Pomysł na Biznes

Czym jest pomysł na biznes?

Wiele osób wychodzi z założenia, że biznes zaczyna się od znalezienia ciekawego i obiecującego pomysłu na biznes. To nie jest do końca prawda. Można marzyć przez całe życie o czymś, ale nigdy tego nie zrobić. I każdy ma swoje powody na to: brak czasu, pieniędzy, kryzys, brak inwestorów, odpowiedzialność, rodzina. Ale to wszystko są tylko powody odmowy przezwyciężenia własnego strachu i wątpliwości. To jest tylko powód, a nie przyczyna. Prawdziwa przyczyna leży tylko i wyłącznie w tobie. Ponieważ nikt nie może dać stuprocentowej gwarancji, że ten czy tamten biznes się uda. Odwaga, determinacja, zdolność do podejmowania ryzyka i ekscytacja to niezbędne cechy charakteru początkujących biznesmenów.

Rekomendacje dotyczące poszukiwania pomysłów na biznes

  1. Każdy pomysł na biznes powinien zostać spisany, nawet jeśli wydaje się  “beznadziejny”. 
  2. Należy pamiętać, że potrzeba czasu na dojrzewanie i generowanie pomysłów, po czym podejmowana jest decyzja i rozpoczyna się przejście do rzeczywistego działania. Pamiętaj, aby ustalić terminy każdego kroku i ściśle ich przestrzegać.
  3. Ważne jest, aby zrozumieć swoje możliwości, aby jak najlepiej wykorzystać to, co już masz.
  4. Generowanie pomysłów na biznes to nie tylko zbieranie informacji i szukanie możliwości, ale także zorientowane na działanie, planowanie biznesowe.
  5. Należy pamiętać, że Twoim największym kapitałem startowym dla każdego pomysłu na biznes jest Twoja determinacja, dążenie do celu i ciężka praca.

Jak znaleźć pomysł na biznes?

Z pewnością słyszałeś już wiele różnych porad na temat tego, jak znaleźć pomysł na biznes. Ale wszystkie one sprowadzają się do tej samej formuły: Musisz połączyć swoje osobiste zainteresowania, wiedzę, umiejętności i doświadczenie z tym co potrzebują ludzi lub czego im brakuje. 

  • Decydując się na to, skąd wziąć pomysł na biznes, nie warto wymyślać czegoś, co wiele osób wymyśliło już przed nami. Warto zapytać, jaki rodzaj działalności prowadzą inni ludzie i po wprowadzeniu poprawek dotyczących ich cech osobowych wybrać najlepszą opcję dla siebie. Wystarczy skoncentrować się na sprawie i odpowiedzialnie przystąpić do jej realizacji. Typowym przykładem zapożyczonego pomysłu na biznes jest np. otwarcie kiosku spożywczego na wsi lub w mieście, gdzie w promieniu nawet kilkuset metrów nie ma konkurencji. Takich masowych przykładów realizacji istniejących pomysłów biznesowych jest wiele i są one całkiem obiecujące.
  1. Świat wokół ciebie jest pełen przydatnych pomysłów, ale nie przyjdą one do ciebie, gdy jesteś w jednym miejscu lub zastanawiać się boleśnie w zamkniętym pokoju. Przykład: Walt Disney wpadł na pomysł stworzenia parku Disneyland podczas podróży z rodziną do Kopenhagi i spaceru po Ogrodach Tivoli. Sprawdzony efekt psychologiczny: w podróży człowiek jest bardziej pozytywnie nastawiony, jest bardziej spostrzegawczy, otwarty na wszystko co nowe. Należy wziąć pod uwagę, że w innych kulturach jest wiele ciekawych rzeczy – które nie zostały jeszcze wykorzystane lub wdrożone w naszym kraju.
  2. Nasz świat jest pełen problemów, które trzeba rozwiązać – dlaczego nie zaoferować własnego produktu lub usługi? Przyjrzyj się bliżej temu, czego szczególnie Ci brakuje: prawdopodobnie wiele innych osób o podobnych potrzebach i stylu życia do Twoich ma ten sam problem. Jest to bardzo prawdopodobna sytuacja: jeśli potrzebujesz czegoś, co sam byś sobie kupił, jest prawdopodobne, że inni ludzie również będą chcieli to kupić. 
See also  Analiza SWOT

Gotowy biznes czy franczyza ? 

Gotowy biznes. 

Jeśli masz wystarczające środki, możesz kupić gotowy działający biznes. Przedsiębiorcy, którzy decydują się rozstać ze swoją firmą, robią to z konkretnego powodu i sprzedają ją.

