Spis treści
Zaangażowanie w zrównoważony rozwój, kultura miejsca pracy oraz zaangażowanie w różnorodność i integrację, a także ogólny etos dotyczący ryzyka i praktyk korporacyjnych. Ład środowiskowy, społeczny i korporacyjny (ESG) to strategiczne ramy identyfikacji, oceny i realizacji celów i działań organizacyjnych. Jest to koncepcja organizacyjna, która zyskała na znaczeniu, szczególnie dla świadomych społecznie inwestorów, którzy poszukują spółek o wysokim ratingu lub wyniku ESG.
Trzy główne filary ESG są następujące:
- Zaangażowanie w ochronę środowiska: Obejmuje wszystkie aspekty zaangażowania organizacji w zrównoważony rozwój i jego wpływ na środowisko, takie jak emisja dwutlenku węgla i ślad węglowy, zużycie energii, produkcja odpadów i odpowiedzialność za środowisko.
- Wewnętrzna kultura pracy firmy, retencja pracowników, różnorodność, warunki pracy oraz zdrowie i bezpieczeństwo pracowników są objęte zobowiązaniem społecznym. Firmy z zadowolonymi pracownikami osiągają lepsze wyniki i są uważane za lepsze inwestycje.
- Ład korporacyjny odnosi się do zaangażowania firmy w dobre zarządzanie, które obejmuje zgodność, wewnętrzną kulturę korporacyjną, wskaźniki wynagrodzeń, etos firmy oraz przejrzystość i odpowiedzialność przywództwa. Inwestorów przyciągają firmy, które są zaangażowane w sprawiedliwość i równość w miejscu pracy i które mogą dostosować się do zmieniających się przepisów i regulacji.
Znaczenie inicjatyw środowiskowych Państwa przedsiębiorstwa będzie rosło wraz z nasilaniem się skutków zmian klimatu. W przyszłości, w której zasoby te mogą być ograniczone w niektórych lokalizacjach, oczekuje się, że firmy, które mądrzej wykorzystują zasoby, będą działać lepiej. Zasoby te obejmują wodę, węgiel, ropę naftową i energię. Podobnie jak obecność firmy w mediach społecznościowych jest ważniejsza niż kiedykolwiek w czasach, gdy jeden tweet może zrujnować reputację całej marki lub firmy. Zdecydowane zaangażowanie w dobre zarządzanie i zgodność z przepisami będzie miało zasadnicze znaczenie dla utrzymania działalności i działalności firmy, ponieważ pojawiają się dodatkowe zasady i przepisy dotyczące technologii, w szczególności RODO.
Czym są ratingi MSCI ESG?
Ratingi MSCI ESG to dogłębna ocena długoterminowego przestrzegania przez spółkę zasad ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego (ESG) oraz społecznie odpowiedzialnego inwestowania (SRI). Ratingi MSCI ESG są szczególnie związane z ekspozycją spółki na istotne finansowo ryzyko ESG.
Inwestowanie ESG i SRI przywiązuje dużą wagę do korzystnego wpływu firmy na lokalną społeczność, środowisko i społeczeństwo. Społecznie odpowiedzialni inwestorzy mogą filtrować możliwe inwestycje, aby dopasować je do swoich celów inwestycyjnych i wartości, oceniając spółki zgodnie z kryteriami ESG.
Najważniejsze wnioski
- Odporność spółki na długoterminowe, istotne finansowo ryzyka ESG (środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny) mierzy się za pomocą ratingów MSCI ESG.
- Inwestowanie ESG rozwinęło się w wpływowe i znaczące podejście inwestycyjne, głównie oparte na wartościach odpowiedzialności korporacyjnej i odpowiedzialności społecznej.
- Ratingi ESG MSCI klasyfikują potencjalne inwestycje w skali od AAA (liderzy) do CCC i zapewniają oceny dla każdej z trzech cech ESG (maruderzy).
Wyjaśnienie kryteriów środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG)
Inwestycje ESG zyskały popularność w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Według US SIF: The Forum for Sustainable and Responsible Investment, w 2020 r. ponad 17 bilionów dolarów w profesjonalnie zarządzanych aktywach, czyli ponad jedna trzecia wszystkich zarządzanych aktywów, było przechowywanych w zrównoważonych aktywach. Ze względu na rosnące zapotrzebowanie na inwestycje ESG, dostawcy danych opracowali szereg kryteriów scoringowych, które można wykorzystać do uszeregowania i oceny potencjalnych inwestycji ESG. Umożliwiło to świadomym społecznie inwestorom dokonywanie lepszych wyborów przy wyborze firm, funduszy ETF lub funduszy inwestycyjnych, które należy dodać do swoich portfeli.
Wraz z MSCI wiele innych instytucji finansowych stworzyło własne modele scoringowe ESG, w tym Russell Investments i Standard & Poors (S&P).
