Cechy lidera. Jak się charekteryzuje dobry / zły lider?

Przywództwo jest jedną z tych koncepcji, które, podobnie jak zarządzanie lub rozwój talentów, naturalnie rozumiemy, ale staramy się zdefiniować.

Wielcy liderzy nie wszyscy zarządzają w ten sam sposób lub mają to samo doświadczenie, co częściowo się do tego przyczynia. Podczas gdy niektórzy kładą silny nacisk na doświadczenie pracowników i równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, inni agresywnie naciskają na swoich pracowników. Niektórzy ludzie są znacznie bardziej praktyczni, podczas gdy inni wykonują wiele delegowania.

Świetnymi liderami mogą być inżynierowie, sprzedawcy, menedżerowie wyższego szczebla, a nawet absolwenci szkół biznesu.

Jednak żaden z tych liderów po prostu nie zaczął instynktownie prowadzić ludzi i zespołów. Próbujesz czegoś, popełniasz błędy, a następnie modyfikujesz swoje podejście w procesie iteracyjnym. Jak zauważył kiedyś Vince Lombardi, wielcy przywódcy są stworzeni, a nie rodzą się nimi od razu.

Czego możemy się nauczyć o przywództwie, błędach i triumfach, które go tworzą, od wszystkich wielkich menedżerów i liderów, którzy przetarli drogę? A co właściwie pociąga za sobą przywództwo we współczesnym świecie?

Jakie cechy ma dobry lider?

Każdy lider ma swój własny styl, ale wszyscy skuteczni liderzy dzielą zdolność do przełożenia wizji na namacalne wyniki. Ponieważ umiejętności przywódcze to głównie umiejętności międzyludzkie(znane również jako umiejętności miękkie), nie mogą tego osiągnąć samodzielnie.

Ci, którym przewodzą, mogą być inspirowani przez wielkich przywódców.

Ale trudno jest zidentyfikować ludzi z tymi nieuchwytnymi cechami przywódczymi.

Zbyt wielu firmom brakuje silnych liderów. Tylko 42% kadry kierowniczej firmy i 30% specjalistów HR zgadza się, że jakość przywództwa jest ogólnie wysoka w ich organizacji.

Dobrą wiadomością jest to, że możesz poprawić swoje zdolności przywódcze. Każda zmotywowana osoba ma zdolność do rozwinięcia się w doskonałego lidera.

See also  Strategia rozwoju: kluczowe kroki do sukcesu

Cechy lidera

Atrybuty przywództwa to cechy charakteru, które wyróżniają skutecznych liderów. Zdolność do kierowania ludźmi, zespołami lub organizacjami w kierunku osiągnięcia celów i zadań jest określana jako przywództwo. Pełni kluczową rolę w zarządzaniu, zwiększając produktywność i ułatwiając osiągnięcie celów organizacyjnych i strategicznych. Liderzy zachęcają innych, oferują kierunek, podnoszą morale, poprawiają atmosferę pracy i przejmują inicjatywę.

Lista skutecznych cech przywódczych

Jest to powszechne błędne przekonanie, że ludzie domyślnie mają zdolności przywódcze. Faktem jest, że podobnie jak inne umiejętności, cech przywódczych można nauczyć się z czasem i praktyką. Poniżej wymieniono siedem cech skutecznego lidera:

1. Liderzy – to ci, którzy dobrze się komunikują

Liderzy są wybitnymi komunikatorami z umiejętnością wyrażania problemów i rozwiązań w jasny i zwięzły sposób. Liderzy są w stanie zrównoważyć mówienie i słuchanie. Liderzy mogą skutecznie się komunikować na różnych poziomach, w tym jeden na jednego, przez telefon, przez e-mail itp.

2. Rzetelny i odpowiedzialny

Liderzy są odpowiedzialni przed sobą i przyjmują odpowiedzialność za swoje błędy. Przestrzegając struktury organizacyjnej, przepisów i zasad, których należy przestrzegać, liderzy wspierają i promują indywidualizm.

3. Ci, którzy myślą długoterminowo

Liderzy mają wizję. Świadczy o tym jakość przywództwa, jaką jest możliwość tworzenia przyszłych planów przy użyciu konkretnych, mierzalnych celów. Są świadomi potrzeby ciągłych zmian i gotowi dać szansę nowym pomysłom w celu rozwiązania problemów lub usprawnienia procedur.

4. Samonapędzający się

Liderzy są samonapędzający się i mogą wytrwać w pokonywaniu przeszkód, aby osiągnąć swoje cele. Ponadto skuteczni liderzy dokładają wszelkich starań, aby wykraczać poza oczekiwania.

5. Przekonywanie

Prawie wszyscy skuteczni liderzy posiadają pewność siebie jako cechę przywódczą. Posiadają zdolność do sprawowania władzy i dokonywania trudnych osądów. Liderzy, którzy emanują zaufaniem, mogą inspirować i uspokajać obserwujących, rozwijać otwarte linie komunikacji i promować pracę zespołową.

6. Człowiek-osoba

Liderzy są często otwarci i chętni do współpracy. Są w stanie promować poczucie jedności w zespole, angażować innych w podejmowanie decyzji i wykazywać troskę o każdego członka zespołu. Liderzy mogą dodawać energii i inspirować innych, koncentrując się na jednostkach. Zapewniają najlepsze wysiłki każdego członka zespołu, sprawiając, że każda osoba czuje się znacząca i niezbędna do sukcesu grupy.

See also  Narzędzia lean manufacturing: Zwiększ efektywność i produktywność

7. Stabilność psychiczna

Liderzy są w stanie poradzić sobie z napięciem i irytacją, zachowując jednocześnie dobrą samokontrolę nad swoimi działaniami. Liderzy są w stanie poradzić sobie ze zmianami środowiskowymi bez doświadczania silnej reakcji emocjonalnej.