Tutaj należy dobrze się zastanowić  ponieważ zazwyczaj przedsiębiorca jest zmuszony do sprzedaży biznesu z powodu braku wystarczających dochodów w przedsiębiorstwie lub utraty zainteresowania biznesem. Możliwym powodem sprzedaży firmy jest zmiana profilu działalności. Jeśli jednak firma stała się nierentowna, a przedsiębiorca postanowił ją sprzedać, to kupując gotowy biznes, kupujesz nie tylko sam pomysł na biznes, narzędzia, ugruntowany model, sprawdzoną bazę klientów, ale także markę, kontakty biznesowe, reputację i pracowników.

Ta metoda jest bardziej odpowiednia dla doświadczonych przedsiębiorców, którzy mają wystarczające doświadczenie w biznesie, i zna specyfikę tej niszy, i oczywiście, gotowy do stworzenia udanej firmy z przedsiębiorstwa przynoszącego straty. Wymaga to jednak ogromnego nakładu pracy – rebranding, poszukiwanie nowego zespołu (często wraz ze zmianą kierownictwa odchodzą również pracownicy), wymiana sprzętu, tworzenie nowych powiązań biznesowych, budowanie mechanizmu sprzedaży i tak dalej.

Franczyza. 

Taki model biznesu polega na sprzedaży przez dużą firmę swoim młodszym partnerom pakietu biznesowego, w skład którego wchodzi marka, reputacja, sprawdzony model biznesowy, mechanizmy sprzedaży.

Nabywając biznes franczyzowy, firma działa pod szyldem dużej marki, dzięki czemu zapewniona jest linia klientów, którzy znają produkty tej marki. Ale to nie wszystko jest takie proste. Franczyzodawca zabrania sprzedaży towarów innych producentów w swoich placówkach franczyzowych i jest to zrozumiałe, gdyż firma dba o swoją reputację. Ponadto, jeśli chcesz mieć więcej niezależności i wolności od dużego przedsiębiorstwa, franczyza nie jest opcją dla Ciebie, pomimo atrakcyjnych aspektów współpracy.

Niemniej jednak franczyza daje młodemu przedsiębiorcy niepowtarzalną okazję do rozpoczęcia własnej działalności we współpracy z dużym graczem, który przekazuje swoje know-how i technologię biznesową. Franczyzodawca z reguły szkoli pracowników i menedżera w zakresie niuansów prowadzenia biznesu oraz pomaga w rozwiązywaniu pojawiających się trudnych kwestii. Dlatego dla osób początkujących w branży franczyza jest realną szansą na udany start.

Edwarda de Bono a pomysł na biznes

Metoda Sześciu kapeluszy myślowych Edwarda de Bono

Czy kiedykolwiek usiadłeś przy laptopie, aby wymyślić nowy biznes, produkt lub rozwiązanie długotrwałego problemu i skończyłeś rozproszony przez inne zadania? Chodzi o to, że twoje myślenie jest chaotyczne i to jest w porządku. Edward de Bono zasugerował, aby podzielić myślenie na sześć trybów i skupić się tylko na jednym z nich, rozwiązując konkretny problem. Aby było to bardziej zrozumiałe, wymyślił dla każdego trybu kolorowy kapelusz (kapelusz może być zarówno figuratywny, jak i rzeczywisty – to zależy od Ciebie).

– Niebieski kapelusz to kontrola i koordynacja. Początek strategii.

– Biały kapelusz – informacje i fakty. Analiza, jakich danych brakuje i gdzie można je znaleźć. Zobacz, które liczby są już nieaktualne, czy statystyki są zgodne z rzeczywistością.

– Czerwony kapelusz – emocje i uczucia. Wypowiedzi oparte są na osobistych doświadczeniach i preferencjach, dobre do oceny projektowej i estetycznej strony decyzji.

See also  Aniół Biznesu - kim jest? Wady i zalety

– Czarny kapelusz – krytyczne myślenie. Identyfikuje możliwe zagrożenia, niebezpieczeństwa i przeszkody. 

– Żółty kapelusz – optymizm. Pozytywne oczekiwania i założenia.

– Zielony kapelusz – kreatywność. Niezwykłe kreatywne pomysły, a nawet prowokacyjne rozwiązania. 

