Jak Pozyskać Inwestora? 6 Wskazówek

Potrzebujesz znaleźć inwestorów, aby uruchomić startup lub skalować swój biznes? Istnieje więcej niż jeden sposób podejścia do pozyskiwania funduszy i bycia zauważonym przez tych, którzy mają kapitał, którego potrzebujesz, aby przejść do następnego poziomu.

Bez względu na to, jak świetny jest Twój produkt lub pomysł na biznes, jak szczupły możesz działać i jak duży już się rozwinąłeś, większy kapitał i dźwignia finansowa prawie nieuchronnie będą koniecznością. Nawet najlepiej finansowane i odnoszące sukcesy startupy warte miliardy dolarów angażują się w więcej rund pozyskiwania funduszy niż kiedykolwiek wcześniej.

Posiadanie wystarczającego kapitału obrotowego i pasa startowego, aby dostać się do następnego kamienia milowego, ma kluczowe znaczenie, aby dać Twojej firmie szansę na pełne wykorzystanie jej potencjału.

Oczywiście szanse na otrzymanie losowego telefonu od jakiejś dużej firmy venture capital lub producentów Shark Tank są dość małe. Zwłaszcza, jeśli jeszcze nie przyciągnąłeś dobrze powiązanych inwestorów. Na szczęście dla dzisiejszych przedsiębiorców widziałem coraz więcej sposobów, w jakie startupy są zauważane, znajdowane i łączą się z potencjalnymi inwestorami.

Jak znaleźć inwestora biznesowego

Znalezienie inwestorów może być jednym z największych wyzwań związanych z rozpoczęciem lub prowadzeniem firmy. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej zacząć od małych i przejść do większych opcji później – pod względem tego, od kogo szukasz funduszu, a także gdzie szukasz finansowania.

Jako mała firma lub startup, najpierw spójrz na lokalną społeczność. Miasta i małe miasteczka stale rozwijają inicjatywy biznesowe, aby zachęcić firmy do lokalnego rozwoju. Jeśli najbliższe miasto nie obsługuje branży, do której się wprowadzasz, rozłóż wyszukiwanie po trochu, aż znajdziesz takie, które to robi. W zależności od rodzaju działalności być może będziesz musiał udać się tam, gdzie są pieniądze.

Gdy masz już koncepcję biznesową, produkt lub usługę i plan, możesz zacząć szukać finansowania. Oto 4 pomysły, które pomogą Ci znaleźć inwestora biznesowego:

  • Pracuj z przyjaciółmi i rodziną. Zacznij od znalezienia finansowania od znajomych i rodziny. Może to być najlepsza opcja, aby uruchomić swoją firmę bez udowadniania się zewnętrznemu inwestorowi.
  • Współpracuj z lokalnym bankiem. W zależności od tego, jak szybko chcesz skalować swoją działalność, ubieganie się o pożyczkę w lokalnym banku może być świetnym sposobem na budowanie relacji ze społecznością i znalezienie dobrych opcji finansowania.
  • Szukaj aniołów biznesu. Jeśli wyczerpałeś poprzednie możliwości znalezienia finansowania, poszukaj poza swoją społecznością aniołów biznesu i innych prywatnych inwestorów w swojej branży. Znajdź obszary w całym kraju, w których Twoja branża kwitnie, i skontaktuj się z liderami biznesu w tych obszarach.
  • Pracuj z inwestorami venture capital. Zwykle jest to ostatni etap wzrostu finansowania nowej firmy, ale nie jest to konieczne dla wszystkich firm. Jeśli prowadzisz stabilną, odnoszącą sukcesy małą firmę w swojej społeczności, prawdopodobnie nie musisz ubiegać się o finansowanie u inwestora wysokiego ryzyka. Jeśli jednak masz udany pomysł na biznes, który skorzystałby z niezwykle szybkiego skalowania i dużych ilości kapitału, dobrym rozwiązaniem jest współpraca z inwestorami venture capital.

Korzyści z inwestorów biznesowych

Największa korzyść ze znalezienia inwestora biznesowego może być oczywista: dają ci pieniądze na prowadzenie firmy.

Firmy potrzebują kapitału, aby się rozwijać, a praca z inwestorami biznesowymi oznacza, że nie musisz rozwijać się w staromodny sposób – budując swój biznes powoli, cegła po cegle. Zamiast tego otrzymujesz zastrzyk gotówki, a Twoja firma może się szybko rozwijać.

See also  Business Coaching - czym jest? Wady i zalety

Jest to najbardziej zauważalne w przypadku niektórych startupów z Doliny Krzemowej. Wiele znanych firm technologicznych potrzebowało szybko ogromnych ilości gotówki, aby skalować swoją ofertę i zaspokoić natychmiastowy popyt.