Jak rozwijać cechy lidera

Niektóre z tych cech mogą przyjść ci naturalnie, ale możesz również podjąć wysiłek, aby rozwinąć ważne cechy. Rozwijaj cechy doskonałego lidera, wykonując te pięć etapów.

1. Nadaj nauce i szkoleniom najwyższy priorytet

Staraj się nauczyć jak najwięcej, aby rozwinąć nowe umiejętności i wzmocnić ważne cechy. Zrób listę rzeczy, nad którymi musisz pracować i strategii, które pomogą Ci się rozwijać. Poprzez zorganizowane wykłady i ćwiczenia, wzięcie udziału w kursie online lub ukończenie sesji szkoleniowej może pomóc w rozwijaniu umiejętności przywódczych. Na przykład zapisz się na nadchodzącą konferencję integracyjną swojej firmy, jeśli chcesz wzmocnić swoje podejście do pracy zespołowej.

2. Rozwijaj postawę przywódczą

Najpopularniejsze metody przywództwa są często modyfikowane przez znanych liderów. Dowiedz się o niektórych z najbardziej udanych podejść, a następnie wybierz takie, które uzupełnia Twoją osobowość, pole i cele. Rozważ przyjęcie stylu coachingu, który koncentruje się na pomaganiu każdemu członkowi zespołu w stawaniu się jego największym ja, lub wizjonerskim podejściem, które pozwala skoncentrować się na postępie poprzez innowacje.

3. Poproś o dodatkową odpowiedzialność

Podejmowanie obowiązków, które dają możliwość przewodzenia, jest jedną z najlepszych metod budowania zdolności przywódczych i ważnych atrybutów. Zapytaj swojego przełożonego, czy możesz poprowadzić stanowisko nadzorcze nad następnym projektem lub zrobić ważną prezentację na spotkaniu. Aby w pełni wykorzystać swoje nowe obowiązki, skoncentruj się na rozwijaniu cech przywódczych, które musisz wzmocnić. Na przykład objęcie przewodnictwa podczas spotkania może pomóc w rozwinięciu pewności siebie, a zarządzanie projektem może pomóc w rozwoju zespołu.

4. Wzmocnij swoje zdolności komunikacyjne

Najlepsi liderzy potrafią uważnie słuchać, skutecznie mówić i pisać jasno. Koncentrując się na przekazywaniu wiadomości tak wyraźnie, jak to tylko możliwe, naucz się wyjaśniać swoją misję i pomysły zarówno ustnie, jak i pisemnie. Aby zapewnić bezstronne podejście do rozwiązywania problemów, które priorytetowo traktuje poprawę, powinieneś również być w stanie analizować komentarze i sugestie. Pomyśl o zapisaniu się na profesjonalny kurs komunikacji, aby poprawić swoje umiejętności komunikacyjne, ponieważ umiejętności te są niezbędne do sukcesu lidera.

See also  Strategia rozwoju produktu: kluczowe kroki do sukcesu

5. Badanie pod okiem mentora

Bliska współpraca z szefem, którego szanujesz, może pomóc ci rozwinąć umiejętności przywódcze. Wykorzystaj wszelkie możliwości mentoringu, które może zapewnić Twój pracodawca i nawiąż kontakt z kolegą, który ma większe doświadczenie w Twojej dziedzinie wiedzy. Możesz szukać mentora na własną rękę poprzez okazje networkingowe lub stowarzyszenia biznesowe. Rozważ zorganizowanie regularnych spotkań w celu omówienia postępu zawodowego i technik zostania liderem w swojej branży ze swoim mentorem.

Jak zidentyfikować słabego lidera

To niezwykłe, jak często cechy wielkiego lidera i złego są podobne.

Potraktuj pewność siebie jako ilustrację. Silny lider może stawić czoła problemom i podjąć skalkulowane ryzyko. Jednak nieskuteczni liderzy mogą czasami być bardzo pewni siebie. Podobnie jak pewność, że ich myśli są zawsze poprawne lub pewność, że są w pełni poinformowani.

Co tak naprawdę odróżnia dobrego przywódcę od okropnego? Oto jak rozpoznać złego przywódcę:

Brakuje im inspiracji. Ludzie, którym przewodzisz, są tym, co składa się na twoje przywództwo; to nie jest coś, co robisz sam. Znakomici przywódcy są chętnie śledzeni przez masy. Ci liderzy rozwijają się nie tylko sami, ale także wokół nich.

Kilka z cech przywódczych omówionych w tym artykule ma kluczowe znaczenie dla motywowania innych.

Silny komunikator, który wspiera sukces wszystkich i daje pozytywny przykład, zainspiruje ich kolegów.

Są bez wizji. Nawet źli liderzy są w stanie podjąć skalkulowane ryzyko i wymyślić nowe pomysły. Jednak podejmowanie decyzji przez lidera musi mieć powód.

Pracownicy wkrótce stracą wiarę w swojego przełożonego, jeśli nie wydaje się, że istnieje jasna, prosta do przekazania wizja kierująca tym, co powinni robić.

Nie widzą żadnego postępu. To proste. Żaden przywódca nigdy nie osiąga doskonałości, ale ci, którzy dobrze sobie radzą, będą mieli namacalne rezultaty, aby to pokazać.

Nie ma znaczenia, ile cech przywódczych ktoś posiada, jeśli nie może połączyć ich wszystkich, aby osiągnąć znaczące cele.

[Ocen: 1 Ilość Ocen: 5]