Aby decyzje i cechy kapeluszy nie były ze sobą sprzeczne i, co ważniejsze, nie ograniczały ogólnej efektywności burzy mózgów, metodologia Bono zakłada różną kolejność zakładania kapeluszy:

  1. Rozwój pomysłów na starcie – Niebieski, Biały, Zielony, Niebieski.
  2. Wybór spośród alternatyw – Niebieski, Biały, (Zielony), Żółty, Czarny, Czerwony, Niebieski.
  3. Możliwość wyboru – Niebieski, Biały, Czarny, Zielony, Niebieski.
  4. Szybka informacja zwrotna – Niebieski, Czarny, Zielony, Niebieski.
  5. Planowanie strategiczne – Niebieski, Żółty, Czarny, Biały, Niebieski, Zielony, Błękitny.
  6. Usprawnianie procesów – Niebieski, Biały, Biały (opinie innych uczestników), Żółty, Czarny, Zielony, Czerwony, Niebieski.
  7. Rozwiązywanie problemów – Niebieski, Biały, Zielony, Czerwony, Żółty, Czarny, Zielony, Niebieski.
  8. Przegląd wyników – Niebieski, Czerwony, Biały, Żółty, Czarny, Zielony, Czerwony, Niebieski.

Metoda ta nadaje się zarówno do dyskusji w grupie, jak i do pracy indywidualnej. Jego zaletą jest to, że można wywrócić do góry nogami zwykły tok myślenia i wyprowadzić z równowagi najbardziej nieśmiałych członków zespołu.

8 pomysłów na biznes 

Sklep internetowy jako pomysł na biznes

Sprzedaż w internecie przeżywa obecnie okres gwałtownego rozwoju, a najpopularniejszym rodzajem startupu jest sklep internetowy. Demonstracja i sprzedaż towarów odbywa się na stronie internetowej sklepu, a następnie są one dostarczane do klientów za pośrednictwem firm kurierskich lub poczty. Zakupy w sieci stają się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród osób w wieku 25- 50, a ci, którzy zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży dowolnych towarów w sieci, mają przed sobą najbardziej zachęcające perspektywy, tym bardziej, że taki format sprzedaży nie wymaga sklepu stacjonarnego.

Aby otworzyć sklep internetowy z odzieżą, na co masz być przygotowany: 

  • Budowanie, rozwój, optymalizacja sklepu internetowego;
  • Wynagrodzenia dla administratorów (i ewentualnie kurierów, jeśli są oni uwzględnieni w firmie);
  • Wynajem magazynu;
  • Zakup towarów i ich transport.

Street food

Innym poszukiwanym rodzajem małego biznesu jest mały stacjonarny punkt zajmujący się produkcją i sprzedażą napojów oraz dań typu fast food, przede wszystkim kanapek zamkniętych i klasycznych według autorskich receptur, kawy itp. Ten rodzaj fast foodu różni się od zwykłego kebabu i  hot-dogów wysoką jakością i szerokim asortymentem, nietypowymi składnikami i recepturami, ukierunkowaniem na miłośników zdrowego stylu życia i wegetarian.

Punkty sprzedaży takiego typu fast foodów najlepiej jest zorganizować w miejscach zatłoczonych i o dużym natężeniu ruchu: w pobliżu węzłów komunikacyjnych, dworców kolejowych, centrów handlowych i marketów, placówek oświatowych. Otwierając działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży fast foodów, zaopatrz się w kapitał początkowy w wysokości co najmniej 20 tys, zł. na wynajem powierzchni, zakup sprzętu (ogrzewane witryny, lodówki, piece, ekspresy do kawy itp.), i produktów.

Firmy outsourcingowe.

Ten rodzaj działalności polega na wykonanie zadań biznesowych zewnętrznym firmom specjalizującym się w danej branży na przykład: obsługa prawna, księgowość i zarządzanie finansami, wsparcie techniczne w zakresie IT, korzystanie z call-center w celu przyjmowania zleceń. Outsourcing jako rodzaj działalności gospodarczej jest stosunkowo nowy, a jego rynek znajduje się w fazie kształtowania.

Aby otworzyć firmę outsourcingową, potrzebny jest kapitał początkowy w wysokości 50 tys. zł. Główne koszty na pierwszym etapie są następujące:

  • Poszukiwanie, rekrutacja i opłacenie usług wykwalifikowanych specjalistów w wybranej dziedzinie;
  • wynajem biura w centrum miasta lub innej łatwo dostępnej lokalizacji, remont i zakup mebli biurowych oraz wszystkich niezbędnych do pracy rzeczy
  • koszty reklamy przedsiębiorstwa.
See also  Profesjonalna obsługa klienta: zwiększanie sukcesu Twojej firmy

W outsourcingu najważniejsza jest wysoka jakość i kompletność usług, dotrzymywanie terminów oraz odpowiedzialność za efekt. Z reguły firmy outsourcingowe nie mają jednego zatwierdzonego cennika, gdyż koszt usług jest w każdym przypadku ustalany indywidualnie i zapisywany w specjalnej umowie z klientem.

