Spis treści
Jak radzić sobie ze stresem w pracy – to pytanie zadaje sobie każdy, kto nie może się doczekać piątku i odczuwa niepokój na myśl o nadchodzącym poniedziałku. Dowiedz się jak radzić sobie ze stresem, jakie są objawy stresu i co najczęściej powoduje stres w pracy?
Jakie są objawy stresu w pracy?
Stres nie zawsze jest zły. Stres może zmotywować Cię do działania. Pozytywnie stymuluje do wykonywania coraz trudniejszych zadań lub do zdrowej rywalizacji z innymi firmami lub członkami zespołu.
Jednak długotrwałe obciążenie psychiczne może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli zauważysz u siebie następujące objawy przewlekłego stresu, nie zwlekaj. Porozmawiaj ze swoim lekarzem i wspólnie znajdźcie rozwiązanie swojego problemu.
Pierwsze objawy
Jeśli jesteś bardziej nerwowy niż wcześniej, być może stopniowo tracisz zdolność radzenia sobie ze stresem. Wyładowujesz swoje negatywne emocje na współpracownikach, członkach rodziny lub przyjaciołach. Szybko się irytujesz, a nawet drobne błędy powodują frustrację. W późniejszym okresie pojawia się również bezsenność. Twoje nerwy nie pozwalają Ci zasnąć, ciągle myślisz o pracy i niedokończonych sprawach. Ciągły stres może powodować nerwobóle, bóle głowy lub serca.
Długotrwały stres
Należy pamiętać, że długotrwały stres i zmęczenie mogą mieć wiele negatywnych skutków ubocznych. Zdenerwowanie i brak snu to tylko wierzchołek góry lodowej. Monotonia może przerodzić się w nerwicę lub depresję. Są to bardzo poważne choroby. Wymagają one długotrwałego leczenia i regularnych konsultacji u specjalisty. Innym coraz powszechniejszym zjawiskiem jest wypalenie zawodowe. To sprawia, że jesteś zmęczony w pracy. Czujesz się wyczerpany i zniechęcony do robienia rzeczy, które kiedyś sprawiały Ci radość i przyjemność. Z każdym z tych problemów można sobie poradzić. Najlepiej jednak zachować zdrową równowagę i zadbać o swoje zdrowie, gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki zmęczenia.
Jakie są rodzaje stresu?
Rodzaje stresu są bezpośrednio związane z jego przyczynami. Często brak przygotowania, informacji lub informacji zwrotnej powoduje, że zaczynamy się denerwować. Zidentyfikowanie przyczyn stresu pomoże ci poradzić sobie z nim i określić kroki, które musisz podjąć, aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.
Do najczęstszych przyczyn stresu należą:
- Przeciążenie pracą – ilościowe i jakościowe,
- nadgodziny w pracy oraz wykonywanie trudnych i czasochłonnych zadań,
- brak kontroli nad obowiązkami,
- stałe godziny pracy,
- lekkie i monotonne zadania,
- brak zrozumienia pełnionej funkcji
- brak możliwości rozwoju i awansu,
- nieodpowiednia komunikacja w firmie.
Kogo może dotyczyć problem stresu i wypalenia zawodowego?
Co warto zaznaczyć, że nie ma zawodu bez stresu. Trudno to sobie wyobrazić nawet w idealnym środowisku, gdzie można robić co się chce, kiedy się chce i z kim się chce. Sam fakt rozpoczęcia nowej pracy jest zazwyczaj niekomfortowy; wszyscy przyglądają się “do ciebie”, szef cały czas obserwuje, a ty robisz wszystko, by pokazać się z jak najlepszej strony… i załamuje się, gdy coś się nie udaje. Stres w nowej pracy może skutecznie blokować karierę.
Stres w pracy wzrasta wraz z piętrzącymi się problemami, przytłaczającymi zadaniami i wysokimi oczekiwaniami. Im większe, szybsze i dokładniejsze zadanie, tym frustracja narasta i tym trudniej znieść porażkę. To z kolei prowadzi do załamania nerwowego, wypalenia zawodowego, a w najgorszych przypadkach do depresji lub nerwicy. Konsekwencje stresu w pracy mogą być o wiele poważniejsze niż się wydaje, od utraty pracy po rozpad związku, a nawet w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do samobójstwa. Dlatego nie lekceważ tego stanu i reaguj, gdy tylko poczujesz pierwsze objawy stresu w pracy.
Niektóre z najbardziej ryzykownych zawodów to strażacy, policjanci, pracownicy służby zdrowia i dziennikarze. Do zawodów o niskim poziomie stresu należą fryzjerzy, jubilerzy, krawcowe, dietetycy, bibliotekarze i farmaceuci. Nie oznacza to jednak, że pracownicy ci są wolni od wszelkich obciążeń, które mogą negatywnie wpływać na ich zdrowie.
