Czym jest dochód pasywny?

Termin “dochód pasywny” pozwala nam osiągnąć wolność finansową, do której większość z nas dąży. W końcu, kto nie chciałby cieszyć się korzyściami finansowymi przez długi czas bez żadnego zaangażowania, pracy czy wysiłku? Poznaj nasze rozwiązania inwestycyjne, dzięki którym i Ty możesz zostać rentierem!

Co to jest “dochód aktywny”?

Aktywny dochód jest bezpośrednim rezultatem naszych starań w celu zdobycia zapłaty, czyli najprościej mówiąc, standardowa praca. Aktywny dochód osiągają również osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą i oferują swoje usługi bezpośrednio klientom, np. prawnicy, lekarze, fryzjerzy, kosmetyczki, graficy komputerowi itp.  Zdobycie wysokiego dochodu jest często ciężką pracą i wymaga przede wszystkim poświęcenia. Ten rodzaj dochodu jest również ograniczony, ponieważ bez względu na to, jaką stawkę dostajesz za godzinę lub jaką pracę wykonujesz, musisz aktywnie pracować, aby zarobić pieniądze. Mówiąc prościej, kiedy nie jesteś aktywny, po prostu nie zarabiasz pieniędzy.

Co to jest dochód pasywny?

Dochód pasywny to sposób zarabiania pieniędzy, który po spełnieniu pewnych warunków początkowych nie wymaga od nas ani czasu, ani pracy. Teoretycznie więc wystarczy, że zrobimy coś raz, a możemy czerpać zyski z naszych działań w nieskończoność, nie tracąc czasu.

Przykładem źródeł takich dochodów może być wynajem mieszkania, odsetki od kapitału na lokacie, dochody z praw autorskich lub patentów, dochody ze stron internetowych lub kursów online. Wszystkie te sposoby zarabiania pieniędzy są w teorii pasywne.

Dlaczego w teorii? Ponieważ nie istnieje całkowicie pasywnego systemu zarabiania. W przypadku wynajmu mieszkania trzeba znaleźć osoby, które chcą je wynająć, trzeba okresowo dokonywać napraw i remontów, a także pilnować płatności.

W przypadku odsetek od kapitału na lokacie, musimy przedłużyć lokatę lub, jeśli warunki się zmieniły, poszukać bardziej opłacalnej lokaty i tam zainwestować nasz kapitał.

W przypadku praw autorskich czy patentów warto zadbać o to, aby Twoja własność intelektualna nie była kopiowana bez Twojej zgody lub zapłaty, a w przypadku zarabiania na stronach internetowych czy kursach online warto zadbać o ich promocję.

See also  Mapowanie Procesów - wyjaśnienia, przyklady

Każda z tych metod wymaga więc poświęcenia pewnej ilości czasu, ale jest to niewspółmiernie mniej niż praca na pełen etat.

Idea dochodu pasywnego polega na tym, że najpierw ciężko pracujemy i tworzymy coś, często inwestując dużo czasu lub pieniędzy, ale potem jesteśmy systematycznie wynagradzani w długim okresie czasu. Jakie są najlepsze sposoby na generowanie pasywnego dochodu? Więcej na ten temat dowiesz się poniżej.

Czy możliwe jest utrzymanie się z pasywnego dochodu?

Tak, Co więcej, mnóstwo ludzi są w stanie wygenerować przychód większy niż pensja, którą dostawaliby za etat w firmie. Oczywiście nie oznacza to, że mogą cały dzień leżeć przed telewizorem. Zarabianie pasywnie wymaga dużo pracy. Nawet jeśli wykonywana czynność jest jednorazowa, trzeba się do niej przygotować i wziąć udział w projekcie. Czasami przygotowanie do projektu generującego dochód pasywny trwa wiele tygodni. Podobnie, prowadzenie bloga lub strony internetowej na wysokim poziomie wymaga wielu godzin poświęconych na pisanie i ulepszanie treści. Tak więc odpowiedź na pytanie “czy dochód pasywny rzeczywiście pozwala żyć na tym samym poziomie co praca na etacie?” “To zależy”.