Apteka

Ludzie zawsze będą potrzebowali leków, dlatego otwarcie apteki stacjonarnej zajmującej się sprzedażą detaliczną produktów leczniczych – to całkiem obiecujący pomysł na biznes, nawet przy dużej konkurencji w tej niszy rynkowej. Najlepiej otworzyć taki biznes na osiedlach mieszkaniowych w pobliżu stacji metra i innych węzłów komunikacyjnych (dworce kolejowe, przystanki autobusowe) lub w pobliżu dużych supermarketów, wybrać format dyskontu i wynająć niewielką powierzchnię na aptekę.

Sprzedaż środków higienicznych i kosmetyków, żywności dla niemowląt, sprzętu medycznego może stać się dodatkowym źródłem dochodu.

Jeśli chodzi o kapitał początkowy, początkujący przedsiębiorca, który chce otworzyć aptekę, będzie potrzebował co najmniej 50 tys. zł. Oprócz środków finansowych, konieczne będzie:

  • Wykwalifikowany personel;
  • Lokal z pełnym wyposażeniem;
  • Nawiązanie kontaktów i dostawców.

Szkolenia, korepetycje.

Korepetycje zawsze były aktualne, nawet w najbardziej kryzysowych czasach. Nie wszystkich rodziców stać na opłacenie szkoły językowej czy specjalnych kursów. Oprócz przygotowania młodzieży szkolnej do egzaminów, istnieje również ogromna ilość szkoleń, treningów i seminariów dla dorosłych. Aby otworzyć firmę w tej dziedzinie nie muszą wydawać pieniędzy na wynajem powierzchni, itp. – Możesz tworzyć kursy online lub prowadzić indywidualne szkolenia, wynajmując odpowiednie miejsce na kilka godzin. Taki biznes wymagałby jednak inwestycji w reklamę.

Bistro.

Przedsiębiorstwo użyteczności publicznej w formie stołówki miejskiej jest biznesem droższym i bardziej skomplikowanym niż placówka typu fast food, ale w dłuższej perspektywie jest znacznie bardziej opłacalne. Stołówki typu bistro cieszą się stałym popytem wśród różnych grup osób, od studentów i pracowników okolicznych przedsiębiorstw po przejeżdżających turystów (jeśli stołówka znajduje się w centrum miasta lub w pobliżu atrakcji turystycznych). Bardzo ogromną rolę w tym biznesie odgrywa wybór miejsca: oprócz udanej lokalizacji, musi ono spełniać szereg wymagań technicznych, higienicznych i innych.

Kapitał początkowy wymagany do otwarcia stołówki będzie wynosił 50 tys. zł. Te pieniądze są potrzebne na:

  • Wynajem lokalu, remont, dekorowanie pomieszczeń dla gości;
  • Rekrutacja, szkolenia, płace pracowników;
  • Zakup i instalacja niezbędnego sprzętu i mebli.

Narciarstwo, pływanie, nurkowanie, instruktor fitness 

Zostań instruktorem i ucz innych za pieniądze. To doskonały pomysł na biznes! Na przykład, nauka jazdy na nartach kosztuje około 1 godziny. 50 PLN Podobne stawki obowiązują w przypadku nauki pływania, nauki gry w tenisa, jazdy konnej itp. Możesz również organizować obozy, zajęcia grupowe i zatrudniać dodatkowe osoby, dzięki czemu będziesz mógł rozwijać swój biznes i zwiększać zyski.

Posiłki dietetyczne. 

Oczywiście każdy marzy o tym, aby na jego stole codziennie lub przy specjalnych okazjach pojawiały się wyłącznie pyszne, domowe posiłki. Niestety, pragnienia nie zawsze idą w parze z umiejętnościami, więc w tym momencie możesz wkroczyć i zaoferować swoje usługi i gotować na zamówienie.

Usługi zdrowotne z dojazdem. 

Ostatnio dość popularnym jest stosowanie suplmenetów diety i nie tylko. Wlewy witaminowe są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które chcą polepszyć stan swojego zdrowia. Nowym pomysłem na biznes jest otwarcie biznesu, który proponuje klientom kroplówki witaminowe bądź odtrucie alkoholowe z dojazdem do domu. Mając wykształcenie medyczne – dany biznes może przynieć dobre zyski jego właścicielom.

[Ocen: 1 Ilość Ocen: 5]