Six sigma – zasady, wykorzystanie, przykłady

Six Sigma to narzędzie służące do identyfikacji i redukcji błędów oraz zwiększenia efektywności procesów biznesowych.  Six Sigma może być stosowany w dowolnym procesie w dowolnej branży, aby ustanowić system zarządzania do identyfikacji błędów i ich eliminacji. Zapewnia metody poprawy efektywności struktury biznesowej i jakości procesów, zwiększając rentowność biznesu.

Termin “Six Sigma” pochodzi od krzywej dzwonowej w statystyce, w której sigma reprezentuje odchylenie standardowe od środka. W związku z tym proces z sześcioma sigmami osiągnie wyjątkowo niski wskaźnik defektów. Awaria procesu biznesowego lub produktu jest uważana za wadę. Gdy proces wytwarza mniej niż 3,4 defektów na milion szans, uważa się go za wydajny.

Zasady Six Sigma

Istnieje pięć głównych zasad Six Sigma:

Koncentracja na kliencie

Głównym celem jest maksymalizacja korzyści dla klientów. Dlatego firma musi rozumieć potrzeby swoich klientów i czynniki napędzające sprzedaż. Wymaga to ustanowienia standardów jakości zgodnie z wymaganiami rynku lub klientów.

Oceń łańcuch wartości i znajdź problem

Przedstaw kroki procesu, aby znaleźć niepożądane obszary i zebrać powiązane dane. Zdefiniuj cele zbierania danych, cele gromadzenia danych i oczekiwane szczegółowe informacje. Sprawdź, czy dane pomagają w osiągnięciu celów, czy potrzebne jest zebranie większej ilości informacji lub czy wymagane jest oczyszczenie danych. Znajdź problem i jego przyczynę.

Eliminacja wad i wartości odstających

Po zidentyfikowaniu problemu dokonaj odpowiednich modyfikacji w procesie, aby wyeliminować wady. Wyeliminuj wszelkie działania w danym procesie, które nie przyczyniają się do wartości klienta. Jeśli łańcuch wartości nie jest w stanie ujawnić obszaru problemowego, używane są różne narzędzia w celu znalezienia obszarów problemowych i wartości odstających. Wyeliminowanie wartości odstających i defektów usuwa wąskie gardła w danym procesie.

Zaangażuj interesariuszy

Należy przyjąć ustrukturyzowany proces, w ramach którego wszystkie zainteresowane strony współpracują i przyczyniają się do znalezienia rozwiązań złożonych problemów. Zespół musi osiągnąć biegłość w stosowanych metodologiach i zasadach. W związku z tym wymagana jest specjalistyczna wiedza i szkolenia, aby zmniejszyć ryzyko niepowodzenia projektu i zapewnić optymalną wydajność procesów.

Elastyczny i responsywny system

Ilekroć nieefektywny lub wadliwy proces jest eliminowany, należy zmienić podejście pracowników i praktyki pracy. Elastyczne i reagujące środowisko na zmiany w procesach może prowadzić do sprawnej realizacji projektów.

Zaangażowane departamenty powinny być w stanie łatwo dostosować się do zmiany. Firmy, które okresowo analizują dane i wprowadzają odpowiednie zmiany w swoich procesach, mogą osiągnąć przewagę konkurencyjną.

Metodologia Six Sigma

DMAIC

to podejście oparte na danych stosowane do optymalizacji i ulepszania istniejących projektów i procesów biznesowych. Jest to skuteczna metoda kontrolowanego zarządzania zmianą. Pięć faz DMAIC jest wymienionych poniżej, a każda faza obejmuje narzędzia i zadania, które pomogą znaleźć ostateczne rozwiązanie.

