Firma rodzinna – czy warto? Sukcesja firmy rodzinnej

Firma rodzinna to taka, w której zaangażowanych jest dwóch lub więcej członków rodziny, a większość własności lub kontroli należy do rodziny. Mówi się, że przedsiębiorstwa rodzinne są najwcześniejszym rodzajem organizacji firmy. Gospodarstwa rolne były wczesnym rodzajem przedsiębiorstwa rodzinnego, w którym to, co dziś nazywamy życiem prywatnym i zawodowym było ze sobą powiązane. W przeszłości często zdarzało się, że sklepikarz lub lekarz mieszkał w tym samym budynku, w którym pracował, a członkowie rodziny często pomagali w prowadzeniu firmy, gdy zachodziła taka potrzeba. Obecnie wiele osób, którzy myślą o właśnym biznesie dość często się zastanawiają, czy prowadzenie firmy rodzinnej jest dobrym pomysłem. W danym artykule omówimy główne elementy, które często występują w firmach rodzinnych.

Sukcesja w firmie rodzinnej

W firmach rodzinnych dość często jednym z najważniejszych elementów jest sukcesja – kto przejmie przywództwo i/lub własność firmy, gdy obecne pokolenie przejdzie na emeryturę lub umrze. Dobrze zdefiniowany plan jest niezbędny, aby zapobiec kłótniom o to, kto przejmie firmę. Odosobnienie rodzinne lub spotkanie na neutralnym gruncie, wolnym od czynników rozpraszających lub zakłócających, może być idealnym miejscem do rozpoczęcia dyskusji na temat celów rodzinnych i planów na przyszłość, harmonogramu spodziewanych zmian oraz przygotowania obecnego pokolenia do ustąpienia, a przyszłego do przejęcia władzy. 

Gdy sukcesja jest opóźniona, starsi krewni, którzy pozostają aktywni w rodzinnym biznesie, mogą nabrać skłonności do utrzymywania wszystkiego po staremu. Osoby te mogą być oporne na zmiany i niechętne do podejmowania ryzyka, pomimo faktu, że taka postawa może hamować rozwój firmy. Liderzy biznesowi powinni podjąć kroki w celu stopniowego usunięcia tych krewnych z codziennej działalności firmy, takie jak zachęcanie ich do zaangażowania się w działalność pozaszkolną, zorganizowanie sprzedaży części posiadanych akcji lub zamiany ich na akcje uprzywilejowane, ewentualnie restrukturyzacja firmy w celu rozmycia ich wpływu.

Kierownictwo firmy rodzinnej może podjąć różne środki ostrożności, aby nie paść ofiarą tych klasycznych problemów. Jasna deklaracja celów, zorganizowana strategia ich osiągnięcia, określona hierarchia podejmowania decyzji, ustalony plan sukcesji i otwarte linie komunikacyjne mogą pomóc w uniknięciu wielu potencjalnych trudności. 

See also  Komunikacja w firmie – jak ją ulepszać?

Wszyscy członkowie rodziny uczestniczący w biznesie muszą zdawać sobie sprawę, że ich prawa i obowiązki w domu i w pracy są odrębne

Podczas gdy więzi i aspiracje rodzinne mają pierwszeństwo w domu, sukces biznesowy ma pierwszeństwo w pracy.

Kiedy emocje wkraczają w relacje zawodowe, jak to ma miejsce we wszystkich firmach od czasu do czasu, i dochodzi do nieuniknionych nieporozumień między członkami rodziny, menedżer musi interweniować i dokonywać obiektywnych ocen niezbędnych do zabezpieczenia interesów firmy. Zamiast brać stronę w konflikcie, menedżer musi dać do zrozumienia wszystkim pracownikom, że różnice osobiste nie będą przeszkadzać w pracy. Taka metoda powinna zniechęcić pracowników do walki o status lub angażowania się w manewry polityczne. Korzystne dla lidera firmy może być również organizowanie częstych spotkań z członkami rodziny oraz spisywanie wszystkich umów biznesowych i wytycznych dotyczących polityki firmy.