ESG jest podzielone na trzy podstawowe komponenty według ratingów MSCI: ład korporacyjny, odpowiedzialność społeczna i środowisko.
- Kluczowe tematy w wymiarze środowiskowym obejmują:
- czynnik zmiany klimatu
- Sposób, w jaki firma wykorzystuje “kapitał naturalny” (taki jak różnorodność biologiczna i pozyskiwanie surowców)
- Wykorzystanie zielonych technologii i energii odnawialnej do zarządzania zanieczyszczeniami i odpadami
- zdrowie, bezpieczeństwo i rozwój kapitału ludzkiego
- Bezpieczeństwo konsumentów i produktów
- Interakcje społeczne w społeczności
- Jeśli chodzi o zarządzanie:
- przywództwo korporacyjne Obiektywizm i odpowiedzialność
- etyka i otwartość
Jak działają ratingi MSCI ESG?
Aby stworzyć intuicyjną ocenę opartą na literach, która jest podobna do ocen kredytowych z literami dostarczanymi przez agencje ratingowe, wyniki oparte na poszczególnych zmiennych są łączone, ważone i skalowane do odpowiedniego sektora przemysłu.
“Lider” (w rankingu AAA i AA) MSCI oznacza firmę, która znajduje się w czołówce swojego sektora pod względem radzenia sobie z najważniejszymi zagrożeniami i możliwościami ESG. “Maruder” (w rankingu B lub CCC) pozostaje w tyle za swoim sektorem ze względu na wysoką ekspozycję i niezdolność do radzenia sobie ze znaczącym ryzykiem ESG, podczas gdy “przeciętne” (rating A, BBB lub BB) korporacje charakteryzują się mieszanymi lub niewyjątkowymi osiągnięciami w zarządzaniu ryzykiem i możliwościami ESG w porównaniu z innymi firmami z branży.
Wynik i ocena ESG
Firmy zewnętrzne posiadające własną metodologię identyfikacji ratingu ESG firmy obliczają wyniki ESG. Obecnie nie ma standardowej metody uzyskania ratingu ESG firmy, a różne firmy mają swoje własne metody. Ponieważ zapewniają one kompleksowy obraz wyników firmy w tych trzech kategoriach, wyniki i oceny ESG są znaczące.
Ratingi te pomagają obecnym lub potencjalnym inwestorom, a nawet mogą pomóc rządom w podjęciu decyzji, czy chcą, aby firma działała w ich granicach. Zrównoważony rozwój firmy, zadowolenie pracowników oraz ogólna produktywność i rentowność korelują z wyższym wynikiem ESG, podobnie jak poprawa warunków pracy. Wyniki ESG są zazwyczaj skalowane od 0 do 100, przy czym wszystko powyżej 70 jest uważane za “dobre” ESG, a wszystko poniżej 50 za “słabe” oceny. Jednak niektóre systemy używają skali ocen opartej na literach, gdzie A jest najwyższa, a C najniższa.
Inwestowanie i analiza ESG
Przeprowadzenie analizy ESG dla Twojej firmy może pomóc wykazać inwestorom, że Twoja firma jest warta ich czasu i pieniędzy, ponieważ ESG stało się znaczącym elementem procesu inwestycyjnego dla firm. Fundusze ETF, które śledzą ratingi ESG, zostały udostępnione przez firmy maklerskie i towarzystwa funduszy inwestycyjnych w odpowiedzi na zwiększoną koncentrację inwestorów na ogólnych wartościach spółek, w które inwestują.
Impact investing, zrównoważone inwestowanie, odpowiedzialne inwestowanie lub społecznie odpowiedzialne inwestowanie to inne nazwy inwestowania ESG (SRI). Inwestorzy ESG starają się inwestować w firmy, które cenią przejrzystość, zrównoważony rozwój i pozytywne środowisko pracy. Inwestorzy ci nie mają dobrego zdania o firmach, które mają szkodliwy wpływ na środowisko, odpowiedzialność społeczną lub ład korporacyjny, jako mądrą inwestycję długoterminową.
Przykład ratingów MSCI ESG
Posłużmy się Tesla, Inc., producentem pojazdów elektrycznych, aby pokazać, w jaki sposób inwestorzy mogą korzystać z ratingów MSCI ESG (TSLA). Firma otrzymuje ogólną ocenę “A”, co plasuje ją powyżej mediany 41 spółek z sektora motoryzacyjnego ocenianych przez MSCI. Analiza wyniku Tesli pokazuje, że działa ona wyjątkowo w obszarach ładu korporacyjnego i zagrożeń środowiskowych, mając rozsądnie niski ślad węglowy przy jednoczesnym stosowaniu i finansowaniu zielonych technologii. Firma otrzymuje średnią ocenę za jakość i bezpieczeństwo produktu. Jednak dyrektor generalny Elon Musk publicznie wyraził swoje zaangażowanie w poprawę bezpieczeństwa zarówno kierowców, jak i osób postronnych. Firma wcześniej trafiła na pierwsze strony gazet z powodu wybuchów akumulatorów, niekorzystnych ocen testów zderzeniowych i wypadków z udziałem funkcji “autopilota” samojezdnych.
