Biznes na wsi

Zastanawia się jak założyć własną firmę na wsi? Jeśli taki pomyśl pojawia się w Twojej głowie coraz częściej, mamy dla Ciebie kilka pomysłów na to, jaki otworzyć biznes na wsi, aby dobrze na nim zarobić. Zobacz, jak powinien wyglądać nowoczesny wiejski biznes!

Biznes na wsi – czy to dobry pomysł?

Czasami zastanawiasz się, co by było, gdybyś rzucił swoją obecną pracę i założył własną firmę? Ponadto, jeśli jesteś zmęczony życiem w mieście, połącz je z rozpoczęciem działalności na wsi. 

Jaki rodzaj działalności na wsi przyniesie wystarczające dochody, aby utrzymać siebie i swoją rodzinę? Jaki biznes otworzyć na wsi? Możliwości jest tu naprawdę dużo. Nie musisz być programistą komputerowym ani znanym dziennikarzem pracującym zdalnie, aby założyć wiejski eko-biznes! Istnieją inne rodzaje przedsiębiorstw, które dobrze sobie radzą poza dużymi obszarami miejskimi. Przedstawimy Wam kilka z nich!

Jaki biznes otworzyć na wsi?

Najpierw dokładnie zbadaj pomysły na własny biznes na wsi i zastanów się, który z nich najbardziej Ci odpowiada. Czy kochasz interakcje z innymi ludźmi i zawsze otrzymujesz komplementy za swoją gościnność? Agroturystyka może być dobrym pomysłem na wiejski mały biznes dla Ciebie. Nie musisz zaczynać od kupna lub budowy ogromnego obiektu, wystarczy małe gospodarstwo, abyś mógł zacząć. Zacznij od przysmaków na stole, wynajmij kilka pokoi,  bądź życzliwy. Brzmi dobrze? I o to właśnie chodzi!

Podejmując decyzję o tym, jaki rodzaj biznesu otworzyć na wsi, zastanów się nad swoimi mocnymi stronami i umiejętnościami. Radykalne zmiany wymagają odpowiedniego przygotowania! W przeciwnym razie, panika pojawi się zanim jeszcze spakujesz walizki i zaczniesz przenosić się na wieś. 

Zastanów się, gdzie zamierzasz otworzyć swój biznes na wsi. Jaka jest konkurencja dla Twojego nowego biznesu? Czy jest tam infrastruktura dla turystów? To są ważne pytania!

Zadbaj również o “poduszkę” finansową dla Twojego nowego biznesu w wiosce. Nie ma nic gorszego niż pośpiech w prowadzeniu własnego biznesu bez żadnych zasobów! Nie spiesz się, przeanalizuj, napisz biznesplan, działaj powoli.

See also  Jak założyć salon fryzjerski

Wieś czy miasto – biurokracja jest wszędzie

Lokalizacja, w której prowadzisz działalność gospodarczą może mieć wpływ na specyfikę Twojego produktu, ale zarówno początkowe etapy rejestracji działalności, jak i późniejsza współpraca z różnymi instytucjami, takimi jak ZUS czy US, nie różnią się ze względu na geografię – jedynie właściciele firm zlokalizowanych daleko od urzędów mają czasem problemy wynikające z odległości, gdy jakąś sprawę trzeba załatwić osobiście. Jednak większość czynności związanych z finansami, podatkami i składkami na ubezpieczenie społeczne wykonuje się online.

W tym miejscu warto powiedzieć, że choć samozatrudnienie ma wiele zalet, to nie oznacza całkowitej niezależności i wolności gospodarczej. Oprócz wyboru profilu działalności, właściciel firmy ma tak wiele obowiązków i ograniczeń prawnych, że czasami trudno jest się z nich wywiązać na czas. Ponadto, niedotrzymanie terminów w stosunku do ZUS lub organów podatkowych może prowadzić do bardzo uciążliwych kar.

Pomysły na biznes na wsi

Mobilna ekologiczna myjnia parowa

Myjnie parowe są dość nowe na rynku, ale szybko zyskują uznanie wśród polskich kierowców. Różnica w działaniu myjni parowych polega na technologii wykorzystania do mycia suchej pary wodnej pod wysokim ciśnieniem, a nie wody, jak w przypadku tradycyjnych myjni.

Dzięki tej technologii mamy: uproszczoną procedurę autoryzacji na korzystanie z tych urządzeń, niższe koszty instalacji, tańszą eksploatację urządzeń. Sucha para pod wysokim ciśnieniem umożliwia czyszczenie na sucho i dokładniejszą penetrację wszystkich zakamarków. Bardzo ceniony jest fakt, że urządzenia te są w pełni mobilne i nie wymagają specjalnego sprzętu do transportu.

Pomyśl tylko, ile czasu i pieniędzy możemy zaoszczędzić klientowi, zapewniając mu dostęp z urządzeniem do wskazanej przez niego lokalizacji?

Planując tego typu działalność, należy pamiętać o niewątpliwym elemencie ekologicznym i bardzo dużych oszczędnościach na wodzie i środkach chemicznych. Koszty rozpoczęcia działalności to około 30 tys. zł, nie licząc samochodu.

Jak otworzyć domowe przedszkole?

W Polsce rodzice małych dzieci od lat borykają się z problemem przepełnionych przedszkoli. Coraz częściej ich celem stają się tzw. klubiki dziecięce oraz opieka nad maluchami w domach prywatnych. Pomysł ten może być niezwykle przydatny na wsiach i w małych miasteczkach. Tam, gdzie gmin nie stać na budowę dodatkowych przedszkole, mamy szansę i potencjał w tego typu biznesie.