Ważnym elementem firmy rodzinnej jest strategia

Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej należy skontaktować się z kompetentnymi doradcami prawnymi, podatkowymi i biznesowymi oraz stworzyć plan biznesowy. Powinien on zostać udokumentowany i przedstawiony wszystkim zainteresowanym stronom, aby zapewnić przejrzystość działań i celów przedsięwzięcia. Oto kilka przykładów elementów, które można zawrzeć w biznesplanie:

Określ role

Niektórzy członkowie rodziny mogą mieć sprzeczne poglądy na temat tego, jak prowadzić firmę rodzinną w ferworze jej zakładania. Określ, kto będzie odgrywał określone role i na czym one polegają. Aby uniknąć nieporozumień, określ, kto składa raporty poszczególnym członkom kierownictwa.

Wynagrodzenie

Zdecyduj, w jaki sposób będzie rozdzielana rekompensata, czy będzie to pensja, wynagrodzenie godzinowe, udział w zarobkach, czy coś innego. Upewnij się, że każdy pracownik, rodzina lub nie, rozumie, jak działa wynagrodzenie i że wszyscy są świadomi obowiązujących państwowych wymogów dotyczących wynagrodzeń.

Udziały własnościowe

Przed otwarciem, zdefiniuj udziały własnościowe. Czy istnieje wynagrodzenie dla pracowników rodzinnych? Czy otrzymują oni część firmy w momencie jej sprzedaży lub w określonym czasie? Jakie są prawa głosu członków rodziny, jeśli chodzi o kierowanie firmą?

Strategia wyjścia

Jaka jest strategia dla każdego członka rodziny? Określ, co się stanie, jeśli ktoś opuści firmę dla tych, którzy dopiero zaczynają, niezależnie od tego, czy zarabiają pensję, czy procent udziałów w firmie. Nie wiedząc o tym od początku, członek rodziny może uwierzyć, że wniósł znaczący wkład w sukces firmy i należy mu się wszystko. Jeśli dana osoba ma oficjalny udział w firmie, potrzebny będzie mechanizm określający, ile warte są te udziały i jak dana osoba zostanie wynagrodzona, jeśli zdecyduje się odejść z firmy.

See also  Numer IBAN - dlaczego jest potrzebny i jak go zrozumieć? Przewodnik dla Ciebie

Zalety firm rodzinnych

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej jest przedsięwzięciem wysokiego ryzyka. Początkowe wyzwania mogą wymagać lat, aby się z nimi uporać. Trzeba zdobyć klienta, pozyskać dostawców i pracowników, a także zaistnieć na rynku. Nie wspominając już o nauce księgowości, technologii informatycznych, zarządzania relacjami z klientami i innych podstawowych systemów.

Odziedziczenie firmy rodzinnej można porównać do rozpoczęcia działalności w połowie drogi na Kasprowy Wierch. Aby utrzymać się na szlaku, potrzeba wiele ciężkiego wysiłku, pracowitości i odrobiny ducha przedsiębiorczości. Masz jednak znaczną przewagę nad innymi, którzy zaczynają od zera.

Zintegrowane wsparcie

Kiedy przejmujesz firmę rodzinną, wszystkie prace przygotowawcze zostały już za Ciebie wykonane. W związku z tym można wykonywać swoją pracę jak zwykle, badając potencjalne możliwości, w jakich firma może się rozwijać pod Twoim kierownictwem. Będziesz miał łatwiejsze przejście, jeśli masz szczęście odziedziczyć doświadczonych pracowników, którzy znają tajniki firmy.

Ponadto, posiadanie wsparcia byłego CEO, kiedy tylko chcesz, jest dużym plusem. Pomoże to w uniknięciu poważnych błędów, które mogą być kosztowne dla początkującej firmy.

Początek kariery w połowie kariery

Większość z nas zaczyna pracę w zawodzie od najniższego szczebla i z czasem awansuje na stanowiska kierownicze. Przejęcie rodzinnej firmy daje swobodę ominięcia drogi karierowej i przejścia od razu do rzeczy przyjemnych. Chociaż możesz stracić w wyniku tego kluczowe możliwości uczenia się, masz wspomnianego wcześniej właściciela na szybkim wybieraniu. Nie popełnisz tych samych błędów, jeśli to oni udzielą ci trudnych lekcji.

