlepszych starań prokrastynatora, aby wykonać zadania zgodnie z harmonogramem.

Dlaczego odkładamy to na później?

Definicje są ładne, ale dlaczego odkładamy rzeczy na później? Co dzieje się w mózgu, co sprawia, że unikamy działań, o których wiemy, że powinniśmy je podjąć?

Powinniśmy teraz wprowadzić trochę nauki do naszej rozmowy. Niespójność czasu jest zjawiskiem odkrytym przez badania psychologii behawioralnej, które pomagają wyjaśnić, dlaczego prokrastynacja ma tendencję do przyciągania nas pomimo naszych najlepszych wysiłków. Skłonność ludzkiego mózgu do cenienia natychmiastowych korzyści wyżej niż przyszłych jest znana jako niespójność czasowa.

Wyobraź sobie, że masz dwie jaźnie: swoją obecną jaźń i swoją przyszłą jaźń. Pomoże ci to lepiej to zrozumieć. Wyznaczanie sobie celów, takich jak zrzucanie kilogramów, pisanie książki lub nauka nowego języka, to tak naprawdę przygotowanie się do przyszłego siebie. Wyobrażasz sobie, jak chcesz, aby wyglądała przyszłość twojego życia. Naukowcy odkryli, że mózg dość łatwo dostrzega wartość dokonywania wyborów, które będą miały długoterminowe korzyści, gdy myślisz o swoim przyszłym ja. Future Self nadaje priorytet korzyściom na dłuższą metę.

See also  Zarządzanie konfliktem - wyjaśnienie, przykłady

Obecna Jaźń jest jedyną osobą, która może rzeczywiście realizować cele; Przyszła Jaźń może je tylko sformułować. Nie wybierasz już dla swojej Przyszłej Jaźni, kiedy przychodzi czas na podjęcie decyzji. Jesteś obecnie w teraźniejszości, a twoje myśli w chwili obecnej koncentrują się na twojej obecnej jaźni. Naukowcy odkryli, że Obecne Ja woli krótkoterminowe nagrody niż długoterminowe zyski.

W rezultacie, Teraźniejsza Jaźń i Przyszła Jaźń często się ścierają. Teraźniejsza Jaźń chce pączka, podczas gdy Przyszła Jaźń chce być przycięta i dopasowana. Tak, wszyscy zdają sobie sprawę, że dobre odżywianie teraz zapobiegnie nadwadze w ciągu dziesięciu lat. Jednak skutki takie jak wzrost cukrzycy lub ryzyko niewydolności serca nie będą odczuwalne przez kilka lat.

W podobnym duchu wielu młodych ludzi zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest oszczędzanie na emeryturę w wieku 20 i 30 lat, ale nie są świadomi długoterminowych nagród. Kupowanie nowej pary butów jest znacznie prostsze niż oszczędzanie 300 złotych dla siebie, gdy masz 70 lat. (Jeśli jesteś ciekawy, nasz mózg ceni krótkoterminowe nagrody wyżej niż długoterminowe korzyści z wielu bardzo ważnych powodów ewolucyjnych możesz przeczytać książki o prokastynacji)

Jest to jeden z powodów, dla których możesz czuć się zainspirowany do zmiany swojego życia przed snem, ale kiedy się budzisz, wracasz do starych nawyków. Twój mózg uwielbia natychmiastową przyjemność, jeśli chodzi o teraźniejszość, ale ceni długoterminowe nagrody, gdy są w przyszłości (jutro) (dzisiaj).

Jak walczyć z prokrastynacją

Jedną z największych przeszkód uniemożliwiających ci przebudzenie się, dokonywanie właściwych wyborów i prowadzenie życia, które sobie wyobrażasz, jest prokrastynacja.

Według ostatnich badań ludzie żałują, że nie robią rzeczy bardziej niż żałują, że je robią. Ponadto ludzie mają tendencję do noszenia żalu i wstydu przez znacznie dłuższy czas po utracie możliwości.

Czasami wydaje się, że mamy do dyspozycji każdą okazję, ale nie jesteśmy w stanie z niej skorzystać. Prokrastynacja marnuje czas, który można by poświęcić na wartościowe przedsięwzięcia. Będziesz w stanie zrobić więcej, a tym samym lepiej wykorzystać możliwości, jakie życie ma do zaoferowania, jeśli uda ci się pokonać tego potężnego wroga.

Wiedza o tym, jak walczyć z prokrastynacją, jest jedną z najważniejszych umiejętności, których możesz się nauczyć, ponieważ, jak teraz wiemy, świat jest tym, który do tego zachęca.

See also  Raport 8D - wszystko co musisz wiedzieć

Czy chcesz przestać odkładać rzeczy na później?

Zdobądź najlepiej sprzedającą się książkę The End of Procrastination’s która jest oparta na nauce.

Jak przestać odkładać rzeczy na później

Prokrastynację można pokonać, ale wymaga to dużego wysiłku. Przełamanie nawyku wymaga dużego wysiłku umysłowego, ale terapia poznawczo-behawioralna jest jedną ze strategii, która okazała się skuteczna dla wielu osób. Niektóre techniki poznawcze mogą ułatwić ludziom wykonywanie dyskretnych zadań w najbliższym czasie.

Prokastynacja w pracy. Jak pokonać

Badania oparte na skali prokrastynacji w pracy, która identyfikuje 12 powszechnych form prokrastynacji w miejscu pracy, zidentyfikowały pewne potencjalne środki zaradcze, w tym przyjęcie terminów, które budują czas na opóźnienie, ale nie za dużo; robienie osobistego wyzwania z przyziemnych zadań; dzielenie dużych zadań na osiągalne kawałki, które możesz świętować ukończenie; oraz ograniczenie dostępu do wiadomości online i mediów społecznościowych.

