Spis treści
Jak rozpocząć własną działalność ?
W tym momencie możesz się zastanawiać, od czego zacząć. Czy zacząć od nazwy i logo firmy, czy zająć się strukturą? Czy warto już teraz zacząć starać się o kredyt, czy skupić się na rozwoju produktu? Rozpoczynanie własnej działalności polega na próbach i błędach, aby nie popełnić wszystkich możliwych błędów, istnieją kroki, które możesz podjąć, aby rozpocząć rozwój swojej firmy już teraz.
1. Czego oczekujesz od własnej działalności ?
Dlaczego chcesz rozpocząć własną działalność? Czy chodzi o pieniądze, wolność i elastyczność, rozwiązanie problemu, czy jakiś inny powód?
- Jakie są twoje umiejętności?
- Na jakich branżach się znasz?
- Czy chcesz świadczyć usługi czy dostarczać produkty?
- Co lubisz robić?
- Czy jesteś w stanie zaryzykować?
- Czy będzie to przedsięwzięcie na cały etat czy na pół etatu?
Odpowiedzi na tego typu pytania pomogą Ci zawęzić obszar zainteresowania. Ten krok nie ma na celu odwieść Cię od rozpoczęcia własnej działalności. Jest on raczej po to, abyś zaczął myśleć i planować. Aby rozpocząć biznes, sama pasja nie wystarczy.
Czy dobrze znasz ciebie?
Musisz planować, wyznaczać cele, a przede wszystkim znać siebie. Jakie są Twoje mocne strony? Jakie są Twoje słabe strony? Jak wpłyną one na codzienne działania? Aby się tego dowiedzieć, możesz przeprowadzić analizę SWOT.
Kilka dobrych pytań, które warto sobie zadać, to między innymi:
- Co byś robił, gdyby nie potrzebował pieniędzy?
- Czy pieniądze są naprawdę ważne? A może raczej, czy zarabianie dużej ich ilości jest naprawdę ważne?
- Co jest dla Ciebie naprawdę ważne?
- Czy masz wsparcie swojej rodziny, zwłaszcza najbliższej rodziny?
Odpowiedzi na te pytania (i wiele innych) dotyczące Ciebie i Twoich umiejętności niekoniecznie zapewnią Ci sukces, ale sprawią, że zaczniesz myśleć o swoich celach oraz o tym, co Cię motywuje i inspiruje.
2. Dopracuj swój pomysł na biznes
Kiedy już wiesz, dlaczego i jaka chcesz założyć firmę, nadszedł czas na znalezienie i rozwinięcie swojego pomysłu.
Zacznij planu
Lean Plan to prosty, jednostronicowy dokument, który pomoże Ci dopracować Twój pomysł. Gwarantuje on, że już na wczesnym etapie rozważasz swoją misję i propozycję wartości, a jednocześnie zapewnia strukturę dla bardziej technicznych części Twojego biznesu. W rzeczywistości, zapewni Ci on doskonały szablon, dzięki któremu będziesz w stanie wykonać pozostałe kroki.
3. Przeprowadź badania rynku
Kto będzie kupował Twój produkt lub usługę? Kim będą Twoi konkurenci? Ten proces pomoże Ci zająć się możliwościami, propozycją wartości, wielkością rynku i konkurencją w sekcji Lean Plan.
Możesz to zrobić na wiele sposobów, m.in:
- Wykonywanie ogólnych wyszukiwań w Google,
- Rozmowy z osobami już pracującymi w Twojej branży docelowej
- Czytanie książek
- Badanie rynku
- Czytanie odpowiednich serwisów informacyjnych i czasopism branżowych
Jeśli nie masz czasu na przeprowadzenie badań, zawsze możesz się zwrócić do agencji, która znajdzie dla Ciebie odpowiednie rozwiązanie.
Oceń swoją grupę docelową
Przeprowadzenie analizy rynku:
- Komu będziesz sprzedawać ?
- Czy udało Ci się ustalić jak dużo firm zajmuje się sprzedażą tym samych rzeczy?
- Ile będzie Cię to kosztowało pozyskiwanie klienta?
- Ile pieniędzy na początku trzeba bedzie zainwestowac ?
- Jak długo potrwa wprowadzenie produktu na rynek? Miesiąc? Rok? Trzy lata?
