Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?

Dobrze przeprowadzona rozmowa kwalifikacyjna pozwoli Ci wybrać kandydata o najlepszych kompetencjach, umiejętnościach i największej motywacji do pracy. Skorzystaj z poniższych wskazówek dla rekruterów, które pomogą Ci przeprowadzić udaną rozmowę kwalifikacyjną (tj. prawidłowo ocenić kandydata)

Rozmowa kwalifikacyjna: Jak się przygotować ?

Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej jest jedną z najważniejszych części rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli nie przygotujesz się dokładnie, niewątpliwie wpłynie to na cały przebieg spotkania. Pierwszą zasadą przeprowadzenia profesjonalnej rozmowy kwalifikacyjnej jest analiza otrzymanego CV kandydata oraz zapoznanie się z ewentualnym listem motywacyjnym. Zwróć największą uwagę na sprawdzenie jego kompetencji w odniesieniu do stanowiska oferowanego przez Twoją firmę; przedstawienie mu wszelkich korzyści związanych z pracą może mieć duży wpływ na jego decyzję.

Pamiętaj również o wszystkich innych uczestnikach spotkania. Jeśli zapraszasz swoich kolegów na rozmowę z kandydatem, upewnij się, że równie dokładnie przejrzą jego aplikację. Aby uzyskać jak najwięcej z rozmowy kwalifikacyjnej, każdy rozmówca powinien być do niej równie dobrze przygotowany.

Poświęć tyle samo czasu na przygotowanie listy pytań, które będziesz chciał zadać. Niektóre z nich mogą być wspólne dla wszystkich kandydatów, ale niektóre powinny być oparte na konkretnym CV – tak, że stają się one zindywidualizowane dla każdej osoby. Pamiętaj, aby rozwinąć również informacje o firmie i oferowanym stanowisku tak, abyś przedstawił je w sposób jasny, przystępny, a przede wszystkim uspokajający dla osoby prowadzącej rozmowę.

Równie ważne jest przygotowanie miejsca spotkania z kandydatem. Powinien być na tyle prywatny, aby żadne działania odbywające się na co dzień w firmie nie przeszkadzały w jego przebiegu.

Jak długo trwa rozmowa kwalifikacyjna?

Nie ma określonego limitu czasu na rozmowę kwalifikacyjną. Równie efektywne spotkanie może trwać od 20 minut do 2 godzin. O tym, jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną w odpowiednim czasie, decyduje przede wszystkim przebieg samej rozmowy. W tej samej firmie, przy tych samych kryteriach spotkania z zaproszonymi i prezentacji wakatu, w przypadku każdego rekrutera mogą się one znacząco różnić. Jednak minimalny czas świadczący o tym, że rekruter jest dobrze przygotowany to pół godziny, a czas przekraczający półtorej godziny świadczy zazwyczaj o zbyt dużym odchyleniu. Dlatego przed zaproszeniem kandydatów warto przeanalizować liczbę pytań, które należy zadać oraz przećwiczyć wstępną prezentację informacji o firmie. Jeśli dodamy do tego czas na pytania zaproszonego, to rozmowa trwa zwykle około 1-1,5 godziny. W tym czasie rekruter uzyskuje wszystkie najważniejsze dane o kandydacie oraz prezentuje zarówno ofertę pracy, jak i samą firmę.

See also  Negocjacje Twarde – wyjaśnienie, przykłady

Rozmowa kwalifikacyjna: Jakie pytania zadawać ?

Jak rozpocząć rozmowę kwalifikacyjną, aby od początku stworzyć przyjazną i profesjonalną atmosferę? 

 1. Zacznij od powitania, uściśnięcia dłoni i przedstawienia się. 
 2. Podziękuj za zainteresowanie ofertą, zaproponuj coś do picia i zaproś do zajęcia miejsca w pokoju. 
 3. Nie zapomnij się uśmiechnąć – pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. 
 4. Zanim przejdziesz do pytań, zadbaj o rozluźnienie atmosfery. Możesz poruszyć temat dojazdu do Twojej firmy, a nawet zapytać o pogodę.

Rozmowa kwalifikacyjna: Jakich pytań należy unikać?

Jakich pytań należy unikać? 

 • Orientacja seksualna, 
 • Planowanie macierzyństwa (lub ilość posiadanych dzieci), 
 • Stan cywilny, 
 • Stan zdrowia, 
 • Poglądy polityczne, 
 • Pytania dotyczące religii

Niewłaściwe jest również pytanie o niekaralność, oczywiście, jeśli nie jest to wymagane na danym stanowisku.

Wśród pytań, które nie są zabronione, ale najczęściej są negatywnie odbierane przez kandydatów, znajdują się pytania z grupy “Gdzie widzisz siebie za 5 lat?”. Osoba, która nie ma wielkich ambicji może czuć się z tego powodu “gorsza”, a z kolei osoba z wielkimi marzeniami prawdopodobnie będzie się bała o nich wspomnieć. Jeśli więc zastanawiasz się, jak dobrze przeprowadzić rekrutację, pamiętaj o podstawowej zasadzie. Zakres pytań powinien dotyczyć przede wszystkim kompetencji, doświadczenia i umiejętności pracownika, a nie jego życia. 

Na co trzeba zwrocic uwage podczas rozmów? 