See also  Techniki Negocjacji - wyjaśnienie, przykłady

Przedszkole w domu występuje w roli zastępczej dla przedszkola publicznego. Obiekty takie, ze względu na swoją funkcjonalność, gwarantują bardziej domową atmosferę, co często jest ważne dla rodziców. Liczba dzieci przebywających pod opieką jest zazwyczaj znacznie mniejsza niż w tradycyjnej placówce, co również gwarantuje większy spokój i szybszą adaptację dziecka.

Małe domowe żłobki, ze względu na swoją specyfikę, są bardziej elastyczne i łatwiej je dostosować do potrzeb zarówno dziecka, jak i rodziców. Łatwiej jest je dostosować do godzin otwarcia lub indywidualnego programu rozwoju dziecka.

Istotną różnicą jest nazwa takiego miejsca dla dzieci. Cóż, inne wymagania, zwykle bardziej rygorystyczne, muszą być spełnione, gdy są nazywane “przedszkole”, a inne, mniej rygorystyczne, gdy są nazywane “klubem”.

Meble na Zamówienie

Polska jest jednym z największych krajów produkujących meble. Jednak w polskich domach wciąż pełno jest starych mebli, które mają po 30 lat. Ciekawą opcją dla osób, które mieszkają na wsi i lubią pracować z drewnem jest produkcja mebli na zamówienie.

Jedną z opcji jest wykonanie mebli na wymiar. Klientami są zazwyczaj właściciele nowych mieszkań oraz osoby, które przeprowadzają w swoich mieszkaniach generalne remonty. Największą popularnością cieszą się meble kuchenne i łazienkowe oraz szafy z drzwiami przesuwnymi. Drugim rozwiązaniem jest stworzenie standardowych produktów: szaf, szafek, komód, stołów, krzeseł i pachołków. Ceny w tym przypadku będą niższe, ale może być łatwiej znaleźć klientów. Koszty inwestycji zależą od jakości urządzeń, które trzeba kupić. Cena za metr szafek kuchennych zależy od użytego materiału.

Dom weselny

Branża ślubna bardzo się rozwija. W niektórych przypadkach domy weselne dokonują rezerwacji z dwuletnim wyprzedzeniem. Dlaczego warto otworzyć dom weselny w miejscowości wiejskiej? Przede wszystkim dlatego, że na wsi nie ma konkurencji ze strony miejskich restauracji i hoteli. Drugim powodem jest to, że łatwiej jest stworzyć bardzo atrakcyjne środowisko na wsi.

Na przykład obok domu weselnego można urządzić prawdziwe mini-zoo oraz park linowy. 

Usługi garncarskie 

Tradycyjną ceramika będą zawsze się interesowali . Wyroby z gliny mogą być używane zarówno do użytku codziennego, jak i do celów dekoracyjnych. Istnieje wiele przedmiotów, które mogą być wykonane z ceramiki, takich jak filiżanki, kubki, talerze, itp. Można również wykonać okolicznościowe pamiątki dla turystów lub ozdobną zastawę stołową. Możesz sprzedawać wykonane przez siebie przedmioty bezpośrednio w swoim warsztacie na pobliskim targu. Możesz również spróbować sprzedawać swoje produkty w sklepach z pamiątkami lub w Internecie. Dużą popularnością cieszą się przedmioty z charakterystycznym lokalnym lub regionalnym wzornictwem.

See also  Jak sprzedawać? Poznaj zasady sprzedaży

Zbiór ziół i roślin

Na polach i łąkach, w lasach i ogrodach rosną rośliny, które w całości lub w części mogą być wykorzystywane do celów leczniczych. Można zbierać rośliny takie jak mniszek lekarski, czarny bez, korę dębu, kasztany, walerianę, kwiaty lipy i wiele innych. Zanim zaczniesz zbierać zioła, musisz wiedzieć jak je rozpoznać, kiedy je zbierać, jak je przechowywać i do czego służą. Można również znaleźć małe firmy, które specjalizują się w ziołolecznictwie. Można również znaleźć małe specjalistyczne firmy, które zazwyczaj są zainteresowane tylko niektórymi rodzajami surowców. Jest to świetna okazja do zarobku dla kogoś, kto kocha przyrodę, zna rośliny i ich właściwości, wie kiedy je zbierać, a także lubi spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu.

Pomysł na biznes na wsi? A może franczyza?

Nie będziemy tu mówić o łamaniu praw autorskich – namawiamy nie do kradzieży pomysłów, ale do korzystania z pomysłów, które zostały już wdrożone, przetestowane, a ponadto przynoszą wysokie zyski, bo dotyczą firm i marek znanych i funkcjonujących na rynku od dawna.

Franczyza może być bardzo dochodowym biznesem prowadzonym na terenach wiejskich.  Zgodnie z Europejskim Kodeksem Etycznym Franczyzy jest to współpraca pomiędzy franczyzodawcą a franczyzobiorcą, polegająca na sprzedaży usług, towarów lub technologii. Współpraca ta jest ściśle określona w umowie. Obie strony umowy pozostają ekonomicznie niezależne – nie są partnerami. W ramach umowy franczyzobiorca nabywa szereg praw związanych ze sprzedażą, ale ma również zobowiązania wobec franczyzodawcy. Przede wszystkim trzeba wnieść wkład własny, zachować poufność produktów, regularnie spłacać raty franczyzodawcy i ściśle przestrzegać standardów sieci.

Sklepy sieciowe są wysoce zalecane dla tych, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą umowy franczyzy w obszarach wiejskich. Sprawdzone marki, z których wiele sprzedaje produkty wytwarzane specjalnie dla sieci, oferują towary w tak atrakcyjnych cenach, że mieszkańcy wsi nie muszą jeździć do miejskich centrów handlowych po artykuły spożywcze czy przemysłowe.

[Ocen: 2 Ilość Ocen: 4.5]