Zatwierdź swój pomysł
Na koniec, ważne jest, aby przetestować swój pomysł, usługi lub produkty w terenie. Prowadząc badania, poświęć czas, aby faktycznie porozmawiać z potencjalnymi klientami. Zaprezentuj im koncepcję, którą zamierzasz wprowadzić na rynek, aby ocenić zainteresowanie.
4. Napisz swój biznes plan
Rozpoczęcie własnej działalności jest dosyć ryzykowne i czasowo wymagające. Zanim zaczniesz, zastanów się, jaki rodzaj działalności będziesz miał. Czy będzie to jednoosobowa własna działalność, spółka, czy działalność gospodarcza?
Posiadanie pisemnego planu z przewidywanymi wynikami i osobistymi celami jest dobrym początkiem. Nie próbuj też robić wszystkiego naraz. Skupienie się na kluczowych elementach biznesplanu pozwoli skonkretyzować Twoje pomysły i pomoże Ci zidentyfikować miejsca, w których można zmienić model biznesowy, jeśli będzie taka potrzeba.
Własna działalność: plusy
- Elastyczność. Więcej wolnego czasu, dzięki czemu możesz spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi.
- Nie jesteś od nikogo zależny. Samodzielnie ustalasz, kiedy masz czas wolny, a kiedy pracujesz. Nie masz nad sobą szefa, który decyduje o tym, co i jak masz robić. To daje Ci wolność i jest idealne dla ludzi, którzy lubią mieć nad wszystkim kontrolę.
- Sam ustalasz swoje wynagrodzenie. Praca na etacie oznacza, że musisz zaakceptować warunki finansowe zaproponowane przez szefa. Oczywiście masz możliwość negocjowania swojego wynagrodzenia, ale niestety w większości przypadków istnieją górne limity zarobków, których po prostu nie da się przekroczyć. Własny biznes daje Ci wolność finansową. Możesz zarobić tyle, ile chcesz. Im lepiej połączysz kreatywność, świadome zarządzanie i wyczucie handlowe, tym skuteczniej rozwiniesz swoje skrzydła.
- Delegowanie obowiązków. To Ty wybierasz ludzi wokół siebie i decydujesz, jakich chcesz mieć współpracowników. Masz nawet bezpośredni wpływ na to, z którymi klientami lub podwykonawcami chcesz współpracować. Dzięki temu możesz ustalić pewne zasady, według których chcesz pracować. Masz możliwość delegowania zadań, których nie lubisz, lub zadań, które ktoś może wykonać szybciej lub lepiej od Ciebie.
- Możliwości rozwoju. Kiedy prowadzisz własną firmę, nie jesteś już tylko pracownikiem z określonymi zadaniami. Jako odpowiedzialny właściciel firmy stajesz się również częściowo ekspertem w dziedzinie księgowości, marketingu, logistyki, zasobów ludzkich i wielu innych obszarach, które wcześniej mogły być dla Ciebie obce. Możesz być pewien, że w ten sposób nauczysz się odróżniać rzeczy ważne od “nieważnych”, ponieważ Twój czas stanie się priorytetem.
Własna działalność: minusy
Koszty pozapłacowe. W Polsce składki na ubezpieczenia społeczne stanowią około 30% kosztów pracy. W zestawieniu 34 krajów OECD zajmujemy jedenaste miejsce wśród krajów o najwyższych kosztach. Powoduje to pewne nieporozumienia między pracownikiem a pracodawcą. Pracodawcy często narzekają, że zatrudnianie pracowników na stałe jest bardzo ryzykowne i bardzo kosztowne.
Podatki i prawo. Brak współpracy i zaufania między organami podatkowymi a przedsiębiorcami jest często przeszkodą dla przedsiębiorczości. Złożoność regulacji i duża liczba procedur z pewnością przyczyniają się do problemów, z jakimi boryka się każdy przedsiębiorca. Wiąże się to oczywiście również z pewnym ryzykiem, na które nie każdy chce sobie pozwolić. Dlatego uważam to za jedną z wad prowadzenia własnego biznesu.
Biurokracja. Jest to prawdopodobnie najbardziej znienawidzona część prowadzenia własnej firmy przez większość przedsiębiorców. Nikt nie lubi papierkowej roboty, która wiąże się z prowadzeniem firmy – ewidencjonowanie zobowiązań wobec skarbówki, zaliczek, rozliczeń z ZUS, a teraz nawet RODO to chleb powszedni każdego przedsiębiorcy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, właściciel ponosi pełną odpowiedzialność prawną i finansową. Tak więc te rzeczy są ważne, ale nie mają bezpośredniego wpływu na rozwój biznesu. Zamiast tego zajmują one większą część kalendarza.