Aby przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, ważne jest, aby pamiętać o najczęstszych błędach kandydata i zwracać na to uwagę podczas spotkania. Poniżej przedstawiamy ranking 5 błędów popełnianych przez kandydatów: 

 • Spóźnianie się na spotkania. 
 • Kłamstwo na temat swoich umiejętności i/lub doświadczenia zawodowego – jest to element, który należy rozważyć podczas pisania CV.
 • Narzekanie na poprzedniego pracodawcę lub miejsce zatrudnienia. 
 • Brak pytań o firmę i stanowisko – może to świadczyć o braku zainteresowania pracą, dlatego przygotuj listę pytań, na których zadaniu bardzo Ci zależy podczas rozmowy.
 • Brak jakiejkolwiek wiedzy na temat firmy, do której aplikujesz.
See also  Czym jest ESG i dlaczego jest ważne?

Jak kandydat ma się ubrać na rozmowę o pracę?

 • Formalny, biznesowy strój – gdy twoja firma ma odpowiednią politykę dress code’u (warto o tym powiedzieć przez telefon, gdy umawiasz kandydata na rozmowę) poza tym garnitur pomaga stworzyć wizerunek osoby poważnej, profesjonalnej i pewnej siebie. Zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, strój biznesowy to garnitur w stonowanych barwach (nie należy wybierać zbyt jaskrawych kolorów). Kobiety mogą nosić spódnice poniżej kolan, ale należy pamiętać o założeniu rajstop i butów z zamkniętymi palcami. 
 • Luźny – jeśli jesteśmy firma, gdzie nie obowiązuje polityka dress code’u. Swobodny styl nie oznacza jednak, że nie powinien być elegancki, zwróć na to uwagę. Przynajmniej jeden element stroju powinien mieć charakter “business casual”. Na przykład, możesz założyć dżinsy, ale połącz je z koszulą. Kobiety mogą założyć sukienkę w stonowanym kolorze, ale powinna ona sięgać poniżej kolan. 

Rzeczy, których kandydat powinien unikać: 

 • Duże dekolt;
 • Krótkie spódniczki; 
 • Sandały; 
 • Szorty; 
 • Przezroczyste bluzeczki; 
 • Zbyt wysokie obcasy (ponad 10 cm);
 • Dresy;
 • Zbyt jaskrawe kolory (czerwony, różowy, zielony);
 • Wszystko z dużymi i niejednoznacznymi napisami. 

Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną? – Porady

 • Opowiedz kilka słów co firma robi, jakie są jej podstawowe założenia, jak działa, i czego oczekujesz 
 • Z kolei w tym momencie następuje priorytetowy moment każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter powinien zacząć zadawać pytania otwarte dotyczące doświadczenia i kompetencji. Takie pytania mają na celu pobudzenie kreatywności kandydata i sprawdzenie, jak radzi sobie z mówieniem o sobie. Ważne jest, aby rekruter słuchał tego, co mówi kandydat, a także zadawał odpowiednie pytania;
 • Ważne jest, aby zadawać pytania, które pozwolą sprawdzić, jak przygotowany jest kandydat – co wie o firmie, dlaczego chce w niej pracować, jakie są jego motywacje zawodowe;
 • Nigdy nie pytaj o życie osobiste kandydata, w takiej rozmowie powinieneś oddzielić grubą kreską życie zawodowe od prywatnego;
 • Na samym końcu nie zapomnij poinformować kandydata, w jaki sposób poinformujesz go o wynikach rekrutacji lub jej kolejnych etapach;
 • Bądź uprzejmy i asertywny.
See also  Wolny rynek: Jak działają i jakie korzyści przynosi gospodarce

Rozmowa kwalifikacyjna – najważniejsze pytania i odpowiedzi

 1. Kilka słów o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że jesteś na rozmowie o pracę. Dlatego należy mówić o tym, co dotyczy Twojego doświadczenia zawodowego, umiejętności i zainteresowań branżowych. Nie powinieneś wspominać o sprawach osobistych, światopoglądzie czy preferencjach politycznych/religijnych. 
 2. Dlaczego odszedłeś z poprzedniej pracy? Jeśli powód, dla którego musiałeś opuścić poprzednią pracę nie jest dla Ciebie zbyt przyjemny, nie musisz o tym wspominać. Negatywne doświadczenia z byłym pracodawcą mogą również świadczyć o tym, że jesteś złym kandydatem do nowej pracy. Zamiast tego powiedz, że chciałeś się rozwijać, chciałeś zmienić branżę, albo że marzyłeś o pracy w tej konkretnej firmie i dlatego zdecydowałeś się na zmianę pracy.
 3. Dlaczego chcesz u nas pracować? Dość trudne pytanie, do którego trzeba się przygotować, aby udzielić konkretnej i przemyślanej odpowiedzi podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Musisz być szczery i wymienić kilka głównych powodów, dla których chcesz pracować w tej firmie. 

Na przykład: 

 • Firma jest liderem w branży – szukasz pracy z profesjonalistami; 
 • Wierzysz, że możesz wnieść znaczący wkład do firmy (jaki?);
 • Dobrze znasz i uwielbiasz markę firmy
 • Chcesz rozwijać się zawodowo i uczyć się od najlepszych
[Ocen: 1 Ilość Ocen: 5]