  • Zdefiniuj problem i cele projektu
  • Szczegółowy pomiar różnych aspektów istniejącego procesu
  • Analizowanie danych w celu znalezienia głównej wady procesu
  • Usprawnij dany proces
  • Kontroluj sposób wdrażania procesu w przyszłości

DMADV

DMADV koncentruje się na rozwoju zupełnie nowego procesu, produktu lub usługi. Stosuje się, gdy istniejące procesy, nawet po usprawnieniu, nie zaspokajają potrzeb klienta i wymagane jest opracowanie nowych metod. Składa się z pięciu faz:

  • Definiowanie celu projektu, produktu lub usługi
  • Zmierz kluczowe elementy procesu i możliwości produktu
  • Analizuj dane i opracowuj alternatywy projektowe, ostatecznie wybierając najlepszy projekt
  • Zaprojektuj wybraną najlepszą alternatywę i przetestuj prototyp
  • Zweryfikuj skuteczność projektu za pomocą kilku symulacji i programu pilotażowego
See also  Strategia firmy - definicja, przykłady i korzyści opracowywania skutecznej strategii biznesowej

Podstawowe założenia Six Sigma

Celem Six Sigma jest zadowolenie klientów poprzez wytwarzanie wysokiej jakości produktów. W związku z tym koncentruje się na redukcji zmienności i eliminacji odpadów. Prowadzi to do zwiększenia wydajności.

Zmienność to zakres różnicy między średnią statystyczną a wszystkimi punktami danych, które są używane do obliczania średniej. Innymi słowy, stopień, w jakim wydajność procesu waha się wokół średniej.

Odpady lub wady to mierzalne cechy produktu, które nie spełniają wymagań klienta (tj. produkty wadliwe). Innymi słowy, każda wydajność procesu wykraczająca poza zdefiniowaną specyfikację jest uważana za odpad lub wadę.

Metodologie Six Sigma są wykorzystywane do identyfikacji i usuwania pierwotnej przyczyny defektów lub zmniejszania zmienności procesu (przy użyciu metod statystycznych lub analizy procesu), a także kosztów, które są z tym związane.

Załóżmy na przykład, że fabryka XYZ produkuje widżety. Wszystkie widżety mają mieć określony rozmiar, kształt i wagę. Teraz losowo próbkowane dane wyjściowe odkrywają, że na każde 1000 widżetów pięćdziesiąt jest wadliwych (np. niewłaściwy rozmiar, kształt lub waga). Aby to naprawić, fabryka używa Six Sigma do określenia, co powoduje zmienność / defekty i pracuje nad ich redukcją do poziomu sześciu sigma.

Podejście Six Sigma do rozwiązywania problemów

Termin Six Sigma został po raz pierwszy ukuty przez amerykańskiego inżyniera Billa Smitha, który jest znany jako ojciec Six Sigma. Pracując w Motoroli w 1986 roku, Smith stworzył Six Sigma jako ogólne podejście do pomiaru jakości w kategoriach wydajności biznesowej. Później stało się popularnym podejściem do zarządzania w GE z Jackiem Welchem na początku 1990 roku.

Skąd pochodzi 6 i Sigma?

Najpierw zajmijmy się Sigmą. Sigma, oznaczona symbolem σ (grecka litera), reprezentuje odchylenie standardowe populacji. Przede wszystkim reprezentuje rozproszenie (lub “spread”) zestawu wartości danych w odniesieniu do średniej. Odchylenie standardowe jest wartością, którą należy obliczyć i zależy od danych generowanych przez proces.

Teraz zajmijmy się 6. Szóstka odnosi się do tego, ile odchyleń standardowych od średniej ustalamy limity specyfikacji w procesie 6 sigma.

Teraz połączmy je dla 6 Sigma: Proces Six Sigma ma limit specyfikacji, który jest 6 razy większy niż jego sigma (odchylenie standardowe) od średniej. Liczba 6 odnosi się do zdolności do dopasowania dobrych wyników procesu, aby zmieścić się w granicach 6 odchyleń standardowych (lub sigm). Innym sposobem na powiedzenie tego jest to, że tylko 3,4 defektów na każdy milion produktów wykracza poza limity, które ustaliliśmy na 6 sigm od centrum.

Dodatkowo można o tym myśleć jako o poziomie doskonałości, który można określić ilościowo i łatwo porównać z innymi procesami. Jeśli uzyskasz tylko 3,4 defektów na milion z procesu, tj. 99,9999998% skuteczności, masz proces 6 sigma.