Praca z inwestorami to świetny sposób na przeniesienie firmy na wyższy poziom, ale jest to kompromis bez względu na to, kto zapewnia pieniądze. Szukając finansowania, musisz rozważyć swoje opcje i zastanowić się, z czego musisz zrezygnować, aby uzyskać potrzebne finansowanie. To nie musi być bezwzględne podejście; To ważniejsze rozróżnienie do zrozumienia, aby podejść do finansowania z udanym nastawieniem.

6 rodzajów inwestorów biznesowych

Najlepiej przejść od małych do dużych źródeł finansowania w miarę rozwoju firmy. Ten porządek, choć nie jest wyryty w kamieniu, jest dobrym ogólnym celem.

  • Przyjaciele i rodzina: Pierwszym miejscem, w którym należy szukać finansowania, są znajomi i rodzina. Zwłaszcza jeśli jesteś nową lub wschodzącą firmą, prezentacja znajomym i rodzinie może być świetnym sposobem na rozpoczęcie działalności.
  • Tradycyjny kredyt bankowy: Po założeniu firmy, z pewną historią operacyjną i wsparciem, możesz zacząć szukać w bankach tradycyjnej pożyczki. Banki wymagają obszernej dokumentacji i informacji finansowych przed udzieleniem kredytów, więc miej to wszystko w pogotowiu. Jeśli chcesz rozwinąć silny, lokalny biznes, kredyty bankowe mogą być świetnym sposobem na przeniesienie firmy z raczkującej operacji do pełnoprawnej firmy.
  • Aniołowie biznesu: Podobnie jak w przypadku ubiegania się o kredyty bankowe, kontakt z aniołami biznesu jest dobrym wczesnym krokiem finansowania, który może przenieść Twoją firmę z małej operacji do większej firmy. Spójrz lokalnie, aby rozpocząć, a następnie wyjdź na zewnątrz, aż znajdziesz prywatnych aniołów biznesu.
  • Inwestorzy kapitału podwyższonego ryzyka: Gdy masz poważne wsparcie, pitching dla inwestorów venture capital może być świetnym sposobem na zdobycie dużych ilości pieniędzy w celu skalowania działalności. Pitching do aniołów biznesu może być dobrą praktyką, gdy przychodzi czas na pitching do firm venture capital.
  • Akceleratory: Akceleratory to świetny sposób na rozwój startupu. Niektóre zapewniają opcje finansowania, ale większość łączy Cię z doświadczonymi weteranami startupów, którzy mogą udzielić Ci porad dotyczących znalezienia finansowania, rozwoju produktów i budowania organizacji. Akceleratory zazwyczaj nie są głównym źródłem finansowania, ale ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, w jaki sposób mogą przynieść korzyści Twojemu startupowi.

Jak przyciągnąć inwestora

Łatwo jest uzyskać ogólne wyobrażenie o tym, jak znaleźć finansowanie, ale przyciągnięcie odpowiednich inwestorów i udoskonalenie oferty sprzedaży firmy może być niezwykle trudne.

Zanim zagłębisz się w temat, zrozum, że każdy inwestor, z którym współpracujesz, powinien być postrzegany nie tylko jako fundator, ale jako partner biznesowy, więc najlepiej jest współpracować z podobnie myślącymi osobami. Zwłaszcza, gdy kapitał jest na stole, inwestorzy z wystarczająco dużym udziałem w Twojej firmie upewnią się, że ich głos jest ceniony. Tego rodzaju partnerstwa mogą być korzystne, ale także bardzo szkodliwe, jeśli są wykuwane na niewłaściwych wartościach. Myśląc o tym, jak przyciągnąć inwestorów, pamiętaj o tych głównych krokach.

Rozwijaj misję swojej firmy.

W ramach biznesplanu i ogólnego rozwoju biznesu potrzebujesz misji firmy, wokół której możesz budować. Inwestorzy chcą wiedzieć Twoje “dlaczego” – powód, dla którego uważasz, że świat potrzebuje Twojego produktu lub usługi. Powinieneś być w stanie zakomunikować, jaki problem rozwiązuje Twoja firma w jednym lub dwóch zdaniach. Jeśli Twoja misja i cele są zbyt skomplikowane, stracisz zarówno inwestorów, jak i klientów. Potrzebujesz prostego i jasnego wyjaśnienia wartości swojej firmy, aby odnieść sukces.

See also  Portfolio - jak zrobić?

Wzmocnij głos swojej marki.