Dochód pasywny – wady i zalety

Korzyści z dochodu pasywnego

 1. Ty śpisz, a pieniądze wpływają na Twoje konto. Jest to prawdopodobnie największa korzyść.
 2. Raz włożony wysiłek procentuje przez długi czas.
 3. Otrzymujesz stały dochód porównywalny z emeryturą
 4. Zyskujesz wolność finansową, jak również wolność w pracy (pracujesz gdzie chcesz, kiedy chcesz i jak chcesz).
 5. To Ty decydujesz o tym, jaki styl życia i pracy chcesz mieć.
 6. Możesz połączyć pracę na pełen etat, pół etatu razem z pasywnym dochodem.
 7. Możesz żyć tylko z pasywnego dochodu.
 8. W dużej mierze to Ty masz wpływ na to, ile pieniędzy zarabiasz.
 9. Korzystając z narzędzi afiliacyjnych, możesz zarabiać pieniądze, polecając naprawdę sprawdzone produkty, które są związane z tematem, którym się pasjonujesz.

Wady dochodu pasywnego  

Jeśli chodzi o wady, to jest ich nieco mniej, ale z pewnością występują .

 • Po pierwsze, każdy produkt ma swoją datę ważności. Oznacza to, że publikując np. ebooka lub kurs online, musisz liczyć się z tym, że po jakimś czasie stanie się on nieaktualny, zwłaszcza jeśli jest to poradnik biznesowy, kurs marketingowy lub audiobook o aktualnych wydarzeniach. 
 • Produkty są “żywe” tak długo, jak są reklamowane i polecane. Dlatego należy stale doskonalić się w dziedzinie marketingu internetowego, śledzić wszelkie nowinki w promocji online, testować różne narzędzia i systemy reklamowe oraz umiejętnie je dobierać.  
 • W przypadku działań afiliacyjnych jako Wydawca musisz dbać o ważność linków partnerskich, widgetów czy banerów publikowanych na Twoich powierzchniach. Afiliacja polega przede wszystkim na polecaniu konkretnych produktów ze sklepów internetowych. Jeśli skupiasz się na promowaniu jednego produktu, który w końcu zostanie usunięty z oferty reklamodawcy, musisz reagować szybko, ponieważ nieaktualne linki partnerskie mogą wprowadzać w błąd Twoich odbiorców.
 • Ostatnią wadą, która dotyczy wszystkich sposobów zarabiania pieniędzy, nie tylko dochodu pasywnego, jest konieczność ciągłego monitorowania swoich dochodów, które nie są stałe jak w przypadku pracy na etacie. Wszystko jest w porządku, gdy dochód z działalności, którą prowadzisz rośnie, Gdy widzisz, że jedna nie generuje już dochodu, to znak, że czas rozpocząć nową działalność. 
See also  Jak otworzyć biuro nieruchomości?

Pierwsze kroki do stworzenia dochodu pasywnego

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to po prostu uświadomić sobie, jak obecnie inwestujesz swój czas: czy jest to dochód aktywny czy pasywny. Wtedy warto wybrać taki sposób zarabiania, który z czasem zmieni się z dochodu aktywnego na pasywny. Cokolwiek zaczniesz robić, zawsze będzie to aktywne angażowanie na początku, ponieważ trudno jest rozpocząć nowy biznes i uzyskać pasywny dochód następnego dnia, więc potrzebujesz trochę cierpliwości, zanim zbudujesz swój wymarzony dochód pasywny.

Pomysły na dochód pasywny

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na dochód pasywny, oto lista pomysłów, które możesz zrealizować już dziś. Wybierz jeden pomysł na początek i zacznij go realizować.

Blog

Założenie bloga jest niezbędne, jeśli myślisz o zarabianiu pasywnego dochodu online. Blog może być źródłem znaczącego dochodu pasywnego, ale nie stanie się to szybko. Stworzenie popularnego bloga zajmie Ci dużo czasu, ale będzie warto. Kiedy nauczysz się pisać ciekawe teksty, przyciągające wielu czytelników, opanujesz podstawy SEO i marketingu internetowego, przekonasz się, że stworzyłeś przyzwoitą platformę do kontaktu z czytelnikami. Możesz zarabiać na swoim blogu na różne sposoby. Reklama kontekstowa, rekomendacje produktów innych osób, posty sponsorowane, współpraca z markami itp.

W jaki sposób Reklamodawca może generować dochód pasywny?