Opóźnione płatności. Kolejną wadą prowadzenia własnej firmy są opóźnienia w płaceniu rachunków. Pomimo tego, że wskaźniki makroekonomiczne pokazują bardzo dobry stan krajowej gospodarki i dobrą sytuację na rynkach zagranicznych, jakość wzajemnych rozliczeń firm nie zmienia się na lepsze. Według badania przeprowadzonego przez BIG InfoMonitor, ponad połowa firm – 52 procent – nadal zgłasza opóźnienia w płatnościach wynoszące co najmniej 60 dni w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. W porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku odnotowano jedynie nieznaczną zmianę. Odsetek firm, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy miały problemy z uzyskaniem pieniędzy za sprzedane towary i usługi spadł z 52,6 proc. do 52,1 proc. Firmy handlowe obecnie częściej niż inne skarżą się na opóźnienia w płatnościach.
Brak urlopu. Brak wolnego czasu to również stwierdzenie, które bardzo często słyszymy od przedsiębiorców. Dotyczy to w szczególności właścicieli indywidualnych gospodarstw rolnych, w tym osób samozatrudnionych. W przypadku takich osób, biznes bardzo często funkcjonuje tylko dzięki pracy wykonanej przez właściciela. Każdy rodzaj urlopu, czy to wypoczynkowego, czy chorobowego, oznacza prawie zerowy zarobek.
Dlaczego biznes się nie udaje?
Istnieje 5 głównych przyczyn:
- Brak planowania. Rozpoczęcie działalności bez zaplanowania, dokąd chcesz dotrzeć, to jak rozpoczęcie podróży samochodem bez pomysłu na miejsce docelowe lub mapy dojazdu; na pewno się zgubisz. Aby uniknąć tego błędu, ustal jasny cel, gdzie chcesz być i jak planujesz się tam dostać.
- Nieudana próba delegowania zadań. W każdej firmie ktoś musi skupić się na szerszej perspektywie i mieć przegląd wszystkiego, co dzieje się wewnątrz i na zewnątrz firmy. Więc delegować i zlecać wszystkie zadania, które mogą być wykonane przez innych, i uwolnić się, aby skoncentrować się na szerszym obrazie.
- Niechęć do zmian. Jako mała firma nie możesz sobie pozwolić na stanie w miejscu, podczas gdy Twój rynek i świat wokół Ciebie idzie do przodu.
- Planuj i analizuj swoje przychody i rozchody, aby upewnić się, że Twoja mała firma pozostaje na właściwej ścieżce finansowej. Nie oczekuj ogromnych zysków od samego początku, ale nie akceptuj też strat.
- Brak obiektywnych celów. Brak pomiaru sukcesu kampanii, produktów lub usług może być katastrofalny w skutkach dla małej firmy. Czy kampania PR, którą prowadzisz, jest naprawdę warta pieniędzy? Czy Twitter naprawdę zwiększa ruch na Twojej stronie internetowej? Wiedz, co mierzyć, a będziesz wiedział, jaki sukces odnieść.
Praca na etacie czy własna działalność ?
Oczywiście mitem jest, że zakładając własną firmę, będziesz miał więcej czasu. Osoby pracujące na etacie spędzają w pracy około 160 godzin miesięcznie. Osoby, które prowadzą własną działalność, poświęcają jej co najmniej 200 godzin miesięcznie. Przedsiębiorcy często porównują swoje firmy do małego dziecka, któremu poświęca się odpowiednią uwagę przez 24 godziny na dobę, aż się rozwinie i usamodzielni.
Oczywistą korzyścią z prowadzenia własnej firmy jest to, że możesz sam ustalać godziny pracy i ilość czasu, jaką poświęcasz swojemu biznesowi. Możesz również dostosować godziny pracy do swojego życia osobistego. Jednak każdy kij ma dwa końce. Dotyczy to również elastycznego czasu pracy. Z jednej strony planujesz, kiedy i jak długo będziesz pracować i nikt nie będzie cię rozliczał, z drugiej strony, to właśnie dzięki tej elastyczności musisz wykazać się większą samodyscypliną i dobrym zarządzaniem czasem.