Jak rozpoznać, że stres w pracy dopadł również Ciebie?
Ponieważ objawy stresu są niejednoznaczne, często go bagatelizujemy, zrzucając winę na zły dzień, chwilowe zmęczenie czy tzw. syndrom dnia następnego po pijackiej imprezie. Tymczasem jest to podstępna choroba, która atakuje powoli i może doprowadzić do całkowitego wyniszczenia organizmu i psychiki. Oto najczęstsze objawy stresu, według badań zleconych przez Klosterfrau Healthcare Group.
- Zmęczenie – aż 69% badanych stwierdziło, że odczuwa zmęczenie nie tylko w miejscu pracy, ale także w domu.
- Ból pleców jest częstym objawem u osób powyżej 50 roku życia i pracowników biurowych.
- Ból głowy jest bardzo częstym objawem przepracowania i przemęczenia, szczególnie wśród kobiet.
- Problemy ze snem – kiedy nie możemy zostawić problemów w pracy, przynosimy je do domu, nawet podświadomie myśląc o tym, o czym powinniśmy zapomnieć.
- Bóle brzucha – kolejny częsty objaw stresu w pracy, czasem związany z brakiem apetytu lub przeciwnie – z podjadaniem.
- Niebezpiecznym objawem ściśle związanym ze stresem są problemy z sercem – nerwobóle, a czasem zaburzenia rytmu serca. Najczęściej dotyka osoby starsze, powyżej 50 roku życia, ale może również dotknąć młodych ludzi, którzy pracują ponad swoje siły.
Jak radzić sobie ze stresem?
Jak radzić ze stresem? Nie jest to łatwe zadanie, szczególnie jeśli pracujesz pod presją czasu, masz do czynienia z trudnymi klientami lub bardzo wymagającym zadaniem. Najważniejsze to opanować nerwy i znaleźć równowagę między życiem zawodowym i osobistym. Umiejętność pokonania stresu to ogromna sztuka. Musisz ją opanować, aby nie przeciążyć swojego organizmu.
Zidentyfikuj przyczynę stresu
Najpierw spróbuj zidentyfikować przyczynę ciągłego spięcia. Może to wynikać z trudnych relacji z szefem. Projekt, z którym nie możesz sobie poradzić. Przeciążenie obowiązkami. Bardzo ważne jest, aby zidentyfikować źródło swojego stresu. Stres w pracy również wymaga rozpoznania. Kiedy już znasz przyczynę, zacznij działać. Jeśli problemem jest zbyt dużo pracy, porozmawiaj z szefem i wspólnie znajdźcie rozwiązanie. Zastanów się również, co możesz zrobić sam.
Ćwicz
Pamiętaj, że Twoja dieta i aktywność fizyczna mają ogromny wpływ na Twoje samopoczucie. Osoby, które spędzają większość dnia przed ekranem komputera są narażone na problemy z nadwagą, otyłością. Staraj się jeść regularne, zdrowe posiłki. Zapewnij sobie pół godziny ćwiczeń dziennie:
- spacer,
- pływanie,
- jazda na rowerze,
- bieganie lub,
- fitness.
Wybierz formę aktywności, która sprawia Ci przyjemność. W ten sposób można pozbyć się stresu. Ruch jest jednym z najlepszych sposobów na radzenie sobie ze stresem.
Znajdź czas na rozrywkę
Wykonuj też te najprostsze czynności. Kiedy jesteś zdenerwowany, oddychaj powoli, aż się uspokoisz. Znajdź też czas na rozrywkę. Może to być przeczytanie kilku stron książki. Może to być oglądanie ulubionego serialu w telewizji lub wyjście z przyjaciółmi. Każdy potrzebuje przerwy. Nie zapomnij o tym! Nie kładź się też zbyt późno spać. Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości snu. Za jego odpowiednią dawkę uznaje się 8 godzin dziennie.
Pracuj nad sobą
Praca w ciągłym stresie wymaga od Ciebie dobrego przygotowania. Musisz szczególnie zadbać o siebie. Reagowanie na pierwsze oznaki problemów zdrowotnych jest kluczowe. Nie lekceważ ich. Ważne jest, aby reagować szybko. Zwłaszcza jeśli zostałeś zwolniony z pracy. Nie załamuj się. Zaakceptuj sytuację, zastanów się, co doprowadziło do zwolnienia. Pracuj nad sobą. Pracuj nad swoimi emocjami i reakcjami na stres. Może się okazać, że praca nie była dla Ciebie i była psychologicznie niszcząca. Postaraj się znaleźć stanowisko, na którym wykonywanie swojej pracy będzie sprawiało Ci przyjemność.