Kto to jest freelancer?

Czy praca na pełen etat zaczyna Cię denerwować? Już od dłuższego czasu myślisz o rozpoczęciu czegoś nowego, aby nie siedzieć przy biurku i robić ciągle tych samych rzeczy? Freelancing może być dobrym rozwiązaniem dla Ciebie – dowiedz się więcej, kto to jest freelancer i gdzie szukać zlecenia.

Freelancer – kto to jest?

Freelancer- osoba, która nie jest zatrudniona w żadnej firmie na stałe. Freelancer realizuje zlecenia na podstawie umowy o dzieło lub na podstawie działalności gospodarczej. Praca freelancera to nie nie tylko dowolne godziny pracy, ale również swoboda w wyborze miejsca pracy: na wsi lub w kawiarni, a nawet można zostać w domu i wykonywać swoje zlecenia bez wstawania z łóżka. 

Zawody dla freelancerów

Oto kilka przykładów najbardziej popularnych zawodów dla freelancera;

  • copywriter,
  • dziennikarz,
  • projektant graficzny,
  • tłumacz,
  • fotograf,
  • psycholog,
  • couch,
  • trener personalny,
  • programista.

Każdy, kto chce pracować jako freelancer w przestawionych wyżej zawodach, musi porządnie się w nich wyspecjalizować. Ułatwi mu to znalezienie zleceń i uzyskanie za nie wysokiego wynagrodzenia. Ponadto, warto mieć swoje portfolio, aby zainteresować potencjalnych klientów do współpracy. 

Gdzie szukać zlecenia?

Jako freelancer, możesz szukać zleceń na własną rękę lub skorzystać z serwisów. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych z nich.

Fiverr

Fiverr jest międzynarodową platformą dla freelancerów, gdzie w bardzo łatwy sposób można znaleźć zlecenia z całego świata, ale trzeba znać w miarę dobrze angielski.

Useme

Useme to kolejna platforma, która ułatwia freelancerom znalezienie pracy. Dostępne są tu oferty pracy z Polski, więc serwis będzie dobrym wyborem dla osób, które mają problemy z językami obcymi.

See also  Jak założyć sklep internetowy?

Co muszę wiedzieć zanim zdecyduję się na freelancing?

Zanim zdecydujesz się rzucić pracę na etacie i przejść na freelancing, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy. Po pierwsze, początku są trudne – jak wszędzie. Jako freelancer możesz robić co chcesz, kiedy chcesz, co oczywiście jest jedną z głównych zalet tej pracy. Nikt nie siedzi nad twoją głową i nie mówi ci, jak masz wykonywać swoją pracę. Warto zaznaczyć, że jako freelancer możesz wybierać zlecenia, które przypadną Ci do gustu. Oczywiście tak to wygląda w teorii – w praktyce okazuje się, że jest nieco inaczej.

Rozpoczynając przygodę z freelancingiem, niestety nie masz czasu a nie możliwości żeby przebierać w klientach. Zleceń jest mało, a freelancerów jest nieco więcej, więc na początku póki nie masz jeszcze stałych klientów i nikt Cię nie zna, nie ma opcji wyboru zleceń, które najbardziej przypadną Ci do gustu. Najpierw musisz zbudować swoją markę i pokazać się – najlepszym sposobem na to są zadowoleni klienci, a dopiero później będziesz mógł wybierać i decydować.

Pierwszy klient, co robić? powinieneś oczywiście go wysłuchać, ponieważ “klient ma zawsze rację”. Często mogą się trafić trudni klienci, ale pamiętaj, nie masz prawa wyjaśniać, kto jest specjalistą – w końcu to klient wie “najlepiej”, jak wykonać zadanie. Oczywiście możesz zarezerwować i szukać dalej,  jednak nie ma się pewności, że szybko znajdziesz kolejnego.

Dlaczego firmy marzą aby zatrudnić freelancera?

Taka forma współpracy jest korzystna dla obu stron. Freelancer ma możliwość samodzielnej pracy – nikt go nie pilnuje, z drugiej strony, firmy zatrudniające freelancerów nie ponoszą az dużych kosztów związanych z utrzymaniem takich pracowników. Nie muszą przecież opłacać składek ZUS – zatrudniając freelancera na umowę o dzieło. Dodatkowo, freelancer ma możliwość wystawienia faktury lub może rozliczyć swoich klientów na podstawie useme. 

See also  Trudny klient - kim jest, jak z nim radzić?