 • Wydanie eBooka.
 • Publikacja kursu online.
 • Tworzenie szablonów (np. stron internetowych), które robi się raz, a potem sprzedaje wiele razy.
 • Tworzenie własnych grafik (np. Save the Date, popularne w branży ślubnej).
 • Sprzedaż menu z określoną liczbą kalorii. 
 • Tworzenie podcastu (płatne).
 • Tworzenie audiobooka.

Audiobook

Audiobooki, podobnie jak ebooki, muszą rozwiązywać jakiś problem, aby ludzie chcieli je kupować. Jeśli masz już napisanego e-booka, przerobienie go na audiobooka jest dziecinnie proste. Możesz nagrać cały materiał samodzielnie lub zlecić to komuś za niewielkie pieniądze.

Możesz sam sprzedawać takiego audiobooka na swojej stronie internetowej. Warto oferować wtedy pakiety ebook + audiobook lub sam audiobook. Możesz również rozpowszechniać swoje nagrania za pomocą Audible firmy Amazon lub iTunes firmy Apple.

See also  Co to jest open space?

Kupno mieszkania i jego wynajem

Jednym z najprostszych i najbezpieczniejszych pomysłów na pasywny dochód jest kupno mieszkania i wynajęcie go. Zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia jest ogromne, a w miastach takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, mieszkania znikają od ręki.

Na początek możesz spróbować umieścić fikcyjne ogłoszenie na portalu, aby zobaczyć, ile połączeń otrzymasz.

Koszty uzyskania dochodu pasywnego z wynajmu mieszkania zależą przede wszystkim od

 • wielkości mieszkania,
 • lokalizacji.

Dochód pasywny może wynosić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Najczęściej po kilku latach inwestycja się zwraca, a ty masz pasywny dochód.

Wynajem samochodów

Nie jest to najtańsza inwestycja w dochód pasywny, ale z pewnością pieniądze zarobione w ten sposób mogą być więcej niż satysfakcjonujące.

Rośnie popyt na samochody do wynajęcia. Ktoś potrzebuje minibusa do transportu lub ktoś chce wynająć luksusowy samochód na specjalną okazję, taką jak ślub. Możesz być zaskoczony tym, jak wiele osób chce wynajmować samochody – a według ekspertów popyt ten będzie tylko rósł. Możesz wykorzystać ten trend do generowania swojego pasywnego dochodu. Jeśli masz wystarczająco duży zapas gotówki, możesz kupić kilka samochodów i wynajmować je.

Urządzenia do samoobsługi (np. napoje i jedzenie)

Mówimy o automatach do sprzedaży. Pod tą tajemniczą nazwą nie kryje się nic poza automatami, do których wrzucasz kilka złotych, by kilka sekund później otrzymać napój lub przekąskę. Zyski z takich maszyn mogą być zaskakująco. Najważniejszym aspektem w tym biznesie jest dobra lokalizacja, na przykad: szkoły, uniwersytety, miejsca publiczne, dworce kolejowe, centra handlowe lub okolice przystanków autobusowych i kolejowych.

Sprzedaż szablonów lub grafik do WordPress

Jak? Wystarczy stworzyć szablon strony internetowej (np. dla najpopularniejszego systemu CMS) – WordPress i sprzedawać go na swojej stronie lub na specjalnie do tego przeznaczonych portalach. Zapotrzebowanie na szablony WordPress (jak również innych systemów CMS) jest bardzo duże. Możesz jednak zrobić równie dobry biznes sprzedając wtyczki WP lub inne rodzaje oprogramowania (np. oprogramowanie księgowe, aplikacja do projektowania wizytówek itp.).

Dochód pasywny – podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na generowanie swojego pierwszego pasywnego dochodu. Wymienione powyżej metody to tylko niewielka część tego, co możesz wykorzystać w swoim przyszłym biznesie. Kiedy zaczniesz generować swój pierwszy pasywny dochód, gwarantujemy, że pomysły na kolejne pasywne dochody będą pojawiać się same. Nie musisz być mistrzem we wszystkich z nich. Aby znacznie przybliżyć się do wolności finansowej, wystarczy opanować jedną metodę generowania pasywnego dochodu.

[Ocen: 1 Ilość Ocen: 5]