Jednym z najważniejszych zadań jako właściciela małej firmy jest budowanie marki i głosu firmy, co jest najbardziej zewnętrznym aspektem Twojej firmy. Inwestorzy szukają wartości marki, zwłaszcza jeśli chodzi o media społecznościowe i obecność w lokalnej społeczności. Łącząc silną misję firmy z wyraźnym, dobrze rozwiniętym głosem marki, jesteś w połowie drogi do znalezienia odpowiednich inwestorów.

Odbądź jak najwięcej spotkań z potencjalnymi inwestorami.

Znalezienie odpowiednich inwestorów oznacza spotkanie z jak największą liczbą potencjalnych inwestorów. Zaakceptuj każdą okazję do rozmowy. Pomoże Ci to nie tylko udoskonalić sprzedaż Twojej firmy, ale także przeczytać potencjalnych inwestorów i zdecydować, kto byłby najlepszym partnerem. Znalezienie finansowania jest często procesem pełnym odrzucenia i osądu. Biorąc udział w jak największej liczbie spotkań, zwiększysz swoje szanse na znalezienie finansowania.

Tak trzymać.

Nie zniechęcaj się, gdy potencjalni inwestorzy zdecydują się nie finansować Twojego przedsięwzięcia. To część procesu. Postaraj się skupić na następnej okazji. Kiedy sprawy stają się trudne, wróć do misji swojej firmy, aby przypomnieć Ci, co próbujesz osiągnąć. Pamiętaj, że jeśli tylko jeden inwestor zgodzi się sfinansować Twój biznes z 50, które spotkasz, to i tak odniesie sukces.

Oto kluczowe czynniki, które należy umieścić na liście kontrolnej podczas wyszukiwania i wybierania inwestorów do udziału w następnej rundzie pozyskiwania funduszy.

Odpowiedni typ inwestora dla Twojej sytuacji biznesowej

Jednym z najbardziej podstawowych kroków jest sprawdzenie, czy szukasz odpowiedniego poziomu inwestorów dla swojego etapu lub rundy. Każdy chce tych pieniędzy VC. Zanim jednak tam dotrzesz, prawdopodobnie będziesz musiał zorganizować rundy finansowania aniołów biznesu oraz przyjaciół i rodziny.

Zdolność do finansowania

Zbieranie pieniędzy jest wystarczającym odwróceniem uwagi przedsiębiorców. Z pewnością nie chcesz stracić więcej czasu, marnując go na tych, którzy tak naprawdę nie mają dostępnych funduszy.

Kiedy ostatni raz potencjalny inwestor coś sfinansował? Ile zostało inwestorowi? Jak radzą sobie inne inwestycje inwestora? Jak silny jest inwestor finansowo, naprawdę? Tak naprawdę nie chcesz, aby Twój start-up był jedyną nadzieją dla inwestora.

Jeśli inwestor nie radzi sobie dobrze finansowo, ta osoba będzie pod dużym stresem, a ta presja spadnie na ciebie. Nawet jeśli nie jest to aż tak poważne, to zdecydowanie bardziej efektywne i opłacalne jest posiadanie partnera inwestorskiego, który jest w stanie samodzielnie zapewnić kolejne rundy finansowania. Jeszcze lepiej, jeśli są powiązani z innymi kapitałem. Ptaki z piór gromadzą się razem.

Aby śledzić aktywność funduszy, możesz korzystać ze stron internetowych takich jak CB Insights lub Crunchbase.

Reputacja w finansowaniu powtarzających się rund inwestycji

Znajdowanie nowych inwestorów w każdej rundzie jest kosztowne i czasochłonne. Osłabia to również Twoją własność i może sprawić, że Twoja firma będzie mniej atrakcyjna dla innych w przyszłości. Znajdź inwestorów, którzy mają już zwyczaj uczestniczenia w przyszłych rundach finansowania i ogranicz te problemy.

Jedną z rzeczy, o których niewielu przedsiębiorców myśli, jest upewnienie się, że wybierają zróżnicowaną gamę inwestorów, z różnorodnymi portfelami. Ma to wiele zalet pod względem zasięgu, wpływu i dostępu. Jednak jest to również ważne dla utrzymania luzu i późniejszego pozyskiwania funduszy.

Zainteresowanie byciem wiodącym inwestorem

Wiodący inwestorzy zazwyczaj ustalają warunki rundy finansowania, aby wszyscy inni mogli inwestować na tych samych warunkach. W związku z tym, aby zostać uznanym za wiodących inwestorów, zainwestowaliby ponad 15% całej kwoty, którą chcesz pozyskać.

Po zabezpieczeniu silnego wiodącego inwestora nie powinno zabraknąć zainteresowania ze strony innych. Skoncentruj się na pozyskiwaniu inwestorów, a wszystko inne ułoży się na swoim miejscu i będzie łatwiejsze.