Role wdrożeniowe Six Sigma

Kluczową koncepcją w Six Sigma jest idea ustanowienia jasnych ról przywódczych i hierarchii zarządzania jakością. Kluczowe role we wdrażaniu Six Sigma obejmują:

  • Kierownictwo wykonawcze: Obejmuje to dyrektora generalnego i inne kierownictwo wykonawcze, które są odpowiedzialne za opracowanie wizji wdrożenia Six Sigma. Liderzy powinni być również odpowiedzialni za zachęcanie do nowych pomysłów i dostarczanie zasobów do działania na rzecz innowacji.
  • Mistrzowie: Typowo spotykani w wyższej kadrze kierowniczej, Czempioni to ludzie odpowiedzialni za działanie zgodnie z wizją kierownictwa wykonawczego i działanie jako mentorzy dla Czarnych Pasów.
  • Master Black Belts: Ci pracownicy spędzają cały swój czas na metodologii Six Sigma, prowadząc czarne lub zielone pasy lub pomagając czempionom. Są wybierani przez Mistrzów i mają za zadanie zapewnić spójność strategii Six Sigma.
  • Czarne pasy: Pracując poniżej Mistrza Czarnych Pasów, Czarne Pasy są odpowiedzialne za realizację strategii Six Sigma i zazwyczaj działają jako liderzy w określonych zadaniach.
  • Zielone pasy: Kierując się czarnymi pasami, zielone pasy są nowicjuszami w metodologii Six Sigma i zaczynają się jej uczyć, zachowując inne obowiązki zawodowe.
See also  Obrót - czym jest, jak obliczyć?

Możesz znaleźć inne paski – takie jak biały, żółty i pomarańczowy. Są one przyjmowane przez organizacje w celu reprezentowania pracowników z pewnym szkoleniem Six Sigma, ale nie są zaangażowane w cały projekt.

Czy Six Sigma służy TYLKO do redukcji defektów?

Absolutnie nie! Podczas gdy Six Sigma jest znana przede wszystkim z koncentracji na redukcji defektów, w rzeczywistości jest to kompleksowe podejście do poprawy jakości, które można zastosować do szerokiej gamy procesów biznesowych. Oprócz zmniejszenia liczby defektów, Six Sigma może być również stosowany do poprawy wydajności procesu, zmniejszenia ilości odpadów, poprawy zadowolenia klientów i zwiększenia rentowności.

Podstawową filozofią Six Sigma jest skupienie się na spełnieniu lub przekroczeniu oczekiwań klientów poprzez zmniejszenie zmienności i poprawę wydajności procesu. Korzystając z narzędzi statystycznych i analizy danych, praktycy Six Sigma mogą zidentyfikować podstawowe przyczyny problemów i opracować rozwiązania w celu poprawy wydajności procesów i zaspokojenia potrzeb klientów.

Podczas gdy redukcja wad jest z pewnością ważnym celem w wielu branżach, szerszy nacisk Six Sigma koncentruje się na poprawie ogólnej wydajności biznesowej poprzez zmniejszenie zmienności i poprawę jakości. Usprawniając procesy i zmniejszając ilość odpadów, organizacje mogą zwiększyć wydajność, obniżyć koszty i ostatecznie zapewnić większą wartość swoim klientom.

Głównymi celami są poprawa

Six Sigma to metodologia oparta na danych, która wykorzystuje narzędzia i techniki statystyczne do definiowania problemu i oceny każdego etapu procesu. Ponadto zapewnia sposoby na stworzenie wydajnej struktury biznesowej, poprawę jakości operacji w organizacji i zwiększenie zysku finansowego.