Jak ktoś, kto zwleka, może zmienić swoje myślenie?

Ludzie, którzy odkładają nieprzyjemne zadania, czerpią korzyści tu i teraz, unikając ich, ale później płacą cenę w postaci stresu lub kary. Ponieważ jesteśmy mniej niechętni stawianiu bliskiego przyjaciela w tak trudnej sytuacji, rozwijanie empatii dla własnego przyszłego ja, tak jak dla bliskiego przyjaciela, może być kluczowym pierwszym krokiem do przełamania nawyku.

Jak przestać zwlekać z podejmowaniem kluczowych decyzji?

Wiele osób, które zwlekają, ma trudności z podejmowaniem kluczowych decyzji, częściowo dlatego, że opóźnianie decyzji zwalnia ich z odpowiedzialności za wynik. Czasami jednak ludzie są po prostu zbyt zmęczeni podejmowaniem decyzji, aby móc podejmować nawet te, które są nieco nieważne. Według badań utrzymywanie osobistego zestawu wytycznych dotyczących podejmowania decyzji lub delegowanie niektórych decyzji współmałżonkowi, przyjacielowi lub współpracownikowi może pomóc przezwyciężyć zmęczenie decyzjami.

Wskazówki dotyczące przezwyciężania prokrastynacji w krótkiej świadomości

Rozważ czynniki, rutyny i pomysły, które przyczyniają się do twojej prokrastynacji.

Określ, jakie emocje skłaniają do prokrastynacji i jak się czujesz. Czy chcesz zmienić te uczucia, czy są to dobre, konstruktywne uczucia?

Zmień swój punkt widzenia. Mniej przytłaczające jest podejście do dużego przedsięwzięcia poprzez rozbicie go na mniejsze komponenty. Poszukaj atrakcyjnych aspektów zadania lub tego, co masz nadzieję zyskać dzięki niemu oprócz pozytywnego znaku.

Zaangażuj się – Jeśli czujesz się zablokowany, po prostu zobowiąż się do ukończenia jednej małej czynności – dowolnego zadania – i zapisz je. Uzupełnij go, a następnie zafunduj sobie. Uwzględnij tylko zadania, do których możesz się w pełni zobowiązać, na swojej liście harmonogramu lub listy “do zrobienia”, a jeśli to zrobisz, pamiętaj, aby je ukończyć. W ten sposób stopniowo odzyskasz pewność siebie, którą tak wielu prokrastynatorów straciło w swojej zdolności do wywiązywania się z twoich zobowiązań.

See also  Analiza TOWS - wyjaśnienie

Środowisko: Pracując nad zadaniami szkolnymi, uważnie rozważ swoje otoczenie i współpracowników. Może to być forma prokrastynacji, aby wielokrotnie umieszczać się w miejscach, w których nie osiągasz zbyt wiele, w tym “uczyć się” w łóżku, w kawiarni lub z przyjaciółmi.

Cele: Skoncentruj się na tym, co chcesz osiągnąć, a nie na tym, czego chcesz uniknąć. Ustalając dla siebie pozytywne, namacalne i odpowiednie cele uczenia się i osiągania, możesz rozważyć korzystne powody wykonania zadania.

Bądź realistą – Zmiana nawyków i osiągnięcie celów wymaga czasu i pracy; unikaj narażania się na porażkę, nie będąc realistą w swoich oczekiwaniach.

Rozmowa z samym sobą: Zwróć uwagę na to, jak mówisz i myślisz do siebie. Mów do siebie w sposób, który pomoże ci skupić się na swoich celach i który zastąpi stare, nieskuteczne wzorce mówienia o sobie. Powinieneś powiedzieć “zrobię to”, a nie “Żałuję, że tego nie zrobiłem”.

Brak harmonogramu: Jeśli czujesz się zablokowany, prawdopodobnie nie zastosujesz harmonogramu, który służy jako ciągłe przypomnienie wszystkiego, co musisz zrobić, a to cała praca i brak zabawy. Stwórz elastyczny harmonogram, który jest przede wszystkim nieustrukturyzowany i obejmuje tylko te rzeczy, które są absolutnie niezbędne. Nagrywaj za każdym razem, gdy spędzasz na dążeniu do swoich celów i traktuj siebie jako nagrodę. Może to zmniejszyć emocje związane z przytłoczeniem i zwiększyć zadowolenie z wykonywanej pracy.

Dobrym pomysłem jest podzielenie trudnych zadań na łatwe do opanowania kawałki. Odmianą tego jest poświęcenie krótkich okresów czasu na duże zadanie i ukończenie jak najwięcej w tym czasie z niewielkim oczekiwaniem na wyniki. Na przykład spróbuj robić notatki na temat pomysłów, które przychodzą na myśl w artykule przez około 10 minut, lub przejrzyj długą lekturę, aby uchwycić kluczowe punkty. Po wielokrotnym powtórzeniu tego zadania zrobisz pewien postęp, nabierzesz rozpędu i będziesz miał mniej pracy do wykonania, aby ukończyć zadanie. Dodatkowo, ponieważ zrobiłeś w zadaniu, nie będzie ono wyglądało tak szeroko. Innymi słowy, teraz, gdy już zacząłeś i pokonałeś niektóre wyzwania, łatwiej będzie ukończyć zadanie.

[Ocen: 1 Ilość Ocen: 5]