Kariera z wizją

Posiadanie własnego biznesu, przyczynianie się do rozwoju gospodarki i tworzenie miejsc pracy w swojej społeczności to satysfakcjonujący sposób na życie. A dodatkowe poczucie spełnienia daje kontynuowanie rodzinnej tradycji.

Firma z przepływem gotówki

Założenie firmy od początku wymaga zainwestowania gotówki. I może minąć wiele lat zanim przedsiębiorca zacznie zarabiać pieniądze. Jeśli firma Twojej rodziny obecnie kwitnie, możesz skupić się na ekspansji, a nie na przepływie gotówki.

Ponadto, jeśli Twoje ambicje rozwoju lub generowania wydajności wymagają pożyczek biznesowych, praca z firmą, która ma solidne osiągnięcia, sprawi, że proces uzyskiwania kapitału będzie znacznie łatwiejszy.

See also  Dropshipping – jak zacząć?

Wady firm rodzinnych

Napięcia w rodzinie

Czy jesteś przygotowany do prowadzenia biznesu podczas każdych świąt, rodzinnych obiadów i rozmów telefonicznych? Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest trudnym zagadnieniem dla wszystkich firm. Przejęcie firmy rodzinnej może jeszcze bardziej podnieść stawkę.

Obie strony wywierają na siebie wzajemną presję: Ty możesz polować na informacje o spuściźnie przy każdej okazji i/lub Twój rodzic może odczuwać potrzebę mikrozarządzania lub bycia świadomym wszelkich zmian. A co, jeśli zdecydujesz się poprowadzić firmę nową ścieżką, której Twoi rodzice mogą nie aprobować?

Ograniczenia w karierze

Kiedy masz dużą władzę, masz też dużą odpowiedzialność. Przejęcie biznesu i stanie się pracodawcą blokuje cię w zawodzie, zmniejszając potencjał płynnego przejścia do innych możliwości zatrudnienia. Przejęcie rodzinnego biznesu ogranicza możliwości zatrudnienia.

Wniosek: Jeśli wykonujesz pracę, którą lubisz i uważasz za satysfakcjonującą, to fantastycznie. Jeśli tak nie jest, możesz stracić szansę na znalezienie sensownej pracy na własnych warunkach.

Kryzys tożsamości

Jeśli dołączysz do firmy rodzinnej, będziesz rozpoznawany jako potomek właściciela do końca życia. Choć zajmowanie wysokiego stanowiska ma swoje zalety, zwiększa też szansę na to, że będziesz musiał zmierzyć się z kryzysem tożsamości. Istnieje również możliwość konfliktu z długoletnimi pracownikami, dostawcami i klientami, którzy uważają, że nie zasłużyłeś na prawo do bycia szefem.

Gotowość w zarządzaniu biznesem rodzinnym

Świeżo uzyskany dyplom inżyniera nie kwalifikuje do objęcia stanowiska prezesa średniej wielkości korporacji. Pamiętaj, że po zakończeniu studiów będziesz mieć pewną wiedzę na temat branży, natomiast natychmiast po studiach nie będziesz mieć doświadczenia, które zezwoli Ci na szybkie zostanie prezesem firmy. Jeśli brakuje Ci umiejętności biznesowych lub wiedzy branżowej, krzywa uczenia się może być wysoka.

Zapewnij sukces swojej rodzinie

Firma rodzinna może być bardzo dobrym krokiem w stronę rozwoju osobistego oraz finansowego, natomiast musisz przemyśleć, czy taka forma biznesu jest dla ciebie odpowiednia. Założenie firmy zbliża do siebie członków rodziny i pozwala na stworzenie czegoś razem. Firmy te mogą zapewnić pieniądze i możliwości, a także pozostawić spuściznę dla przyszłych pokoleń. Zabezpiecz wszystkie swoje podstawy, stosując się do tych kluczowych środków i upewnij się, że Twoja inwestycja jest chroniona ubezpieczeniem dla małych firm.

[Ocen: 1 Ilość Ocen: 5]