Spis treści
Możesz oszczędzać na czarną godzinę, ale nie możesz w ten sposób zwiększyć swojego kapitału. Prawdziwe pieniądze można zarobić tylko na właściwych inwestycjach. W co możesz zainwestować swoje oszczędności i jak duże jest ryzyko?
Aby inwestować, nie potrzebujesz dużej kwoty, wystarczy tak naprawde – mala suma pieniędzy, trochę wiedzy i odrobinę szczęścia. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o inwestowaniu.
Co to jest inwestowanie – definicja
Inwestowanie to alokacja kapitału w konkretne przedsięwzięcie biznesowe mająca na celu uzyskanie dodatkowego dochodu lub zysku. Przez przedsięwzięcie rozumiemy każdą firmę, projekt lub nieruchomość, zarówno bezpośrednio związaną z inwestorem, jak i należącą do kogoś innego. Podstawowym celem każdej firmy jest osiąganie zysków. Przedsiębiorca rozpoczyna działalność gospodarczą w celu stworzenia produktu lub usługi, którą będzie mógł sprzedać konsumentom, innym firmom lub za granicę. Inwestowanie oznacza dostarczenie kapitału (pieniędzy) do firmy, która może go wykorzystać do realizacji swoich pomysłów i planów biznesowych.
Kiedy nie należy inwestować?
Wiedza na temat, kiedy NIE należy inwestować, jest pierwszym krokiem do sukcesu.
Po pierwsze, nie można inwestować, jeżeli:
- Jesteś zadłużony – zazwyczaj oznacza to, że masz dużo kredytów, pożyczek i mało pieniędzy. Oczywiście nie mam tu na myśli sytuacji, gdy masz kredyt hipoteczny z wpłatą 5 000 zł, ale Twoje dochody przekraczają 15 000 zł, czy sytuacji, gdy jesteś zadłużony, np. kupując odkurzacz na raty. Jest to sytuacja, w której Twój dług jest dla Ciebie faktycznie obciążeniem. W takim przypadku należy najpierw zastanowić się jak pozbyć się tego ciężaru, a sposobem na pozbycie się go NIE powinno być inwestowanie na giełdzie.
- Działasz pod wpływem swoich emocji – niezależnie od tego, czy są one pozytywne, czy negatywne. Mam tu na myśli również najczęstsze stany emocjonalne. W przyszłym tygodniu bierzesz ślub lub masz narodziny dziecka, a może jesteś pogrążony w żałobie. Być może masz poważne problemy rodzinne lub zdrowotne. Silne emocje związane z wydarzeniami życiowymi mogą wpływać na Twój osąd i racjonalność.
Sprawdzone metody inwestowania
Istnieje wiele sposobów na inwestowanie wolnego kapitału. Jedne są mniej, inne bardziej skuteczne. Poznaj sprawdzone metody inwestowania:
- Konto oszczędnościowe to podstawowe narzędzie, które pozwala na inwestowanie pieniędzy. Pozwala on na inwestowanie pieniędzy online. Możesz samodzielnie dokonywać przelewów lub ustawić zlecenie stałe. Wadą konta oszczędnościowego jest niskie oprocentowanie.
- Lokata – ma stosunkowo niskie oprocentowanie, ale wyższe niż konto oszczędnościowe. Istnieją lokaty krótkoterminowe i długoterminowe, a im dłuższy okres lokaty, tym wyższy zysk.
- Fundusze inwestycyjne – polecane są dla osób, które nie mają doświadczenia ani wiedzy na temat inwestowania pieniędzy. W tym przypadku specjaliści funduszu zbierają kapitał od inwestorów w celu dalszego inwestowania. Zyski są dzielone pomiędzy właściciela pieniędzy i inwestora. Największą wadą funduszy inwestycyjnych jest to, że powiernik nie dba o zysk czy bezpieczeństwo klienta, tylko o inwestycję, więc będzie kontynuował inwestycję, nawet jeśli spowoduje to utratę kapitału.
- Obligacje – emitenci obligacji zobowiązują się do wykupu swoich obligacji w określonym czasie i na określonych warunkach. Obligacje są emitowane przez określone podmioty, w tym banki, osoby prawne, gminy.
Gdzie inwestować pieniądze?
- Giełda Papierów Wartościowych – Jeśli liczysz na duży zysk, sprawdź możliwości inwestowania na giełdzie. Będziesz potrzebował do tego wiedzy, ponieważ bez niej możesz więcej stracić niż zyskać. Na giełdzie można kupić akcje firm lub obligacje skarbowe. Aby rozpocząć inwestowanie na giełdzie, należy najpierw otworzyć rachunek inwestycyjny.