See also  Spółki notowane na giełdzie. Co to jest pierwsza oferta publiczna (IPO)?

Jak duży wpływ mają w Twojej branży, na innych inwestorów, na kanały dystrybucji i mediów oraz na innych influencerów? Może to znacznie przewyższyć ilość zainwestowanych pieniędzy lub warunki.

Na przykład niektórzy z czołowych inwestorów VC na wczesnym etapie, tacy jak Firs Round lub Andreessen Horowitz, mają ogromny wpływ na przestrzeń venture. Jeśli zainwestują w Twoją firmę, mogą również wesprzeć Cię zasobami związanymi z HR, marketingiem, kolejnymi rundami finansowania itp. Ten rodzaj wartości jest czymś, o co należy dbać podczas podejmowania wysiłków związanych z pozyskiwaniem kapitału.

Dopasowanie do Twojej marki i kultury

Zastanów się, jak świetnie ten inwestor będzie pasował do Twojej marki i kultury firmy. Istnieje duża szansa, że znajdą się w Twoim zarządzie i podejmą wiele decyzji związanych z marką i biurem. Ludzie natychmiast skojarzą swoją markę z Twoją.

Apel do innych inwestorów

Czy posiadanie tego inwestora na pokładzie sprawi, że udział w tej lub przyszłych rundach będzie mniej lub bardziej atrakcyjny dla innych idealnych inwestorów?

W wielu przypadkach uznanie osób w zarządzie może pomóc przekonać innych do przyłączenia się do zarządu, dokonując znaczącej inwestycji. Wielu inwestorów uważa zarządy za dobre miejsce do rozwijania relacji i postrzega to jako solidny sposób na nawiązywanie kontaktów.

Co więcej, reputacja członków zarządu zapewni duży stopień wiarygodności wobec Twojego przedsięwzięcia. Pamiętaj, że inwestowanie na wczesnym etapie polega na zaufaniu.

Łatwo się dogadać

Często pomijane, ale niezwykle kluczowe jest to, czy ci inwestorzy łatwo się dogadać. Dla Ciebie i Twojego zespołu założycielskiego, innych inwestorów, kluczowych talentów i dostawców. Jeśli stracisz wszystkich tych ludzi, pieniądze, które masz, prawdopodobnie nie utrzymają cię w biznesie.

W związku z tym pamiętam spotkanie z założycielką, która kiedyś powiedziała mi, że będzie płakać na każdym spotkaniu zarządu i że jej inwestorzy, którzy zasiadają w zarządzie, są naprawdę nieprzyjemni. Ku mojemu zaskoczeniu, ci inwestorzy byli w rzeczywistości najlepszymi inwestorami VC. Upewnij się, że ludzie, z którymi zdecydujesz się współpracować, są ostatecznie dobrymi ludźmi.

Kontrola i intencja

Czy wierzą w misję i ciebie jako kluczowy zespół, który ją zrealizuje? Czy dadzą ci miejsce na jak najlepszą pracę? A może będą sabotować ciebie i twoją reputację i szukać powodów, aby wypchnąć cię z własnego przedsięwzięcia?

Oczywiście, to, kogo wybierzesz jako inwestorów, jest absolutnie kluczowe dla twojego sukcesu. To cię zrobi lub złamie. Czynniki te mogą być częścią silnej listy kontrolnej do weryfikacji potencjalnych inwestorów w twoim startupie. Pamiętaj o tym, gdy podejmujesz działania w zakresie należytej staranności, angażujesz się w spotkania inwestorskie, przygotowujesz pytania i uczysz się czytać ludzi.

Nie zadowalaj się tylko pieniędzmi. Zobacz, co jeszcze może dodać inwestor. Jeśli kiedykolwiek oglądałeś odcinek z seryjnym inwestorem Marcusem Lemonisem, byłeś świadkiem, jak ekspert ze świeżą perspektywą może dodać mnóstwo wartości.

Nie oznacza to, że inwestorzy wejdą i przejmą Twój biznes. Ale być może mogą podzielić się swoim doświadczeniem, aby pomóc ci uzyskać przyczepność. Czasami wystarczy kilka poprawek, o których nie pomyślałeś. To, co jest oferowane, może być ogólnie związane z biznesem, specjalistyczną wiedzą branżową lub po prostu finansowaniem i finansowymi aspektami Twojego przedsięwzięcia.

Zapytaj, jaką wiedzę wnosi to źródło kapitału, która czyni go bardziej wartościowym dla ciebie niż następny w kolejce.

Zabezpieczenie finansowania od anioła biznesu wymaga pracy, ale może być realnym sposobem na rozwój.

[Ocen: 1 Ilość Ocen: 5]