Trzy kluczowe elementy Six Sigma

  • Klienci: Klienci są kluczem do biznesu i są najwyższym priorytetem. Klienci określają wymagania jakościowe i oczekują terminowości dostaw, wysokiej wydajności, doskonałej obsługi i wielu innych. Jednak spełnienie wymagań klientów nie wystarcza w świecie biznesu.
  • Proces: Zdefiniowanie procesu i ważnych wskaźników jest kluczowym aspektem Six Sigma. Ponieważ klient jest kluczowy dla każdej firmy, na jakość należy patrzeć z perspektywy klienta. Pomaga to zidentyfikować luki w procesach i pracę niezbędną do ich poprawy.
  • Pracownik: Bez zaangażowania kierownictwa korzystanie z Six Sigma w każdej organizacji jest trudne. Organizacja musi angażować wszystkich pracowników o dobrze zdefiniowanych rolach i jasnych celach. Ponadto organizacje muszą zapewnić wymagane zasoby, takie jak ludzie, szkolenia, budżet i inne.

Filozofia i metodologia

Six Sigma to zorientowany na wyniki, ciągły proces doskonalenia, który obejmuje aktywne zaangażowanie kierownictwa wyższego szczebla.

Działania ciągłego doskonalenia w organizacji pomagają zapewnić, że problemy są identyfikowane i rozwiązywane, gdy się pojawią. Większość nowoczesnych modeli poprawy jakości, takich jak techniki próbkowania, karty kontrolne, możliwości procesu i DOE, była pod wpływem teorii ciągłego doskonalenia.

Dlaczego warto korzystać z Six Sigma?

  • Tworzy solidne produkty i usługi
  • Zapewnia satysfakcję klienta
  • Zmniejsza zmienność procesu i eliminuje odpady
  • Eliminuje podstawowe przyczyny problemów i defektów w procesie
  • Zmniejsza liczbę przeróbek, poprawiając je za pierwszym razem
  • Spełnia kluczowe wymagania biznesowe organizacji
  • Przewaga konkurencyjna

Rzeczywiste przykłady Six Sigma

Six Sigma jest używana przez korporacje i samorządy. Poniżej znajdują się dwa przykłady tego, jak firma Six Sigma poprawiła wydajność operacyjną, zaoszczędziła pieniądze i zwiększyła zadowolenie klientów.

Microsoft (MSFT) jest jednym z największych producentów oprogramowania na świecie. Aby poprawić niezawodność i dostępność swoich sieci na całym świecie, firma Microsoft wdrożyła metodologie Six Sigma, aby korzystać z niezawodnego procesu opartego na danych, aby pomóc wyeliminować wszelkie usterki w swoich systemach i centrach danych w celu systematycznego zmniejszania awarii infrastruktury IT.

See also  Macierz BCG - analiza, zasady, przykłady i interpretacja

Firma najpierw ustanowiła standardy dla całego swojego sprzętu i oprogramowania, aby stworzyć podstawowy pomiar do wykrywania defektów. Firma Microsoft wykorzystała analizę przyczyn źródłowych, w tym zbieranie danych z wcześniejszych incydentów o wysokim priorytecie, awarii serwera oraz zaleceń od członków grupy produktów i klientów. Korzystając z danych historycznych, firma Microsoft ustanowiła podstawowe standardy, na podstawie których można mierzyć w przyszłości.

Duże ilości danych były zbierane codziennie i co tydzień z różnych serwerów. Analiza danych i raportowanie zidentyfikowały usterki i zostały następnie ustalone kroki naprawcze dla każdej usterki. Incydenty zostały potraktowane priorytetowo w oparciu o to, jak poważnie usterki wpłynęły na działalność i podstawowe usługi firmy.

Korzystając z metodologii Six Sigma, zespoły przeprowadziły inicjatywy eliminowania defektów. W wyniku Six Sigma Microsoft poprawił dostępność swoich serwerów, zwiększył produktywność klientów i zwiększył zadowolenie klientów.

Hrabstwo Ventura w Kalifornii przyznało się do wykorzystania Lean Six Sigma za oszczędność 33 milionów dolarów. Samorząd lokalny zaczął korzystać z programu na poziomie całego hrabstwa w 2008 roku i przeszkolił ponad 5000 pracowników w zakresie stosowania metodologii. Hrabstwo twierdzi, że oszczędności pochodzą z twardych pozycji budżetowych, które nie wymagają już finansowania, a także oszczędności w godzinach pracy.