- Nieruchomości – Inwestowanie w nieruchomości jest bezpiecznym sposobem na pozyskanie kapitału i pozwala na uzyskanie stabilnego, długoterminowego dochodu. W dłuższej perspektywie możesz oczekiwać, że wartość Twojego mieszkania lub domu wzrośnie, a Ty możesz osiągnąć duży zysk, odsprzedając je. Jest to opcja przeznaczona dla osób, które dysponują dużym kapitałem, a także wiedzą i doświadczeniem w zakupie nieruchomości.
Czy inwestowanie pieniędzy wiąże się z dużym ryzykiem?
Niestety, tak – ryzyko jest nieodłącznym elementem inwestowania. Ryzyko oznacza maksymalną potencjalną stratę, jaką można ponieść na danej inwestycji. Z drugiej strony, im wyższy poziom ryzyka, tym wyższy potencjalny zysk z inwestycji.
- Bez ryzyka (rachunki bankowe, lokaty bankowe, obligacje skarbowe),
- Niskie ryzyko (obligacje korporacyjne, fundusze rynku pieniężnego, fundusze obligacji) – ryzyko wynosi zaledwie kilka procent,
- Średnie ryzyko (fundusze zrównoważone) – możliwe straty mogą wynieść ok. 20-30 proc. w długim okresie, ale można wycofać się z inwestycji wcześniej, aby zminimalizować straty,
- Wysokie ryzyko (fundusze kapitałowe, inwestycje kapitałowe) – musisz liczyć się z utratą znacznej części kapitału w krótkim czasie, jak również z utratą całego kapitału w przypadku bankructwa firmy.
Inwestowanie pieniędzy jest bezpieczne tylko wtedy, gdy wiesz, jak zarządzać ryzykiem. Bo w każdym przypadku ryzykiem można i należy zarządzać tak, aby świadomie i skutecznie je minimalizować. Jednak ryzyka nigdy nie da się całkowicie wyeliminować – zawsze będzie ono towarzyszyć każdej inwestycji.
Plan działania dla początkującego inwestora
Sprawdź, ile masz pieniędzy
Policz wszystkie pieniądze, które odłożyłeś. Następnie odłóż na bok poduszkę bezpieczeństwa. W zależności od wykonywanego zawodu, powinno to być od 3 do 9 miesięcy pensji lub wydatków. Jeśli masz pracę na pełny etat i miesięczne wynagrodzenie, ryzyko utraty dochodu jest znacznie niższe niż w przypadku freelancera. Te pieniądze powinny być bardzo bezpieczne i bardzo płynne. Nie muszą to być pieniądze przeznaczone na aktywne inwestycje. Interesują Cię minimalne prowizje i możliwość szybkiego wyjścia. Terminy te blokują możliwość częstych zmian w portfelu, ale doskonale charakteryzują sposób zarządzania poduszką bezpieczeństwa.
Ważne jest, abyś nie angażował się w inne, bardziej ryzykowne inwestycje. Dopóki wartość wszystkich Twoich oszczędności nie przekroczy oczekiwanej poduszki powietrznej, nie powinieneś jeszcze interesować się bardziej agresywnym inwestowaniem.
Przygotuj plan działania
Oczywiście, inwestujemy, aby zarabiać pieniądze, ale trzeba wziąć pod uwagę, co można stracić. Nie ma czegoś takiego jak pewny zysk bez ryzyka. Należy więc mieć nadzieję na najlepsze, ale przygotować się na najgorsze. W ten sposób będziesz miał o wiele mniej problemów z inwestycjami. Aby dobrze zapiąć pasy inwestycyjne, trzeba najpierw wiedzieć, ile maksymalnie można stracić i nie dać się złamać psychicznie.
Musisz wyrazić swój próg bólu w procentach. Zapomnij o wartościach nominalnych! Oczywiście, nie ma jednej uniwersalnej wartości, ponieważ każdy inwestor jest inny. Każdy z nas ma inne podejście do ryzyka, inne fundusze do dyspozycji, inny horyzont, inne strategie itd. Jeśli jednak nie wiesz jak to zrobić, możesz przyjąć swój próg bólu jako przybliżony punkt wyjścia: “(100% – Twój wiek) / 2”. To znaczy, jeśli masz 50 lat, twój próg bólu wynosiłby 25%, a jeśli masz 30 lat, wynosiłby 35%.
Monitoruj swoje inwestycje raz w tygodniu
Kiedy wszystko jest już gotowe, nie zapomnij o regularnym monitorowaniu swoich inwestycji. Ale nie przesadzaj. Jedna godzina tygodniowo naprawdę wystarczy, aby zacząć podejmować dobre i odpowiedzialne decyzje.