Klasa MSCI ESG Tesli jest znacznie obniżona przez poniżej średniej oceny jakości i bezpieczeństwa produktów. Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) oskarżyła Teslę o zaniedbanie bezpieczeństwa kierowców, nazywając niektóre funkcje Autopilota “całkowicie niewystarczającymi” i powołując się na Autopilota jako prawdopodobną przyczynę kilku śmiertelnych wypadków z udziałem samochodów Tesli. Wiadomo, że akumulatory w samochodach samoistnie się zapalają.
Należy zauważyć, że pomimo otrzymania jedynie ” średniej” oceny, tylko jedna firma z sektora motoryzacyjnego (która obejmuje zarówno pojazdy, jak i części samochodowe) ma obecnie tytuł “lidera” w ratingach ESG MSCI: Valeo SE we Francji.
Co dobry wynik ESG oznacza dla biznesu?
Przejście na technologie inteligentnych budynków w celu zminimalizowania odpadów i zwiększenia wydajności jest znaczącym krokiem dla organizacji próbujących poprawić swoją ocenę ESG. Automatyzacja oświetlenia, zarządzanie klimatem i monitorowanie budynków są łatwiejsze dzięki technologiom inteligentnego budynku. Zapewniając pracownikom komfortowe otoczenie, inteligentna technologia może zarządzać zużyciem energii w budynku, jednocześnie zmniejszając potencjalne straty poprzez zmianę oświetlenia lub temperatury w obszarach, które nie są używane. Dzięki zastosowaniu czujników do powiadamiania pracowników, gdy coś się zepsuje lub wymaga naprawy, wykrywania problemów w budynku i zwiększania zrównoważonego rozwoju, automatyzacja konserwacji budynku może pomóc w oszczędzaniu odpadów.
Oprócz silnego zaangażowania na rzecz swoich pracowników, firmy o wysokich ocenach ESG zapewniają również uczciwe procedury w miejscu pracy, cenią różnorodność i równość oraz wspierają środowisko, w którym każdy jest mile widziany i doceniany. Wiąże się to również z zapewnieniem bezpiecznego środowiska pracy, dodatków pracowniczych i silnego zaangażowania w ogólne samopoczucie pracowników. Reputacja Twojej firmy zależy nie tylko od kontaktów z klientami i konsumentami na zewnątrz, ale także od tego, jak zadowoleni są Twoi pracownicy z pracy. Ponieważ wykazano, że szczęśliwi pracownicy pracują ciężej i bardziej produktywnie, może to zwiększyć retencję pracowników, rekrutację, a nawet produkcję.
Co zły wynik ESG oznacza dla biznesu?
W skali ratingu ESG firmy o słabym zrównoważonym rozwoju lub dużym śladzie węglowym często otrzymują niższe oceny. Firmy te mają doświadczenie w energochłonnych operacjach i procedurach i zmagają się z ich całkowitym wpływem na środowisko. Często brakuje automatyzacji, zgodność jest niewystarczająca lub stanowi absolutne minimum, a czasami występują niebezpieczne lub niebezpieczne warunki pracy. Firmy te odczują znaczną rotację pracowników, niskie wskaźniki retencji pracowników i niski poziom zadowolenia pracowników.
Często brakuje przejrzystości w stosunku do pracowników i inwestorów w organizacjach o niskich wynikach ESG, czasami nawet posuwając się do ukrywania krytycznych lub istotnych informacji. Firmy te często podejmują tylko minimalne kroki niezbędne do utrzymania zgodności na froncie zarządzania i nie próbują wyjść poza to. Spółki o słabym wyniku ESG są po prostu nieatrakcyjne dla świadomych społecznie inwestorów i trudno im będzie zdobyć ich zaufanie jako wiarygodna inwestycja długoterminowa.
Wyzwania ESG
Ratingi ESG były krytykowane z wielu powodów, z których najważniejszym jest fakt, że wyniki i analizy nie są standaryzowane i że różne firmy mogą mieć różne metody przyznawania ratingów. Oceny ESG obejmują szeroki zakres zagadnień związanych z miejscem pracy, co utrudnia standaryzację wyników we wszystkich firmach i branżach. Ponadto wdrożenie korekt wymaganych do uzyskania wysokiego wyniku ESG może być trudne dla starszych firm, szczególnie jeśli chodzi o automatyzację i zmiany strukturalne.
Korzyści inwestycyjne ESG
ESG ma inne zalety niż posiadanie bardziej zrównoważonej strategii inwestycyjnej.