Plusy i minusy pracy jako freelancer

Zalety pracy jako freelancer:

  1. Elastyczność czasu pracy. Jest to z pewnością jedna z pierwszych korzyści, która przychodzi na myśl, jeśli chodzi o pracę freelancera. Po pierwsze, jesteśmy rozliczani albo za efekt pracy wykonanej w określonym czasie, albo po prostu za godzinę pracy. W obu przypadkach klienta nie interesuje, ile godzin pracujemy. Możesz więc pracować jednego dnia kilka godzin dłużej, a następnego mieć cały dzień wolny.
  2. Dowolność miejsca, w którym pracujesz. Ta zaleta często pokrywa się z korzyściami płynącymi z pracy zdalnej. Ponieważ sam jesteś sobie sterem, żeglarzem i okrętem, to ty decydujesz kiedy pracować, i gdzie. Nie ma więc problemu, aby pracować w kawiarni, w domu, na wakacjach. Nawet nie musisz wychodzić z domu, aby się spotkać z klientami, wykorzystaj Skype lub Google Hangouts.
  3. Swoboda wyboru. Jeśli pracujesz jako freelancer, teoretycznie zawsze masz możliwość odrzucenia projektu, który Ci nie odpowiada. 
  4. Potencjalnie wyższe stawki niż w na etacie. Firma, w której pracujesz, często dostaje za Swoją pracę znacznie więcej pieniędzy niż Ty (zwłaszcza jeśli ma zagranicznych klientów). Jeśli jesteś freelancerem, możesz negocjować wyższe stawki z klientami. Wysokie stawki najłatwiej jest oczywiście osiągnąć pracując dla zagranicznych klientów. 

Wady pracy jako freelancer

  1. Wielu szefów zamiast jednego. Zwykle mówi się, że jeśli pracujesz dla siebie, jesteś swoim własnym szefem. U freelancerów to nie do końca to tak wygląda. Raczej odwrotnie – każdy nowy klient to Twój nowy szef. Z drugiej strony, pracując jako freelancer, masz wiele innych zalet, takich jak wybór projektów, praca w dowolnym miejscu, w dowolny, czasie/ Więc jak to zwykle bywa – coś za coś.
  2. Niepewność finansowa. Jest to jedna z wad (dotyczy to nie tylko freelancerów, ale przedsiębiorców w ogóle). Na etacie, jednak mamy stabilność. Pieniądze wpływają na nasze konto regularnie, a my nie musimy się martwić o nic. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przepływy finansowe nie są tak regularne. Dziś masz dobrze, jutro trochę gorzej. Pamiętaj również, że zarabiasz pieniądze tylko wtedy, gdy pracujesz – dlatego elastyczność czasu pracy, traktowana jako zaleta. 
  3. Musisz sam zarządzać swoim czasem. Freelancer  wymaga samodyscypliny i dobrej organizacji. Dla freelancera jest to szczególnie ważne, bo od tego zależy, czy z sukcesem wykona zlecone zadania. Nie jest to więc praca dla każdego. Wydaje mi się, że zanim zaczniesz pracować jako freelancer, warto popracować zdalnie, i dowiedzieć się czy potrafisz się dobrze zmotywować i zorganizować.
  4. Musisz sam szukać nowych klientów. Oprócz samomotywacji i organizacji, musisz także samodzielnie zabiegać o nowych klientów! To nie jest jak praca w biurze na etacie, gdzie masz projekt do zrobienia, a reszta rzeczy nie należy do twoich obowiązków. Tutaj trzeba wykazać się własną pomysłowością i determinacją. Pamiętaj też, że pracując nad projektem, jesteś swoim własnym kierownikiem projektu, analitykiem biznesowym, scrum masterem itd
See also  Czym jest Feedback w HR?

Wskazówki dla początkujących

Przede wszystkim musisz uwierzyć w siebie. Dopóki nie spróbujesz, nie będziesz w stanie stwierdzić, czy freelancing jest dla Ciebie. 

Jeśli boisz się porażek, najlepiej nawet nie podejmuj żadnych kroków, aby przejść na freelancing. Nawet po przeczytaniu niezliczonych artykułów, specjalistycznych e-booków czy poradników, nie unikniesz błędów. W rzeczywistości większość wiedzy przychodzi wraz z doświadczeniem. Jeśli popełnisz jakiś błąd, wyciągnij z niego wnioski, popraw go, jeśli to możliwe, a następnie uważaj, aby nie powtórzył się w przyszłości.

[Ocen: 1 Ilość Ocen: 5]