Six Sigma zalety i wady

Porozmawiajmy o niektórych zaletach i wadach metody Six Sigma.

Korzyści Six Sigma

Oto kilka zalet Six Sigma:

  • Standaryzacja Six Sigma oznacza, że wszyscy są zawsze na tej samej stronie
  • Przyspieszasz proces wytwarzania rezultatów
  • Marnujesz mniej pieniędzy i obniżasz koszty, naprawiając problemy i zmniejszając liczbę usterek
  • Każdy, kto praktykuje Six Sigma i zdobywa certyfikat, będzie miał wiele możliwości kariery
  • Pomaga zespołom i menedżerom ściślej współpracować przy wyższym poziomie zaufania

Wady Six Sigma

Teraz kilka wad Six Sigma:

  • Stawianie zadowolenia klienta zawsze na pierwszym miejscu na pierwszym miejscu może prowadzić do rozrostu zakresu projektu
  • Zawsze istnieje ryzyko przeciążenia danych
  • Konieczność zatrudnienia personelu z certyfikatem Six Sigma może być kosztowna

Nasz wniosek dotyczący metodologii Six Sigma

Ufamy, że to podsumowanie Six Sigma było zadowalające, dokładne, zabawne i pouczające. Przeprowadziliśmy Cię przez początki dobrego Billa Smitha w Motoroli, przeszliśmy do analizy statystycznej i odchyleń standardowych, aby ostatecznie podsumować zalety i wady Six Sigma.

Jeśli chodzi o podejmowanie nowych inicjatyw, zarządzanie cyklem życia projektu lub skupianie się na ciągłym ulepszaniu produktu lub ogólnego poziomu zadowolenia klientów, metodologia Sigma Six ma duże zastosowanie w wielu obszarach działalności. Jako metodologia może być wdrażany niezależnie od używanego systemu zarządzania projektami.

Powodzenia we wdrażaniu Six Sigma teraz!

Często zadawane pytania dotyczące modelu Six Sigma

Proces Six Sigma zazwyczaj polega na podjęciu decyzji, czy stosujesz DMADV czy DMAIC, a następnie przejściu przez kroki dla każdej metody. Six Sigma obejmuje również certyfikowane role przywódcze w postaci kolorowych pasów. Obejmuje również wykorzystanie danych i analizę statystyczną.

Dlaczego nazywa się Six Sigma?

Nazywa się Six Sigma w oparciu o grecką literę Sigma, która jest terminem używanym w statystycznej kontroli jakości do opisywania rzeczy takich jak odchylenia standardowe. W tym przypadku występuje 6 odchyleń, co oznacza, że odchylenie może wystąpić do 3 stopni po obu stronach normy.

Jaka jest różnica między Lean a Six Sigma?

Lean Six Sigma to nie to samo, co Six Sigma. W przypadku lean Six Sigma większy nacisk kładzie się na proces nad produktem, podobnie jak w przypadku innych metod lean i agile. Lean Six Sigma jest zbliżony do metody Kaizen i wykorzystuje narzędzia takie jak mapowanie strumienia wartości.

Jaki jest inny termin na Six Sigma?

Nie ma innego pojedynczego terminu, który byłby dokładnym synonimem Six Sigma. Czasami możesz zastąpić nazywanie procesu Six Sigma bezpośrednio za pomocą akronimu DMAIC lub DMADV, z których oba opisują proces projektu, którego będziesz używać, w tym etapy projektowania, pomiaru i analizy.

Czy Six Sigma jest nadal aktualna?

Six Sigma jest nadal bardzo istotna, aby pomóc w zarządzaniu ulepszeniami i usprawnić ogólny proces biznesowy, zwłaszcza jeśli chcesz zmniejszyć ilość odpadów, uniknąć problemów i zmniejszyć liczbę defektów. Zmniejszanie zmiennych w procesie i racjonalizacja rezultatów nie wyszły jeszcze z mody.

[Ocen: 1 Ilość Ocen: 5]