Inwestowanie w ESG może prowadzić do wysokich zwrotów
W latach 2004-2018 całkowite zwroty zrównoważonych funduszy inwestycyjnych i giełdowych były porównywalne z funduszami standardowymi, zgodnie z białą księgą Morgan Stanley Institute for Sustainable Investing z 2019 r. Według innych badań inwestycje ESG mogą przewyższać tradycyjne.
Firmy są klasyfikowane przez JUST Capital według kryteriów, takich jak to, czy wypłacają uczciwe wynagrodzenie lub przyjmują środki ochrony środowiska. Na podstawie tych rankingów opracowała indeks JUST U.S. Large Cap Diversified Index (JULCD), który obejmuje 500 największych firm w indeksie giełdowym Russell 1000. W porównaniu do Russell 1000, który od początku przynosił zwrot w wysokości 14,76 procent rocznie, indeks zwrócił 15,94 procent.
Inwestuj w to, co ważne
Wspieraj inicjatywy społeczne i środowiskowe, w które wierzysz, jednocześnie budując swoje portfolio.
Inwestowanie w ESG może obniżyć ryzyko
To samo badanie Morgan Stanley wykazało, że fundusze zrównoważone konsekwentnie wykazują niższe ryzyko spadku niż fundusze konwencjonalne. Według badania tradycyjne fundusze miały większe prawdopodobieństwo straty, ponieważ miały znacznie większe odchylenie w dół niż fundusze zrównoważone w okresach zawirowań rynkowych, takich jak te w 2008, 2009, 2015 i 2018 roku.
Nawet w 2020 r. fundusze ESG były w stanie osiągnąć solidne wyniki. 24 z 26 zrównoważonych funduszy indeksowych, które Morningstar, firma przeprowadzająca analizy inwestycyjne, zbadała w kwietniu, osiągnęły lepsze wyniki niż równoważne fundusze konwencjonalne w pierwszym kwartale 2020 r. (i początek pandemii COVID-19).
Inwestowanie ESG a inwestowanie odpowiedzialne społecznie vs.CSR
Inwestowanie odpowiedzialne społecznie lub SRI to kolejna fraza często używana do opisania procesu tworzenia zrównoważonego portfela inwestycyjnego. Istnieją pewne różnice między SRI i ESG, pomimo faktu, że obie koncepcje mają na celu stworzenie bardziej odpowiedzialnych portfeli.
ESG to system pomiaru zrównoważonego rozwoju firmy lub inwestycji w trzech odrębnych kategoriach: środowiskowej, społecznej i ładu korporacyjnego. Bardziej ogólne słowa obejmują inwestycje wpływowe, zrównoważone inwestowanie, etyczne inwestowanie i inwestowanie odpowiedzialne społecznie. Często “inwestycje odpowiedzialne społecznie” są oceniane na podstawie ESG.
W przeszłości różne metody zrównoważonego inwestowania rozwijały swoje portfele na różne sposoby. Na przykład SRI stosowało strategię wykluczającą, aby wyeliminować inwestycje, które niektórzy ludzie uważali za niemoralne, takie jak tytoń lub alkohol. Inwestycje ESG obejmowały przedsiębiorstwa, które uważano za mające korzystny wpływ, ale pominęły te same inwestycje.
Te i inne zwroty stają się coraz bardziej wymienne wraz z rozwojem branży zrównoważonych inwestycji. W przeciwieństwie do wykluczania tylko określonych inwestycji, niektórzy “społecznie odpowiedzialni” dostawcy portfeli oferują fundusze ESG, podczas gdy inni o tym samym pseudonimie stosują jedynie strategię wykluczającą. Bez względu na to, jak się nazywa, ważne jest, aby zbadać metody wykorzystywane do opracowania portfolio.
Termin “CSR” lub społeczna odpowiedzialność biznesu odnosi się do strategii biznesowej stosowanej przez organizację w celu poprawy lokalnego sąsiedztwa, środowiska lub całego społeczeństwa. Oprócz wspierania swojej sprawy, programy CSR mogą poprawić reputację firmy wśród ogółu społeczeństwa. Planiści inicjatyw CSR mogą brać pod uwagę kwestie ESG przy opracowywaniu strategii CSR.
Przykłady inwestowania w ESG
- Inwestowanie w ESG może przybierać różne formy, takie jak zakup akcji z dobrym wynikiem ESG lub inwestowanie w fundusz ESG. Z naszej listy najlepszych funduszy ESG jest kilka przykładów inwestycji ESG.
- 1919 Zrównoważony i społecznie odpowiedzialny A (SSIAX)
- Fundusz Institutional Pax Large Cap Fund (PXLIX)
- International Thornburg Better World I (TBWIX)
- Inwestor w kapitał podstawowy Parnassus (PRBLX)